Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ko neverta daryti Egipte: 6 patarimai atostogautojams

Kaip ir kiekvienoje pasaulio šalyje, Egipte yra daugybė vietos žmonių ir verslininkų būdų vilioti turistams. Tačiau šioje karštoje senovės kultūros šalyje vietiniai atrodo tokie nuoširdūs ir saldžiabalsiai, jog dažnai paprastam turistui sunku atskirti melą nuo tiesos. Prieš šio turistinio viliojimo – mulkinimo meno dažnai prisideda ir patys turizmo operatoriai, reklamuodami „nepamirštamą kopimą į Sinajaus kalną“, tačiau pažadais susižavėję turistai dažnai grįžta iš kelionių po Egiptą nusivylę. Taigi, šį kartą „Pasaulis kišenėje“ ir portalas Turist.rbc.ru siūlo jums keletą patarimų, ko tikrai nevertėtų daryti Egipte.
Pasaulio gyvūnnai: kupranugaris
Pasaulio gyvūnai: kupranugaris / AFP/„Scanpix“ nuotr.

1.       Nelipkite ant kupranugarių prie piramidžių

Taip, iš tiesų, šie spalvingai išpuošti kupranugariai atrodo itin patraukliai tai išsvajotai nuotraukai Egipto piramidžių fone po žydru dangumi. O ir gyvūno šeimininkas toks malonus ir paslaugus ir vis gražiai demonstruoja,  koks paklusnus jo kupranugaris, pasiryžęs tuoj pat priklaupti ant kelių, kad susižavėjęs turistas užsiropštų ant jo kupros. Tačiau turėkite mintyje, jog ši nuotrauka kainuos jums visus jūsų turimus su savimi grynuosius. Retas kuris turistas išdrįsta tiesiog nušokti nuo 2,5 m aukščio gyvūno kupros. O tam, kad kupranugario šeimininkas lieptų gyvūnui nuleisti jus ant žemės, turėsite gerokai jam sumokėti.

Jei labai norite šios klasikinės turistinės nuotraukos ant kupranugario, geriau paeikite kiek į šalį, už Sfinkso, ten rasite kupranugarių, vežančių žmones per dykumas, stovėjimo aikštelę. Pasiklauskite kainos čia. Nustebsite, kiek kartų ji skirsis nuo tos, pasakytos jums prie piramidžių.

Pasaulio gyvūnai: kupranugaris
Pasaulio gyvūnai: kupranugaris

2.    Neleiskite pinigų ekskursijas po vakarinį Luksoro krantą

Didžiąją šios ekskursijos dalį sudaro alebastro fabrikėlių lankymas, kuriuose gaminamos garsiosios egiptiečių vazos. Tačiau, iš tiesų, didžioji dalis šių vazų seniai gaminama techniniu būdu, todėl egiptiečiai dažnai tiesiog imituoja rankų darbą atvažiavusiems turistams. Be to, dažnos ekskursijos su vietos gidais būna gana nuobodžios, mat egiptiečiams atrodo, jog sugalvojus kuo daugiau būtos ir nebūtos informacijos apie faraonus ir jų gyvenimą, turistai liks sužavėti jų vedama ekskursija.

Geriau išsinuomokite dviratį ir pasivažinėkite patys po cukranendrių laukus ir aplankykite tuos istorinius paminklus, kuriuos patys norite pamatyti.

123rf.com nuotr./Beduinai pastaraisiais metais iagyvena ia turistų
123rf.com nuotr./Beduinai pastaraisiais metais išgyvena iš turistų

3.    Nėra prasmės kopti į Sinajaus kalną pasitikti aušros

Žinoma, tai daro visi turistai. Tačiau turėkite mintyje, jog jums teks keltis iš karto po to, kai atgulsite, po to ilgai tamsoje kopsite kažkur į kalną tarp dešimčių kitų tokių pat apsimiegojusių turistų. Galbūt, tai nedidelis mokestis už kopimą į šventą kalną ar atgaila už nuodėmes. Tačiau geriau kopkite į Sinajų vakarop. Geriau čia palydėti saulę. Bus mažiau žmonių, triukšmo ir netvarkos, todėl ramiai galėsite pasimėgauti šventais peizažais. Be kita ko, jei truputį dar ir pasirūpinsite organizaciniais dalykais, lengvai galite susitarti su vietiniais, kad jie parūpintų jums vakarienės ir suruoštų nakvynę čia pat ant kalno... Šie įspūdžiai bus kur kas gilesni nei pasistumdymas turistinėje grupėje.

K. Vanago BFL nuotr./Egiptas
K. Vanago BFL nuotr./Egiptas

4.    Neverta važiuoti dieną į šventovių kompleksą Filė

Kadaise Filės sala buvo dievo Ozirio amžinojo poilsio vieta. Atplaukti į ją buvo leidžiama tik žiniuoniams, pastarieji vykdydavo saloje pastatytoje šventovėje savo apeigas ir ritualus. Tačiau šiuolaikiniai žmonės nebuvo itin pagarbūs dievui Oziriui, XIX am. pabaigoje jie pastatė senąją anglų užtvanką, kuri vos visiškai nesunaikino šventovės, mat vanduo apsėmė salą ir ėmė po truputį skandinti visą šventyklą. Būtent todėl XX am. viduryje šventovių kompleksą egiptiečiai supjaustė į 40 000 didelių gabalų ir išardė. Šiuos luitus jie tvarkingai sunumeravo ir perkėlė į kitą salą – Adžilkiją. Šioje saloje egiptiečiai sukūrė originalių Filės šventovių reljefą ir išdėliojo perkeltus luitus. Tačiau, vanduo pakenkė akmeniui ir ant jo tapytiems paveikslams. Todėl dienos šviesoje, prie kaitrios skaisčios saulės ant šventyklos akmenų beveik neįmanoma įžiūrėti likusių, nuo vandens išblukusius paveikslų ir spalvų.

Todėl apžiūrėti Filės šventyklų komplekso geriausia vykti naktį. Šiuo paros metu saloje vykdomos naktinės ekskursijos ir muzikos bei šviesos šou, todėl klausytis istorijų apie „Antikos laikų dievus“, skambant dramatinei muzikai, itin įdomu  ir smagu.

Olego nuotr./Statybininkai Egipte beveik nesinaudoja technikos prietaisais ir viską daro savo rankomis
Olego nuotr./Statybininkai Egipte beveik nesinaudoja technikos prietaisais ir viską daro savo rankomis

5.    Nerūkykite cigarečių „Kleopatra“

Net nepaisant to, jog ši cigarečių rūšis laikoma geriausia visame Egipte, prieš užsirūkant „Kleopatrą“ verta pagalvoti, kaip geras tabakas galėtų kainuoti tiek pigiai. Todėl, jei atsivežtos cigaretės baigėsi, o rūkyti norisi, geriau rinkitės kaljano dūmą. Jis nors ir švelnesnis, bet ir kur kas kokybiškesnis nei pačios geriausios „Kleopatros“ cigaretės.

Lietuvoje rūkyti atvirose vieaose vietose leidžiama.
Vietoj pigių cigarečių rinkitės kaljaną.

6.    Nepirkite niekam nereikalingų suvenyrų

Visiškai neverta leisti savo laiko ir pinigų neva senovinio papiruso rulonėlių, buteliukų su spalvotu smėliu, marškinėlių su šmaikščiais užrašais apie kupranugarius ar „natūraliai“ aromatizuotų arbatų pirkimui. Ir net jei sugebėsite nusiderėti keliasdešimt Egipto svarų, vis vien dešimteriopai permokėsite už šitas niekam nereikalingas ir nenaudingas dovanas. Geriau vežkite artimiesiems kinrožių arbatos, egiptietiškų prieskonių, spalvotų šilko skarų ir sidabro dirbinių (tiesa ir jo kokybė nėra itin aukšta).

Turistai Egipto suvenyrų parduotuvėje
Turistai Egipto suvenyrų parduotuvėje

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs