Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kauno tvirtovės satelitai – požeminiai caro ginklų sandėliai

Mažai kas žino, kad Kauno tvirtovę sudarė ne tik 9 fortai, tarpiniai bunkeriai, kariniai miesteliai, bet ir platus infrastruktūros ir logistikos tinklas: laboratorijos, karinės dirbtuvės, karinė geležinkelio stotis, sandėliai ginklams ir parakui laikyti. Taip pat link miesto, prie pagrindinių kelių statomi metaliniai vartai, įvairūs įtvirtinimai.
Kauno tvirtovės sandėliai Fredoje
Kauno tvirtovės sandėliai Fredoje / Šarūno Jasiukevičiaus nuotr.

Kauno priemiesčiuose ypač išsiplėtė kareivinių, sandėlių ir kitų karinio ūkio objektų statyba. 1886-1896 metais išaugo Šančių karinis miestelis, kuriame buvo pastatyta speciali kariuomenės cerkvė.

Aukštuosiuose Šančiuose įkurtos karių kapinės. Fredoje, Godlevskio dvaro (Fredos dvaro) rūmuose ir kituose pastatuose, įsikūrė tvirtovės artilerijos valdybos bei kitos karinės įstaigos, įrengti dideli artilerijos sandėliai, stambios karinės inžinerijos dirbtuvės.

Įgulai specialiai pastatyta nauja stačiatikių cerkvė, kareivinių kompleksas. 1895-1899 metais tvirtovės nusavintame Panemunės priemiestyje išaugo dar vienas karinis miestelis.

Nemažai kareivinių ir įvairių karinių sandėlių buvo pastatyta Žaliakalnyje ir Vilijampolėje.

Fredos priemiestyje, Godlevskio dvaro (Fredos dvaro) rūmuose ir kituose pastatuose įsikūrė tvirtovės artilerijos valdybos bei kitos karinės įstaigos, įrengti dideli artilerijos sandėliai, stambios karinės inžinerijos dirbtuvės.

Visi tvirtovės objektai buvo jungiami specialiais keliais bei geležinkeliais. Pagal to meto žiedinių fortų tipo tvirtovių statybos taisykles buvo suprojektuoti bei nutiesti radialiniai keliai ir rokados.

Radialiniai keliai jungė tvirtovės centrą su gynybiniais objektais, centriniu įtvirtinimu bei pirmuoju ir antruoju fortų žiedais. Rokadų trasos išvestos pagal gynybinių žiedų linijų kryptis. Apjungti gynybiniai objektai. 

Susisiekimo arterijose tarp didžiųjų tvirtovės objektų buvo įrengiami slapti sandėliai ir dirbtuvės.

Tai – ne sandėlių miesteliai, o miškuose kiek tolėliau nuo kelio pastatytos požeminės slėptuvės. Daugelis jų turėjo pylimais paslėptus patekimus, kurie nebuvo matomi nuo pagrindinio kelio.

Radau nemažai šaltinių, rašančių apie šiuos slaptus caro armijos sandėlius, tačiau niekur nebuvo sužymėtos tikslios jų vietos.

Nusprendžiau patyrinėti objektus, minimus kairiojo Nemuno kranto šlaitus aukštojoje Fredoje. Pavyko rasti du: raudonų plytų mūro sandėlius ir dvi dirbtuves.

Vienoje iš jų artimiausių namų gyventojai įsirengė sandėlius, tad į vidų nepatekau. Kituose objektuose pavyko padaryti keletą fotografijų.

Propeller 580px

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais