Autobusai
Maroke galite keliauti arba su vietinėmis pigesnėmis autobusų bendrovėmis, arba su didelėmis ir brangesnėmis „Supratours“ ar CTM. Patariu netaupyti ir rinktis brangesnes, nes ir kainų skirtumas – vos porą eurų. Vietiniai autobusai retai išvyksta laiku, teko ne kartą sėdėti vos ne valandą autobuse ir laukti, kol jis bus pilnas. Taip pat erzina nuolatiniai prekeiviai, einantys į autobusą ir bandantys parduoti viską, pradedant servetėlėmis, baigiant riešutais. Visgi, „Supratours“ ar CTM važiuoja ne į visus Maroko miestus, ypač į mažesnius. Todėl jei turite laiko ir kantrybės, pabandykite šią transporto priemonę ir pasinerkite į tikrą vietinių gyvenimą.
Dažniausiai naudojuosi „Supratours“ autobusais, kurie priklauso Maroko traukinių kompanijai „Oncf“. „Supratours“ autobusų tvarkaraščius rasite Supratours.ma ir nenustebkite, jei jus peradresuos būtent į „Oncf“ puslapį. Nors ten yra galimybė pasirinkti anglų kalbą, tačiau angliškame variante neveikia tvarkaraščių mygtukas, todėl geriau naudokite prancūzišką variantą. Viršutiniame meniu, pasirinkite Horaires et prix ; jus nuves čia:
Pasirinkite norimus miestus, paspauskite „Rechereche“. Jums išmes tvarkaraščius be kainų, jas galite sužinoti ieškodami per to paties puslapio viršuje, kairėje esančią funkciją „Prix&Reservation“. Beje, bilietų internetu nusipirkti neįmanoma, nors kai kada ir matysite šią funkciją, tačiau ji neveikia. Bilietus galite pirkti tik autobusų stotyje. Mano patarimas – jei ketinate vykti savaitgalį, bilietus geriau nusipirkti iš vakaro arba kelionės rytą ateiti keletą valandų anksčiau. „Supratours“ autobusai yra labai populiarūs ir dažnai užsipildo greitai, ypač į as Suvairą, Agadyrą ar Marakešą.
Keliaujant su didesniu bagažu, reikės jam nusipirkti atskirą lipduką už 5 dh. Bent jau „Supratours“ Marakeše lipdukus uždeda ne ten, kur perkate bilietus, bet šalia esančiame punkte. Be šio bagažo lipduko, niekas jums neleis pasidėti lagamino į autobuso bagažo skyrių, todėl geriau juo pasirūpinti prieš įlipant.
Supratours autobusų ir traukinių tinklas Maroke. Mėlyna linija – autobusų, oranžinė – traukinių maršrutai.
„Supratours“ autobusų stotis Marakeše yra prie pat traukinių stoties, o CTM – vos už 10 minučių kelio nuo „Supratours“. CTM kainos panašios į „Supratours“, autobusai tokie pat patogūs, jų tvarkaraščius rasite Ctm.ma. Bent jau as Suvairoje jų stotis yra toliau nuo senamiesčio (Medinos), todėl dažniau į as Suvairą keia uju su „Supratours“, kurių stotis – iškart už Medinos sienų. Agadyre visi autobusai išvažiuoja iš vienos stoties. Įėjus į jos vidų, jums visi siūlys keliauti įvairiomis autobusų kompanijomis, tačiau nepasiduokite vilionėms ir susiraskite būtent CTM ar „Supratours“ langelį. Bilietus taip pat galite pirkti tik stotyje, internetinis variantas neveikia (nors rašoma, kad galima).
Autobusų Agadyras-Marakešas ir atgal laikai, kaina – 110 dh (10 eurų). Beje, pasitikrinkite prieš važiuodami, ar laikai nepasikeitė:
Atvykus iš kitų miestų į Marakešo „Supratours“ autobusų ar traukinių stotį, jus apstos taksistai ir siūlys nuvežti iki senamiesčio už didelę kainą (apie 100 dh), sakydami, kad centras labai toli. Tiesa tokia, kad važiuojant su oficialiai įjungtu taksometru, nesumokėsite daugiau 30 dh, tad bandykite nusiderėti bent iki 50 dh ar tiesiog eikite į gatvę ir sustabdykite taksi ten. Plačiau apie taksi naudojimosi ypatumus Marakeše rašiau čia.
Traukiniai
Maroke traukiniais keliauti labai patogu ir nebrangu. „Oncf“ kompanijos valdomų traukinių tvarkaraščius rasite Oncf.ma (tik prancūzų kalba). Internetu nusipirkti bilietų negalima, reikia pirkti vietoje. Vėlgi, jei keliaujate savaitgaliui, patariu bilietus įsigyti iš anksto. Traukiniai nevažiuoja į kurortinius miestus Agadyrą ar as Suvairą, populiariausi maršrutai – iš Marakešo į Fezą, Kasablanką, Tandžerą etc. Perkant bilietą patariu rinktis pirmąją klasę, nes antroji sėdimos vietos negarantuoja, parduodama bilietų nepriklausomai nuo sėdimų vietų skaičiaus. Norintiems pasiekti Tandžerą, iš Marakešo gali tekti keliauti su naktiniu traukiniu.
Beje, Marakešo traukinių stotis ypač įspūdinga savo dizainu:
Kiek laiko trunka nusigauti iš vieno miesto į kitą? Čia surašiau populiariausius maršrutus ir jų trukmės laiką:
- Marakešas/Kasablanka – 3 valandos
- Marakešas/Rabatas – 4 valandos
- Marakešas/Fezas – 7 valandos
- Marakešas/Meknes – 6 valandos
- Tandžeras/Marakešas –11 valandų (naktinis traukinys)
- Tandžeras/Fezas – 5 valandos
- Kasablanka/Fezas – 4valandos
Apibendrinant, tikrai reikia nebijoti Maroke naudotis viešuoju transportu. Autobusų ir traukinių kokybė išties puiki, didieji autobusai važiuoja pagrindinėmis mokamomis magistralėmis. Vienintelis trūkumas – ilgoki sustojimai brangiose pakelės kavinėse. Dar visai nieko, jei tie sustojimai nebūtų beveik priartėjus prie kelionės tikslo. Pvz., likus apie 50 km iki Marakešo autobusas sustoja net pusvalandžio pertraukai! Marokas – nieko nepaskubinsi…