Ši istorija yra keliautojų konkurso „Kolumbas LT 2023“ nominantė.
Kelionės pradžia buvo 2021 m., tačiau didelė jos dalis – 2022-aisiais. Kelionėje sutikome ir Naujuosius metus.
Kelionės idėja ir tikslai
1. Aplankyti EXPO 2020 parodą. Unikalus renginys, neturintis pasauly analogų: tam reikėjo daug dienų.
2. Aplankyti F1 varžybas. Ši idėja jau seniai buvo kažkur minčių pakraščiuose – tačiau, kai Grand Prix tiek daug ir jie vyksta visame pasaulyje, nesinorėjo skristi vien dėl jo, norėjosi suderinti su kelionių planais ir šiaip. Abu Dabio Grand Prix, dargi įspūdingo sezono finišas – puikus variantas. Beliko kiek paankstinti kelionės datą, palyginti su ta, kurią būčiau važiavęs šiaip.
3. Vėl aplankyti Dubajų ir JAE. Tai miestas, kuriame tiek daug naujų projektų, kad atvykęs po ilgesnės pertraukos randi tarsi naują miestą, naują šalį. Maniškė pertrauka – jau 6 metai, ir Dubajuje pilna daug naujo, nuo aukščiausio pasauly apžvalgos rato iki begalės dangoraižių.
4. Pagyventi Persijos įlankos šalyse. Po jas buvau keliavęs ir man jų unikali atmosfera patiko: įvairiausi žmonės, įvairiausių virtuvių restoranai, palyginti su Vakarais, dar pakenčiamos kainos, geras aptarnavimas. Norėjosi pagyventi ten ilgiau, pasinerti į tai.
5. Dubajus – svarbus rytų pasaulio centras, iš kurio yra skrydžiai į šimtus miestų. Apsistojant Dubajuje, kaip bazėje, nesunku aplankyti ir daugiau vietų, į kurias nuvykti tiesiai iš Lietuvos būtų sunku, brangu ar nelogiška. Dar Lietuvoje nusipirkau pirmąjį bilietą – į Bahreiną su „Wizzair“, kuri kaip tik atidarė pigius skrydžius iš Abu Dabio, bet planavau daugiau. Galimybė pirkti bilietus vėliau leido skristi ten, kur tuo metu atvira.
6. Sutikti Naujuosius metus Dubajuje, kur – vieni įspūdingiausių viso pasaulio naujamečių fejerverkų.
7. Pabūti, kur karantino rizika dėl COVID-19 maža – JAE jau iki kelionės įrodė, kad, nepaisant COVID-19 bangų, verslų ir įstaigų iš naujo neuždarinėja, judėjimo po šalį neriboja.
Kelionės trukmė
79 dienos. Kaip visuomet, keliaudami ir dirbame nuotoliu, todėl turime galimybę keliauti ilgai. Pastaruoju metu renkamės išvykimus maždaug trims mėnesiams – pakanka laiko pasinerti į šalis, bet dar galioja kelionės draudimas (jis galioja 3 mėn.).
Kelionės maršrutas
Iš namų numačiau tokį maršrutą (suprasdamas, kad COVID-19 gali viską keisti):
* Gruodžio 8–13 d. Abu Dabis su Formulės varžybom.
* Paskui Dubajus (ten sutinkant ir Naujuosius metus).
* Išvykimas į Bahreiną sausio 11–20 d.
Be to, tikėjausi įterpti kur nors skrydį į dar kokią šalį, važiavimą į JAE dykumą šalies pietuose, Musandamo pusiasalį ir t. t. – tikslų planą sudarinėjant jau arčiau to laiko.
Realiai išėjo, kad 14 dienų nuvykome į Saudo Arabiją: iš pradžių atrodė, kad ji uždaryta (privaloma saviizoliacija), nes tokią informaciją šalis pateikė IATA, bet turizmo ministerija pranešė, kad vakcinuotiems – išimtis – ir JAE sutikome žmonių, kurie neseniai buvo Saudo Arabijoje bei patikino, kad galioja tos taisyklės.
Kaip sekėsi (mintys po kelionės)
Tarp įdomiausių dalykų:
– 14 dienų Saudo Arabijoje, įskaitant Al Ulą, Mediną, Džidą, Rijadą. Al Ulos kapai uolose nuostabūs, stebėti piligrimus Medinoje – unikali patirtis. Netikėtai nustebino Saudo Arabijos senamiesčiai, kurie ten visi apleisti, visi namai apgriuvę, atlapi – toks digerių rojus. Apie tai nieko nežinojau anksčiau, tai nereklamuojama, o kadangi Saudo Arabija vos keli mėnesiai atsidariusi turistams, mažai ir informacijos kitur.
Aišku, reklamos turistams prasilenkė su realybe, buvo problemų su biurokratija ir netvarka, kai turizmą „skatindami“ Saudo Arabijos valdovai daug svarbiausių vietų faktiškai padarė neprieinamomis (labai riboti bilietų skaičiai ir pan.). Aistę, kaip moterį, išvarė iš poros restoranų, vietomis visos moterys aplink dėvėjo nikabą ir t. t. Tai – kita kultūra, kitas pasaulis.
– EXPO. Buvome ten net 16 dienų ir tai aplankėme tik kiek daugiau nei pusę paviljonų. Nesitikėjau tokių visa ko mastelių, nuo paviljonų dydžių iki renginių kiekio – visada buvo ką veikti, pažinti pasaulį, o ir įdomu iš rinkodaros pusės: kaip šalys prisistato save, kurios taikliai, kurios – pro šalį. Kartu įrašėme kelis interviu „Gabalėliai Lietuvos“ kanalui su Lietuvos EXPO paviljono darbuotojais.
– Formulė 1. Išpuolė, kad stebėjome vieną įdomiausių mačų istorijoje – 2021 m. sezono finalą, Hamiltonas prieš Verstapeną. Visą savaitgalį pamažu kilo įtampa, pildėsi tribūnos (nuo treniruočių iki varžybų), o kulminacija – paskutiniame rate.
– Dubajus. Į šį miestą panašaus tiesiog nieko nėra: „pasaulio sostinė“, pastatyta per vos kelis dešimtmečius. Gerą mėnesį ten buvo ką veikti, daug to, ką lankiau šiemet (didžiausias pasaulio apžvalgos ratas ir t. t.) per mano praeitą apsilankymą Dubajuje 2014 m. tiesiog nebuvo pastatyta (nors miesto augimo tempai dabar jau ir lėtesni, nei apie 2009 m., kai pastatyta daugelis Dubajaus „pasaulio stebuklų“).
Be to, įdomi atmosfera mieste, kur daugelis gyventojų – atvykėliai; užmezgėme įvairių pažinčių, nes visi (išskyrus nebent piliečius, kurie tesudaro 10 proc.) ten atviri, dažnai be šeimų. Mums būnant Dubajuje ten atvyko ir ne vienas draugas ar pažįstamas iš Lietuvos. Specialiai gyvenome įvairiuose rajonuose, kurių širdys plaka skirtingų pasaulio kraštų ritmu – nuo kokios „europietiškos“ Marinos iki indiškai-pakistanietiškos Deiros ar Šardžos, kurioje alkoholis nelegalus.
– Įdomu buvo ištyrinėti ir likusius JAE, o ypač Abu Dabio dykumas. Įdomiausia patirtis – sudalyvavimas Ad Dafros dykumų festivalyje, kurio esmė – visą savaitę trunkantis kupranugarių grožio konkursas. Ten – kitas pasaulis nei Dubajaus dangoraižynuose. Niekas niekur aiškiai neparašyta, tad atvažiavome išvakarėse, kad paklausinėtume, kas ir kaip; vakariniame koncerte moterys atskirtos nuo vyrų ir pan. Visai kiti Emyratai!
– Bahreinas pasirodė, viena vertus, nuobodokas, kita vertus, viešbutis su gražiu vaizdu į Persijos įlanką ir visą miestą buvo puiki vieta darbui per atstumą. O naftos gręžinių pilnos dykumos, kur gręžinių šešėlyje bahreiniečiai rengia iškylas, palei naftotiekius kūrena laužus – unikali vieta su savo dvasia.
Ši istorija yra keliautojų konkurso „Kolumbas LT 2023“ nominantė.