2023 11 23

Kitokia kova su komunistine praeitimi: kodėl po visą Albaniją išsibarstę tūkstančiai bunkerių?

Daugelyje buvusio Rytų bloko šalių, griuvus Berlyno sienai, buldozeriai ir socialinė pažanga nušlavė komunistinius pastatus ir karinius Šaltojo karo laikų objektus. Tačiau kalnuotoje Albanijos sostinėje Tiranoje vyriausybė ir vietos menininkai pasirinko neįprastesnius būdus, kaip pabėgti nuo diktatūros ir ekonominės depresijos metų. Albanijoje vis dar galima rasti tūkstančius karinių bunkerių – nors kai kurie jų yra apleisti, daugelį jų albanai įvairiais būdais pertvarkė.
Bunkeris
Bunkeris / „Wikimedia Commons“ nuotr.

Nusidėvėję pilki albanų namai nudažyti ryškiomis spalvomis. Didelė dalis nuopelnų už miesto atgaivinimą Edi Ramui – tapytojui, tapusiam politiku, kuris 2000 m. pradėjo kampaniją, kurios metu menininkai dažė ir tapė pastatų fasadus, o miesto darbuotojai viešosiose erdvėse pasodino 55 tūkst. medžių ir krūmų.

„Wikimedia Commons“ nuotr./Abanija
„Wikimedia Commons“ nuotr./Abanija

Gyventojai ir turistai dabar naudoja vaivorykštės spalvomis nuspalvintus pastatų fasadus kaip foną asmenukėms , o vyriausybė teigia, kad spalvos pastatų fasaduose padėjo sumažinti nusikalstamumą ir padidinti nacionalinį pasididžiavimą miestu.

Tačiau gatvės menas ir spalvingi namai – ne vienintelės jėgos, stumiančios šią mažą Balkanų sostinę iš komunizmo laikų.

Paranojiškas diktatorius ir jo bunkerių manija

Dar prieš dešimt ar dvidešimt metų dažniausias suvenyras, kurį keliautojai parsiveždavo iš Tiranos, buvo bunkerio formos peleninė, o ne asmenukė prie įvairiaspalvio pastato.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai