Švento Martyno diena iki šiol tradiciškai švenčiama krikščioniškojoje Europoje. Šventė ypatingai puoselėjama Austrijoje, Vokietijoje bei Skandinavijos šalyse.
Lietuvoje ji labiausiai buvo švenčiama Mažojoje Lietuvoje, kur buvo juntamas stipriausias vokiškos kultūros palikimas, tačiau bėgant metams švenčiančiųjų skaičius mažėjo ir šiandien ji minima tik pavienių bendruomenių rate.
„Lietuvoje švenčiame iš užjūrio atkeliavusias Šv. Patriko ar Helovino šventes, dažnokai pamiršdami, jog turime ir su savo šalimi, jos kultūra susijusias šventes. Klaipėda vieną iš jų prisiminė ir nusprendė atgaivinti smagų renginį. Nuo 2009 – ųjų metų šią šventę organizuoja vokiečių bendrija. Kartu nutarėme, kad atėjo laikas šią šventę užauginti ir pakviesti joje dalyvauti miestiečius bei miesto svečius. Džiaugiamės, kad senamiesčio verslo atstovai – kavinės, apgyvendinimo įstaigos palaikė šią idėją ir aktyviai įsijungė į šventės organizavimą“, – teigė Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centro direktorė Romena Savickienė.
„Tai šeimos šventė, kuri pietiniuose Vokietijos regionuose švenčiama labai masiškai. Vaikai patys gamina tradicinius žibintus, procesas ne tik džiugina, bet ir lavina kūrybiškumą bei fantaziją. Žibinto liepsna – dalinimosi gėriu ir šiluma simbolis, ji apšviečia. Perskrodusi tamsą, žibinto liepsna įžiebia viltį ir tikėjimą žmogaus gerumu“, – pasakojo Klaipėdos vokiečių bendruomenės atstovė Rasa Miller.
Šv. Martyno šventės papročiai
Mūsų senoliai Klaipėdos krašte šv. Martyno dieną minėjo kaip paskutinę rudens šventę. Tarpukariu ji buvo itin reikšminga ir vaišėmis prilygdavo Kalėdoms.
Žemaitijoje šią dieną kiekvienuose namuose valgydavo keptą žąsį ir pagal šv. Martyno dieną spręsdavo, koks oras būsiąs per Kalėdas: „Jei Martynas su ledu, tai Kalėdos su bradu (purvu), jei Martynas su bradu, tai Kalėdos su ledu“. Buvo kalbama – jei lapkričio 11-ąją giedra, tai būsianti labai šalta žiema.
Kodėl žąsis?
Šv. Martynas buvo ne tik orų pranašas, bet ir laikomas piemenų, kareivių ir vargšų globėju, pagarsėjęs būtent dėl savo gailestingo ir gero būdo. Istorija apie žąsis prasideda, kai tuomet jau vienuolis šventasis Martynas dėl savo geros širdies ir gražių darbų žmonių norėtas įšventinti į Turino vyskupus, bet jis pats to nenorėjęs ir pasislėpęs žąsų aptvare. Žąsys visgi aptikusios įsibrovėlį ir išdavė jį savo gagenimu, todėl Martynas kerštaudamas pažadėjo žąsims kaskart minint tą dieną suvalgyti po vieną jų.
Martyno žąsiadienis Klaipėdoje
Net 14 Klaipėdos senamiesčio kavinių, restoranų lapkričio 11-14 d. pasiūlys patiekalų su žąsimi! Restoranų šefai jau „dūzgia“ virtuvėse ruošdamiesi skaniausių patiekalų gamybai, tokių, kurie nustebintų ir pamalonintų lankytojų gomurius.
Martyno šventė taps tikra skonių kelione, kur geriausi Klaipėdos šefai dedikuos save naujiems receptams. Vienas iš restoranų savąjį patiekalą gamins net 8 valandas!
„Mes labai sveikiname Martyno šventės iniciatyvą ir džiaugiamės galėdami būti jos dalimi. Matome, kaip įvairios iniciatyvos, renginiai patraukia klaipėdiečius ir miesto svečius aplankyti senamiestį. Tokiomis akimirkomis nebeatrodo, kad Klaipėdoje trūktų žmonių, tiesiog reikia daugiau pastangų jiems sudominti“, – teigia „Meridiano“ restorano vadovas Mindaugas Beniušis.
Šventinį savaitgalį uostamiestis lauks ir svečių. Lapkričio 11 – 14 dienomis, „Šv. Martynas. Ir jo žąsys“ metu, visiems, apsistojusiems šventę palaikančiose Klaipėdos apgyvendinimo įstaigose, bus suteikta speciali nuolaida. Tam reikės tik panaudoti slaptažodį „Martynas21“.
„Klaipėdoje ir rudenį yra tikrai ką veikti“, – sako Romena Savickienė.
Savaitgalį Klaipėdą užlies gausybė renginių – premjeros Klaipėdos muzikiniame, dramos bei lėlių teatruose, ekskursijos, parodos, mugės, žygiai ir šv. Martyno šventė.