Prieš keletą metų sujungęs savo pomėgius – keliavimą ir buvimą gamtoje – N.Tumavičius kartu su bendraminčiais įkūrė viešąją įstaigą „alfa“ renginiai“, kuri ir organizuoja pažintinius žygius po Lietuvą.
Būkite sąžiningi: net ir tie, kurie esame buvę nacionaliniuose ar regioniniuose parkuose, greičiausiai retai kada skaitome ten pastatytas informacines lentas, todėl iš esmės apie lankytą vietą mažai ką sužinome
„Daug kas mūsų veiklą painioja su pėsčiųjų žygiais. Tai nėra vienas ir tas pats. Mes atstovaujame pažintinį turizmą – kryptį, kuri kviečia pažinti krašto gamtos ir kultūros paveldo vertybes, kraštovaizdį bei istoriją.
Iš esmės pažintinis turizmas – tai keliavimas ne vien dėl paties ėjimo, poilsio kažkur prie laužo su arbata (nors tai taip pat svarbi žygio dalis!).
Vis dėlto svarbiausia – galimybė susipažinti su vietove, kurioje vyksta žygis“, – pasakojo pašnekovas.
Pažintiniai žygiai paprastai organizuojami viename iš daugybės Lietuvoje esančių nacionalinių ir regioninių parkų. Šį savaitgalį toks vyks Varniuose.
Iš anksto užsiregistravę žygeiviai – tiek pradedantys, tiek jau patyrę – atvyksta į numatytą vietą iš vakaro ir anksti ryte po pusryčių pradeda kelionę. Ji nėra intensyvi – numatytų kilometrų įveikti neskubama.
Priešingai – nemažai dėmesio skiriama sustojimams, pavyzdžiui, Lankytojų centruose, kitose įdomiose parko vietose, kur paprastai žygeivių laukia gidas – nacionalinio ar regioninio parko darbuotojas.
„Būkite sąžiningi: net ir tie, kurie esame buvę nacionaliniuose ar regioniniuose parkuose, greičiausiai retai kada skaitome ten pastatytas informacines lentas, todėl iš esmės apie lankytą vietą mažai ką žinome. Ten tik praleidžiame laiką.
Kai einame į pažintinius žygius, turime progą išgirsti įdomių faktų apie lankomą vietovę. Gidai – daug metų ten dirbantys žmonės – turi surinkę daugybę informacijos: tiek oficialios, tiek išgirstos iš vietinių gyventojų. Tad jų pasakojimų labai įdomu klausytis“, – sakė pažintinių žygių organizatorius.
Vasarą į gamtą važiuoja pramogauti
Pasak jo, pažintiniai žygiai Lietuvoje populiarėja – vis daugiau žmonių įsitraukia į šią veiklą ir supranta, kad taip leisti laisvalaikį smagu. Įdomu tai, kad surinkti grupes lengviau šaltuoju metų laiku, o ne vasarą.
„Vasarą dauguma patys keliauja į gamtą – aišku, dažniausiai pramogauti: kepti šašlykų ir pan. Tuo metu žiemą dauguma taip pat nori į gamtą, bet nesugalvoja, ką ten veikti. Todėl susidomi žygiais“, – sakė N.Tumavičius.
Jis išdavė, kodėl žiema patrauklesnis metų laikas ir jam pačiam:
„Mums, žygių organizatoriams, šaltis suteikia galimybę sutrumpinti maršrutus. Pavyzdžiui, sudaryti maršrutą ne aplink ežerą ar upę, bet tiesiai per juos – užšalusiu ledu. Taip greičiau įveikiame numatytus kilometrus, be to, išvengiame ekstremalesnių persikėlimų per upes, tarkime, įsikibus į virvę. Tai priimtina tikrai ne visiems. Dauguma ateina tiesiog pasivaikščioti ir nenori jokių ypatingų „užduočių“.
Atstumas, kurį turi įveikti žygeiviai, skiriasi. Tačiau nužygiuoti kuo daugiau kilometrų ir taip išbandyti savo ištvermę – nėra pagrindinis tikslas. Juolab, kad į tokius žygius leidžiasi skirtingo amžiaus ir fizinio pajėgumo žmonės – nuo paauglių iki vyresnio amžiaus žygeivių.
