Espresso – kavos esencija turinti mažiausiai kofeino
Nors pasaulyje šiuo metu karaliauja kapučino, tačiau kavos gurmanai visuotinai pripažįsta, kad tikroji kavos esencija yra espresso – išsunkti kavos „aukso lašai“ miniatiūriniame puodelyje. Espresso pasaulyje išpopuliarinę italai teigia, kad norint padaryti tobulą espresso reikia 4M: Macinazione (tinkamai sumaltos kavos), Miscela (tinkamo kavos mišinio), Macchina („teisingo“ espresso kavos gamybos aparato) ir žinoma Mano (gero baristos – kavos ruošimo meistro). Pastarieji pataria, jei geriate saldintą espresso, vietoj cukraus gabalėlių naudokite birų cukrų, nes šis tirpsta greičiau, baltąjį vietoj rudojo ar dirbtinių saldiklių, nes pastarieji keičia kavos skonį.
Beje, patys italai espresso geria su cukrumi, vokiečiai ir šveicarai su karštu šokoladu, meksikiečiai su cinamonu, marokiečiai su juodaisiais pipirais, etiopai – žiupsneliu druskos, egiptiečiai į espresso šiukštu nededa nieko. Žinotina, jog espresso kavos puodelyje yra mažiausiai kofeino – 80 mg., trečdaliu mažiau nei paprastoje juodoje kavoje.
Mokslas teigia, kad optimalu išgerti ne daugiau 4 kavos puodelių per dieną
Išsamios žmogaus kūno studijos parodė, kad statistiškai vienu metu žmogaus kūnas gali „įsisavinti“ iki 300 miligramų kofeino – apie 4 normalius kavos puodelius. Papildomas kofeino kiekis tiesiog nebeturi stimuliuojamo poveikio. Per 1 valandą organizmas išskaido apie 20 proc. turimo kofeino kiekio.
Dėl savo stimuliuojančio poveikio kofeinas yra įtrauktas į Tarptautinio olimpinio komiteto uždraustų preparatų sąrašą. Atletai, kurių 1 mililitre šlapimo yra daugiau nei 12 mikrogramų kofeino yra diskvalifikuojami iš varžybų. Toks kofeino kiekis yra 5-iuose kavos puodeliuose.
Greičiausiai tokios informacijos neturėjo garsus 19 a. prancūzų rašytojas Onorė de Balzakas. Teigiama, kad per dieną jis išgerdavo apie 40 puodelių kavos – tiesa, net dešimčia puodelių mažiau nei kitas Europos šviesuolis Voltairas, kuris „išplempdavo“ pusę šimto puodelių per dieną.
Tačiau skrupulingumu geriant kavą niekas neprilygo vokiečių kompozitoriui Liudvikui van Bethovenui, kuris prieš sumaldamas kavą savo kavos puodeliui, kiekvieną kartą atskaičiuodavo lygiai 60 kavos pupelių. Beje, norint gauti 1 kilogramą paskrudintos kavos reikia nuo 4 iki 5 tūkstančių kavos pupelių.
Kavą 17 amžiuje legalizavo popiežius Klemensas VIII
Iki 17 amžiuje Europoje legaliai mėgautis kava galėjo tik kitatikiai. Katalikams vartoti šį stimuliuojantį „velnio gėrimą“ buvo griežtai draudžiama. Draudimus panaikino popiežius Klemensas VIII, beje, pats labai mėgęs pasmaguriauti kava.
Vos sugrįžusi į viešąjį gyvenimą, jau 1674 metais kava vėl galėjo būti uždrausta. To siekė grupė Londono moterų, įkūrusių grupę pavadintą „Moterys prieš kavą“. Jos siekė, kad kava būtų oficialiai uždrausta Anglijoje, o kavinės vėl virstų aludėmis. Moterų motyvas buvo: kavinėse vyrai praleidžia žymiai daugiau laiko nei aludėse ar namuose.