Apie tai, kaip kelionės tikslą pasiekti žvaliam ir energingam, pasakoja patyręs keliautojas ir tarptautinių kelionių autobusu organizatoriaus „Eurolines“ vadovas Edmundas Pavlovas, bei dalijasi savo asmenine patirtimi apie procedūras, padedančias ištverti net ilgiausius atstumus.
Mankšta kelionės metu
Ilgą laiką leidžiant sėdimoje padėtyje kūnas apsunksta. Tokiu atveju bent keletą kartų kelionės metu vertėtų padaryti bazinius tempimo pratimus. Tam nereikia skirti daug laiko, pakanka vos kelių minučių. Tempimus atlikite kojoms, rankoms, kaklui, pečiams ir nugarai. Kai kuriuos pratimus galima atlikti ir patogiai bei saugiai įsitaisius kėdėje, na, o nusprendus prasimankštinti stipriau, galima tai padaryti autobusui sustojus.
Tempimo pratimai naudingi ir prieš miegą, nes atpalaiduoja raumenis. Jeigu kelionės autobusu metu sunkiai sekasi užmigti, tempimo pratimai gali tapti maloniu būdu atsipalaiduoti ir padėti pailsėti.
Kvėpavimo pratimai naudingi mažinant nerimą, kurį kūnas jaučia kelionės metu. Žmogus pripratęs nuolat judėti, atlikti bent minimalius judesius. Kelionių, kurios gali trukti ir 12 valandų, metu galimybės judėti dažnai būna apribojamos. Kvėpavimo pratimų yra gausybė, tačiau pats paprasčiausias – giliai įkvėpus orą, jį šiek tiek užlaikyti ir tada iškvėpti. Sąmoningas kvėpavimas sumažina stresą, pakelia nuotaiką, sureguliuoja kraujo spaudimą.
Didesni aktyvaus gyvenimo entuziastai kelionės metu gali padaryti ir aktyvesnę mankštą. Priklausomai nuo maršruto, autobusas dažniausiai stoja kas 4 valandas. Atvykus į sustojimo vietą, per 15–20 minučių galima treniruotis, atliekant paprastus pratimus: šuoliukus, atsispaudimus, pritūpimus ar net ramiai apibėgti artimiausią kvartalą. Jei su savimi turite kilimėlį, galima padaryti ir kelis saulės pasisveikinimus.
„Tiesa, net ir didžiausiems sporto entuziastams kelionės metu nereiktų persistengti. Gavus didelį krūvį, po ilgo sėdėjimo, organizmas gali sureaguoti nepalankiai. Pratimai turi būti atliekami tokiu tempu, kad kūnas nepatirtų streso“, – pasakojo E.Pavlovas.
Mityba kelionės metu
„Kelionės metu patartina vengti daug angliavandenių turinčio maisto todėl, kad organizmas juos greitai paverčia į energiją. Neišnaudojama energija linkusi virsti į antsvorį. Jeigu norisi maisto su angliavandeniais, tada rinkitės avižas.
Keliaujant, kaip pagrindinį maistą galima rinktis gerųjų riebalų ar baltymų turintį maistą. Baltymų įsisavinimui mūsų organizmas atiduoda didelį kiekį energijos, todėl rezultatas bus priešingas, nei vartojant angliavandenių turintį maistą“, – pasakojo sporto klubo „Pegasas Gym“ treneris ir mitybos specialistas Mantas Milevskis, toliau patardamas, kokį maistą reikia rinktis keliaujant.
Valgyti daugiau daržovių. Daržovės yra puikus vitaminų šaltinis. Šis lengvas maistas ne tik naudingas dėl savo medžiagų, bet ir neapsunkins organizmo.
Keliaujant naudokitės taisykle, jog negalima pasiekti visiško sotumo jausmo.
„Verta pagalvoti ir apie vaisius. Ruošdamiesi į kelią, pasiimkite bent keletą obuolių ar apelsinų. Jei pamiršote, jų galima rasti kone bet kurioje pakelės parduotuvėje“, – pasakojo M.Milevskis.
Nepersivalgyti. Keliaujant naudokitės taisykle, jog negalima pasiekti visiško sotumo jausmo. Valgykite, kol jausitės 80 proc. sotūs. Sudėtinga pajausti tą ribą, kai jau vertėtų padėti užkandį į šalį. Siekiant neperžengti šios ribos, vertėtų valgyti mažesnes porcijas, nei tai darome kasdien. Nebūtina iš karto suvalgyti visos porcijos, likutį galime pasilikti užkandžiui vėlesniam laikui. Per didelis kiekis kalorijų gali palikti žymes kūne ir svarstyklių rodmenyse.
Prieš lipant į autobusą verta pagalvoti ir apie vitaminus, o jei prieš kelionę nepasiruošėte kokybiško maisto ir planuojate valgyti pakelės užeigose, vitaminų atsargos vis tiek yra reikalingos. Verta pagalvoti apie vitaminus A, D ir C bei cinką. Šios medžiagos padeda palaikyti imunitetą, kuris keliaujant gali susilpnėti. Tam, kad nereikėtų atskirai komplektuoti, galima iš karto pasiimti vitaminų paketą, kuriame jau surinktos visos reikiamos medžiagos.
Kaip ir bet kurią kitą dieną, taip ir kelionės metu, itin svarbu išgerti pakankamai vandens. Prieš leidžiantis į kelionę, pasirūpinkite, kad jo pasiimtumėte pakankamai. Vanduo padeda palaikyti tinkamą medžiagų apykaitą. Tai yra mūsų sveikatos pamatas. „Ne veltui ir savo kelionėse kiekvieną keleivį nemokamai vaišiname mineraliniu vandeniu“, – pasakojo patyręs keliautojas ir tarptautinių kelionių autobusu organizatoriaus „Eurolines“ vadovas Edmundas Pavlovas.
„Jei keliaujate saulėtą dieną, visada išlipę pasimėgaukite saulės voniomis. Tai natūralus vitamino D šaltinis. O ir malonu jausti šildančius saulės spindulius“, – pasakojimą užbaigė Edmundas Pavlovas, linkėdamas kiekvienam kelionės tikslą pasiekti kupinam energijos ir entuziazmo.