„Pajuokaujame, kad žmonės visada turi galimybę “parvažiuoti su greitąja„, jei nepavyktų patiems įveikti viso maršruto. Bet to dar nė karto neprireikė. Iš tiesų viskas priklauso nuo požiūrio. Būna visokių žmonių: kai kas susinervina dėl sniego, sušlapusių kojų. Kiti – dėl pusryčių.
Bloga nuotaika – užkrečiamas dalykas. Tad visose situacijose prašome žygeivių stengtis valdyti emocijas ir neužkrėsti jomis kitų. Jei kažkas nepatinka, kažko trūksta – raginame kreiptis į mus, prašyti pagalbos. Gal pamiršote atsarginius rūbus – paskolinsime, neįsidėjote kojų pudros – rasime ir jos. Svarbiausia netylėti ir nepykti“, – pastebėjo N.Tumavičius.
Pažintinius žygius Lietuvoje organizuoja ne tik privačios įmonės, tokios kaip „alfa“ renginiai„, bet ir nacionalinių ar regioninių parkų direkcijos. Itin aktyvūs šioje srityje yra Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direkcijos darbuotojai. Apie būsimus žygius informacijos galite rasti čia.
Paprastai į žygius susirenka nemažai žmonių – nuo keliolikos iki beveik šimto. Vis dėlto keliauti geriausia mažesnėmis grupėmis – taip užsimezga glaudesnis ryšys tarp žygeivių.
Masiškumas – vienas iš pagrindinių skirtumų, kalbant apie pėsčiųjų žygius ir pažintinius žygius. Jie nuolat painiojami, nors iš tiesų skiriasi.
„Pėsčiųjų žygiuose yra labai aiškus startas ir finišas, po kurio gauni diplomą už įveiktą maršrutą. Paprastai pėsčiųjų žygiai organizuojami tam tikra proga ir tam tikroje vietoje, pavyzdžiui, sukilėlių takais, pajūriu ir t.t.
Taip keliaujant taip pat tyrinėjama vietovė, tačiau svarbiausias tikslas – „praeiti“ maršrutą“, – sakė N.Tumavičius. Be to, pažintinio turizmo žygiai gali vykti ne tik pėsčiomis – neretai žygeiviai dalį maršruto įveikia plaukdami, tarkime, baidarėmis.
Anot jo, pėsčiųjų žygiai Lietuvoje po truputį darosi komerciniais renginiais, kurių tikslas – surinkti kuo daugiau pinigų. Todėl stengiamasi surinkti kuo daugiau žmonių.
Tiek į pėsčiųjų, tiek į pažintinius žygius žmonės eina dėl įvairių priežasčių. Pasak N.Tumavičiaus, dirbantys žmonės nori atsipalaiduoti ir sužinoti kažką naujo: „Jie siurbia į save viską, ką mato ir patiria“.
Studentai į pažintinius žygius paprastai leidžiasi su sava kompanija. „Atvažiuoja automobiliais – po keturis ar aštuonis ir stengiasi smagiai praleisti laiką“, – kalbėjo pažintinius žygius organizuojantis vyras.
16-20 metų jaunimas turi kitų tikslų – jiems toks žygis yra nuotykis: „Faina galimybė pabūti su draugais ir gauti porciją gerų įspūdžių, kuriais galėtų pasidalinti mokykloje“.
Ar toks turizmas galėtų sudominti užsieniečius? N.Tumavičius neabejoja, kad taip. Vis dėlto didesnį potencialą jis mato tarp pačių lietuvių, kurie kuo toliau, tuo labiau domisi savo kraštu ir nori čia leisti laiką.
Sužinoti daugiau apie pažintinį turizmą bus galima parodoje „ADVENTUR 2016“. Ši sritis bus pristatoma kartu su kitais projekto „Turizmas, kurio Lietuvoje nėra“ dalyviais 5-oje salėje, C15 stende.
Projekto pristatymas ir diskusija vyks sausio 22 d., penktadienį, 13.40 val., 5 salės scenoje.
Norintiems sužinoti daugiau apie aktyvų poilsį bei keliavimo galimybes, siūlome apsilankyti sausio 22–24 dienomis „Litexpo“ parodų rūmuose organizuojamoje tarptautinėje turizmo ir aktyvaus laisvalaikio parodoje „ADVENTUR 2016“, kur bus galima susipažinti su Lietuvos ir užsienio turizmo ir poilsio galimybėmis.