Rytais kavą Rusijoje pradėta gerti tik po 1812-ųjų metų karo su Napoleono armija. Kad ir kovojo tarpusavyje, rusai ir prancūzai daug ko mokėsi vieni iš kitų, šiuolaikiškai sakytum vyko tarpkultūriniai mainai. Kad ir kaip ten būtų, po šio karo visoje Rusijoje geru tonu pradėtas laikyti kavos puodelis, išgeriamas rytais. Kava sparčiai plito po Europą ir atkeliavo į Rusiją, prisijaukindama šios milžiniškos valstybės tautą. Tai puikiai suprato verslininkai ir kavos verslas ėmė augti kaip ant mielių.
Vis dėlto, oficiali kavos istorija Rusijoje prasidėjo nuo 1665-ųjų. Būtent tuomet caro rūmų daktaras išrašė jaunam ir paliegusiam caraičiui Aleksėjui Michailovičiui receptą: „Virta kava, kurią moka gaminti tik persai ir turkai, vartoti geriausia po valgio. Padeda nuo negalavimo, galvos skausmų, tingulio ir slogos."
O jau po 30-ties metų užjūrio gėrimą Petras I-asis įsakė būtinai paduoti per reguliarias asamblėjas. Anot to meto anekdotų, rusų dvasininkai, priversti cero siurbčioti kavą, tyliai pakrikštijo šį kartų gėrimą „sirupu iš suodžių“ ir „raganių viralu“.
Pats gi Rusijos imperijos reformatorius ir naujovių mylėtojas kavą pamėgo dar pirmosios savo kelionės į Europą metu.
Pirmoji kavinė Sankt Peterburge atsidarė 1724-aisiais. Ji buvo vadinama „Keturi fregatai“. Įdomu tai, jog ji veikia net iki šių dienų. Tiesa kavos namų pastatas ne kartą restauruotas.
Šiandien Rusijoje galima rasti turbūt visų pasaulio kavų rūšių. Žmonės taip įpratę rytais, vakarais, po pietų ar bet kuriuo metu gerti kavą, jog šio gėrimo pasirinkimas Rusijoje tikrai gausus. Tiesa, paprasti miestiečiai kavos neverda, jie kavos pupeles tiesiog užpila vandeniu ir kiek palaikę geria. Dažnai rusai vartoja kavą su pienu ir stipriai saldintą. Mėgstama Rusijoje ir tirpi kava.