Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

KOLUMBAS LT. Lina Mureikaitė: „Žinutės butelyje kelionė Baltijos jūra“

Įsivaizduokite. Einat sau pajūriu. Vėjas plaukus kedena. Bangos krantą kutena. Minkštas smėlis po kojom… ir baaaam – išmeta jums Jūra po kojomis kažkokią paslaptingą bonkę… Jos viduje – raštelis nuo visiškai nepažįstamo žmogaus, iš nežinia kurio pasaulio krašto.
Raštelis butelyje
Raštelis butelyje / Asmeninio arch. nuotr.

Ši istorija yra keliautojų konkurso „Kolumbas LT 2023“ nominantė.

Maža jūsų ir to žmogaus paslaptis. Apie tai, kas joje parašyta, daugiau niekas kitas nežino – tik jūs ir tas, kuris ją siuntė. Ar kada nors svajojote surasti žinutę butelyje?

Tikiu, kad taip. Apie tai svajojau ir aš…

Aišku, kad žinutės butelyje aš sėkmingai neradau, bet sugalvojau įšsiųsti savo… kažkam. Su mintimi, kad kažkur pasaulyje yra lygiai toks pats žmogus, kuris svajoja ją surasti. Sugalvojau, norėjau, padariau.

Savo gyvenimo įdomumą mes reguliuojamės patys.

Savo gyvenimo įdomumą mes reguliuojamės patys, kad ir kokių keistų dalykų prisigalvotume, jeigu mums tai atrodo įdomu, kodėl TO nepadarius?

Taip žinutė butelyje 2022 m. lapkričio 17 d. pradėjo savo kelionę. Gražioje, kaip stiklas ramioje Baltijos jūroje, ant mano paties nemylimiausio tilto, mieste, kurį myliu tik rudenį, kai pagrindinėje gatvėje baigiasi fonfarų šou – Palangoje. Iš čia ją galėjau toliausiai atiduoti jūrai.

Išsiuntus žinutę butelyje, šviesioj galvoj kirbėjo milijonas klausimų – kaip toli ir kur ji nukeliaus, kiek laiko tęsis jos kelionė ar ją išvis kas nors suras ir, jeigu kas nors suras, kas bus tas KAŽKAS?

Juokiausi, kokio velnio neįdėjau į ją GPS, bet tuomet būtų buvę tik pusiau įdomu, o pusiau – man neužtenka…

Įdomūs faktai apie surastas žinutes buteliuose

Prisiskaičiau įdomių faktų apie žinučių butelyje radybų istorijas ir galvojau, kad galbūt kada nors ir aš turėsiu tokią smagią istoriją, kai kažkas suras manąją:

  • Vieną iš seniausių žinučių Pasaulio istorijoje rado žvejys Škotijoje 2012 metais. Žinutė butelyje buvo parašyta prieš 98 metus. Romantikams teko gerokai nusivilti, nes laiško tikslas buvo išanalizuoti Šiaurės Jūros povandenines bangas.
  • Vokietijoje buvo rasta žinutė butelyje, kuri į jūrą išmesta prieš 101 metus. Tyrėjai laišką įteikė žinutę rašiusio asmens vaikaitei. Butelio viduje buvo atvirukas su prašymu, kad jį radęs Žmogus išsiųstų jį nurodytu adresu. Žinutę butelyje išsiuntė 20-metis kepėjo sūnus per vieną savo žygį.
  • 2021 metais 9 metų mergaitė Havajuose rado prieš 37 metus parašytą žinutę butelyje. Ji nukeliavo 6000 km, viduje buvo laiškas 3 kalbomis – anglų, japonų ir portugalų. Tai buvo vienos Japonijos mokyklos eksperimentas tyrinėti jūros sroves.
  • 2018 metais Smiltynėje lietuvis rado žinutę butelyje, kuri atplaukė iš Vokietijos. Žinutę butelyje išsiuntė bendradarbiai, kolegos vestuvių proga, su prašymu pranešti šeimai, jeigu ją kažkas suras arba atsiųsti laišką su palinkėjimu jauniesiems ir koordinates, kur buvo rasta ši žinutė.
  • Pačiai seniausiai žinutei butelyje – 111 metų. Ją rado pašto darbuotoja, atostogaudama Amruno saloje. Joje buvo atvirukas ir pažadas radusiam sumokėti šilingą.

Kai išsiunčiau žinutę butelyje, vienas šviesus žmogus juokavo, kad po kokių 50 metų, kai būsiu pensijoje, gausiu atsakymą iš kokio esto, kad jis ją surado. Praėjo lygiai 68 dienos nuo žinutės butelyje išsiuntimo. Aš ją ir primiršau.

68 dienų žinutės butelyje kelionė Baltijos jūra

Rytas. Geriu kavą ir gaunu kažkokį keistą screenshot’ą iš kolegos… Keistas laiškas iš kažkokio pašto… Juokiuosi, kas čia per virusus man siuntinėja? Sako, kad pirmą kartą jis gauna tokį laišką.

Vos puodelis iš rankų neiškrenta, nes jau suprantu, kame vinys!

Laiško siuntėjas žino mano vardą ir ne lietuvių kalba prašo, kad jam parašyčiau… Pirma mintis – ką prisidirbau, antra – sukčiai iš Afrikos. Geriu kavą toliau, screenshot’ą ignoruodama išjungiu – kažkokia nesąmonė. Bet po kokių 10 min. tą patį screenshot’ą atsidarau vėl. Nebūčiau gi moteris, knieti, sužinoti, kas ten?

Laiško pabaigoje matau mažomis raidelėmis parašytus žodžius, kurių nemačiau prieš tai. Vos puodelis iš rankų neiškrenta, nes jau suprantu, kame vinys! Mažomis raidelėmis parašyti žodžiai – „Message in a bottle”.

Kažkas surado mano žinutę butelyje!!!! Akys keturkampos, galvoje daug klaustukų ir belekoks smailas. KUR? KADA? KAS TAS ŽMOGUS, KURIS JĄ RADO? Pasižiūriu į kalendorių, suskaičiuoju, kiek dienų praėjo – išsiuntimo datą prisimenu puikiai. Praėjo 2 mėnesiai su mažu pliusu kelionės Baltijos jūra – 68 dienos.

Atsakymas į keistą laišką kažkam į kažkur

Supratusi, kad čia visgi ne sukčiai iš Afrikos, o labai smagūs reikalai, parašau laišką. Prisistatau žinutės butelyje siuntėja, pasijuokiu iš rytinės laiško istorijos ir paprašau papasakoti jos radimo istoriją, perduodama linkėjimus iš mūsų nuostabios Lietuvos.

Nežinau, kokiam žmogui rašau. Nežinau, į kur, bet tame ir visas smagumas! Prisegu kelias nuotraukas iš žinutės butelyje išsiuntimo dienos (2022 11 17) Palangoje ir paspaudžiu SIŲSTI.

Labai laukiu atsakymo! Laukia ir mano draugai, įvelti į laiško butelyje kelionę. Įsijungia vaizduotė. Galvoju, kas TAS KAŽKAS? Gal rado žvejai? Gal kokio laivo įgula? Gal simpatiškas jūreivis?

Vakare gaunu ilgą laišką su šiltais linkėjimais, netrumpa istorija ir nuotraukomis, kuriose šypsosi dvi moterys su mano saugiai į kitą šalį nukeliavusia žinute butelyje.

Kas ir kur surado žinutę butelyje?

Žinutę butelyje surado dvi moterys belgės, ilgą laiką gyvenusios Italijoje, bet persikrausčiusios į Švediją. Net per laišką jaučiu, kaip jos šypsosi. Jos sako, kad beveik kasdien vaikšto pajūriu.

Prieš 2 savaites nusprendusios meilę gamtai parodyti rinkdamos šiukšles, kalbėjo „gal tarp tų bonkių vieną dieną mes surasime žinutę butelyje“. Sorry, tai vienas vienintelis butelis, išmestas į mano labai mylimą jūrą.

2023 metų sausio 24 dieną jos surado Jūros atplukdytą žinutę butelyje iš Lietuvos.

Žinutė po 68 dienų kelionės Baltijos jūra pasiekė Švedijos krantus ir nukeliavo daugiau nei 600 kilometrų iki Runsteno krantų, Švedijoje. Taip sako Google maps’as. Būtent čia, Runstene, jos ją ir surado. Ne viską jos įskaito – tekstas rašytas ranka, lietuviškai, kreivomis raidėmis, beveik lygiai taip pat, kaip visi kreivi blondinės rašinėliai.

Verčiasi jos su vertėju tai, kas jame parašyta ir sako: LABAI SMAGU! Smagu ir man, labai gera – tikrai nepamiršiu tos dienos, kai gavau jų laišką ir supratau, kad žinutę butelyje kažkas surado.

Kokį atstumą per dieną nukeliaudavo žinutė butelyje?

Su matematika nesu labai jau susipykusi. Paskaičiavau, kad žinutė butelyje Baltijos jūra keliavo apie 1632 valandas, per dieną nuplaukdama apie 9 kilometrus, vidutinis jos plaukimo greitis buvo 0,36 km/h.

Taip (ne)tyčia gimė dar viena nuostabi istorija, prasidėjusi paprastos žinutės butelyje kelione.

Žinutę suradusios moterys sako, jog smagu ne tik ją rasti, bet ir tokiu neįprastu būdu susipažinti su kitu žmogumi, kurio niekada anksčiau nesi matęs:

„SO HERE WE ARE! 3 strangers in a strange world, who have found contact with each other with a simple plastic bottle“, – rašo jos . Taip (ne)tyčia gimė dar viena nuostabi istorija, prasidėjusi paprastos žinutės butelyje kelione. Tikiu, kad kažkada mes susitiksime.

Mes visi turime pačių įvairiausių svajonių. Labai didelių ir juokingai milimetrinių. Labai drąsių ir tų, kurios labai gąsdina. Protingų ir tų, kurioms užklijuojame kvailų ar keistų svajonių etiketes.

Visiškai nesvarbu, kokios jos bebūtų ir kokį vardą mes joms suteiktume, jeigu mums to norisi, kodėl gi to nepadarius?

Galbūt ta keistai milimetrinė svajonė po daug daug metų taps vienu gražiausių jūsų prisiminimų. Nors tuo metu ji atrodė tokia kvaila.

Ši istorija yra keliautojų konkurso „Kolumbas LT 2023“ nominantė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais