Ispanijos pietuose esantis Andalūzijos regionas – ypatingas. Apie jo lankytinas vietas, kultūrą, tradicijas, papročius ir gastronomiją Virgenextra.lt pasakoja ten gyvenantys Laima Druknerytė ir Mindaugas Stongvilas. Įkvėpimų kelionėms ne tik iš Andalūzijos taip pat ieškokite šio puslapio Facebook ir Instagram paskyrose.
Nors Portugalijoje auga didžiausios kamštinių ąžuolų girios, Andalūzijos Huelvos, Kadiso ir Malagos provincijose jos lygiai taip pat yra įprasta kraštovaizdžio dalis.
Kamštiniai ąžuolai Ispanijos pietuose vadinami alcornoque (lot. Quercus suber) ir užauga jie iki 25 metrų aukščio.
Šiose giriose per milijonus metų susidarė unikali ekosistema – po kamštinių ąžuolų šakomis šešėlį, prieglobstį ir maistą randa daugybė retų gyvūnų ir paukščių rūšių, kurios puikiai sutaria su čia besiganančiomis, ąžuolų giles pamėgusiomis iberijos kiaulėmis.
Kodėl iš kamštinio ąžuolo žievės pagaminti kamščiai geriausiai tinka vyno butelių užsandarinimui?
Ispanijoje kiekvienais metais pagaminama apie 3 mlrd. kamščių.
Paaiškinimas slypi kamščio savybėse. Pirmiausia – tai natūrali, atsinaujinanti ir visiškai ekologiška medžiaga. Sausas kamštis yra laidus orui, todėl butelio užkimšimo metu pro jį išeina išspaudžiamas oras.
Šiuo kamščiu užkimšti buteliai toliau saugojami pavertus juos ant šono. Taip kamščio vidinė dalis sudrėksta, orui laidūs plyšeliai užsidaro ir neleidžia į butelio vidų patekti deguoniui.
Ispanijoje kiekvienais metais pagaminama apie 3 mlrd. kamščių, taigi, galime įsivaizduoti, kiek kainuotų atliekų perdirbimas, jei kamščiai būtų gaminami iš plastiko.
Jei turėsite galimybę, būtinai užsukite į Kadiso provincijoje esantį Alcornocales gamtos parką pasivaikščioti kamštinių ąžuolų giriose, pakvėpuoti švariu oru ir pasigrožėti kalnų ir slėnių panoramomis.
Iliustruojame, koks nuostabus gali būti toks pasivaikščiojimas: