Pastaraisiais metais Kinija sparčiai keičiasi. Šalis vis dar veikiama ilgamečio komunistinio režimo, tačiau ji vis labiau stiprėja ekonomiškai. Puikus šių pokyčių pavyzdys – didieji megapoliai, tokie kaip Pekinas, Šanchajus ar Honkongas. Šiame straipsnyje siūlome susipažinti su šiais didingais Kinijos miestais, kurie vilioja keliautojus tiek savo šiuolaikiškumu, tiek senosios kultūros atributais.
Pekinas
Kinijos sostinė Pekinas – tai didžiulis, gyvybingas megapolis, kuriame gyvena daugiau nei 21 mln. žmonių. O kur dar didžiuliai turistų srautai – Pekinas išties niekada nemiegantis ir visą parą šurmuliuojantis miestas.
Europiečiui, atvykusiam į Pekiną, ne retai kyla kultūrinis šokas – vien išlipus iš lėktuvo pasitinka daugybė hieroglifų, kurie, tarytum turėtų pagelbėti orientuotis, tačiau tik dar labiau supainioja. Nebent, turima kinų kalbos įgūdžių. Žinoma, šiais, globalizacijos laikais, gausu ir įvairiausių nuorodų anglų kalba, tačiau pirmasis įspūdis Pekine toks, lyg atsidūrus visai kitame pasaulyje.
Šis miestas nepaliauja stebinęs. Pavyzdžiui, jei anksti ryte nuspręstumėte aplankyti garsiąją Dangaus šventyklą ir greta jo esančius sodus, pamatytumėte galybę vietinių gyventojų. Natūraliai kyla klausimas – kodėl gi jie tokį ankstyvą rytą nemiega? Tačiau Pekino gyventojams įprasta kas rytą rinktis į greta šventyklos esančius sodus ir daryti mankštas. Įvairūs Tai Chi pratimai, žaidimai kamuoliu, mankštos ant treniruoklių, kurie įrengti parkuose – rytais Pekinas tikrai labai aktyvus. Na, o pati Dangaus šventykla, kurios apylinkėse vyksta rytinės mankštos – nepaprasto grožio daostų kompleksas, menantis dar XV amžių. 1998 m. ji buvo įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.
Pekine slepiasi ir dar viena išskirtinė vieta – Uždraustasis miestas. Tai – didžiulis, 72 hektarų ploto, kompleksas, kuris buvo pastatytas 1406–1420 metais. Uždraustajame mieste stūkso beveik tūkstantis skirtingos paskirties pastatų. Įdomu tai, jog šis miestas buvo pastatytas imperatoriui, jo šeimai ir dvariškiams. Paprasti, ne kilmingi gyventojai čia negalėjo įkelti net kojos – taip ir gimė komplekso vardas. Kaip ir Dangaus šventykla, taip ir Uždraustasis miestas – saugomas UNESCO. Tai tikras Kinijos architektūros, meno ir istorijos paminklas.
Pekinas atspindi kinų tautos istorinę praeitį ir senąją kultūrą. Tačiau tuo pačiu – tai labai šiuolaikiškas miestas, kuriame gausu verslo ir prekybos centrų, mokslo ir technologijų inovacijų, o gatvėse spindi didingi dangoraižiai.
Vienas iš unikalesnių statinių – 2012 m. pastatytas CCTV pastatas, kurio aukštis siekia 234 metrus. Dangoraižiai gali pasigirti išties įdomia struktūra: jį sudaro du bokštai, kurie – palinkę vienas į kitą. Bokštus jungia „V“ formos konstrukcijos tiek viršuje, tiek apačioje, taip sukurdamos tuščią ertmę viduryje. Dangoraižyje įsikūrusios televizijos studijos, o taip pat viešbutis, parodų salė, kultūros centras, ofisai ir kt. CCTV pastatas – vienas iš šiuolaikinio Pekino simbolių.
Šanchajus
Ar žinojote, jog Šanchajaus pavadinimas reiškia „pagrobti girtą žmogų ir prievarta įdarbinti jį jūreiviu“? Neskamba labai šauniai, tiesa? Kadaise šis miestas garsėjo blogiu, apgavystėmis, vagystėmis, lošimais. O jauni vyrai iš tiesų buvo apgaule viliojami dirbti jūreiviais. Vis dėlto, bėgant metams Šanchajus kaip reikiant pasikeitė – iš pavojingo miesto jis tapo vienu iš svarbiausių Kinijos pramonės ir švietimo centrų.
Šanchajus garsėja savo universitetais, akademinėmis draugijomis, astronomijos observatorija, teatrais, muziejais, o taip pat ir naftos perdirbimu, tekstile, elektronika, dviračių, elektronikos gamyba, laivų statyba. Šiandien tai miestas, kurio dangoraižiai remia dangų, o tviskanti prabanga puikiai dera su senąją kinų architektūra.
Ką gi verta aplankyti viešint šiame milžiniškame megapolyje? Rekomenduojame nuvykti į Bandą (dar žinomą Bundo arba Vaitano vardu). Tai – istorinis rajonas, išsidėstęs palei Huangpu upės vakarinę pakrantę. Bandas žavi savo architektūra, kurioje persipina galybė stilių: nuo neoromaninio ir neogotikinio, iki neobarokinio, klasicistinio ar net Art Deco. Beje, kitoje Huangpu upės pusėje atsiveria taip pat nepaprasti vaizdai – Pudongo rajonas, garsėjantis didingais dangoraižiais.
Tikra priešingybė Pudongo rajono dangoraižiams – Yuyuan sodai, arba Laimės sodai. Tai – XVI a. antroje pusėje pastatytas kompleksas, žavintis Mingų dinastijos paviljonais, tvenkiniais, alpinariumais bei arkiniais tilteliais. Tai viena iš nedaugelio Šanchajaus vietų, kurioje galima ramiai pavaikštinėti, praleisti jaukią popietę su šeima ar draugais.
Na, o jeigu vis dėlto norite pajusti tikrą didmiesčio aurą, rekomenduojame pasivaikščioti Nandzingo gatve (Nanjing Road) – tai viena judriausių pėsčiųjų alėjų ne tik Šanchajuje, tačiau ir visoje Azijoje. Pagrindinė miesto pramogų ir apsipirkinėjimų gatvė – visada kupina žmonių. Viešint Šanchajuje tiesiog privalu joje pasivaikščioti, pajusti miesto šurmulį ir trumpam ištirpti minioje.
Honkongas
Palyginus su Šanchajumi ar Pekinu, Honkongas – visiškai kitoks miestas. Pirmiausiai dėl to, jog oficialiai jis nėra Kinijos miestas, o turi specialiojo administracinio regiono statusą. Kadangi Honkongas nuo pat XIX a. vidurio iki 1997 m. buvo Jungtinės Karalystės kolonija, anglų kalba čia, drauge su kinų kalba yra valstybinė. Tad priešingai nei Pekine ir Šanchajuje, keliautojams iš Europos kur kas lengviau susigaudyti. Beje, planuojama, jog iki 2047 m. Honkongas bus visiškai integruotas į Kinijos Liaudies Respubliką. O kol kas – tai pusiau autonominis miestas, kurį apibūdina metafora: „vartai tarp Rytų ir Vakarų“.
Vienas iš pagrindinių Honkongo traukos centrų – Viktorijos uostas. Nuo jo atsiveria magiška miesto panorama: tolumoje stūksančios viršukalnės, aukšti Honkongo pastatai. Ypatingai gražiai miestas atrodo vakarėjant – paskutinieji saulės spinduliai apšviečia dangoraižius, priversdami juos žibėti. O vėliau, saulei nusileidus, Honkonge sužimba tūkstančiai lempučių. Nepaprasto grožio panorama. Beje, keliautojai itin mėgsta po Viktorijos uosto įlanką pasiplaukioti laiveliais – sakoma, jog plaukiant vaizdai dar labiau įspūdingi.
Dar viena vieta, kurią, viešint Honkonge aplankyti tiesiog būtina – Viktorijos viršūnė. Tai – aukščiausias taškas visame mieste, esantis 552 m virš jūros lygio. Nuo Viktorijos viršūnės atsiveria kerintys vaizdai – kiek akys užmato į dangų stiebiasi Honkongo dangoraižiai.
Honkongas dažnai įvardijamas kaip Azijos Niujorkas. Miestai gretinami tikrai ne be reikalo: abu pasižymi inovacijomis, šiuolaikinė architektūra, žmonių, parduotuvių, restoranų, verslo ir prekybos centrų gausa. Net Naujųjų metų šventė Honkonge vyksta kone identiškai kaip Niujorke: greta Times Square prekybos centro pakeliamas didžiulis spindintis rutulys. Vis dėlto, reikia pastebėti, jog Honkongas turi ir savo azijietiškąją pusę. Senuosiuose miesto rajonuose galima išvysti įspūdingų budistų vienuolynų, šventyklų, Budos skulptūrų. Viena iš įspūdingiausių Budos skulptūrų stūkso Honkongui priklausančioje Lantau saloje.
Tian Tian Buda, arba Didysis Buda – tai 34 m aukščio bronzinė Budos skulptūra, kuri pastatyta ant kalvos. Norintys įkopti į kalvą gali tą padaryti pėsčiomis – viso labo tik 268 laipteliai. Visgi, jeigu pėsčiomis lipti į kalvą nesinori, yra ir kitų alternatyvų. Pavyzdžiui, kelionė lyniniu keltuvu. Užkilimas į kalvą trunka maždaug pusvalandį. Kelionės metu galima gerėtis ne tik tolumoje stovinčiu Buda, tačiau ir Lantau salos panorama – tankiais miškais, įlanka ir tolumoje spindinčiais Honkongo dangoraižiais.
Kelionių akademija – ieškantiems kelionių į Kiniją.