Kuo išskirtiniai Lietuvos dvarų sodybų svirnai

Svirnas – vienas iš itin svarbių dvarų sodybų pastatų. Dažnai apibrėžiamas kaip pastatas, skirtas saugojimui, jis galėjo turėti ir kur kas įvairesnę paskirtį. Svirnas tarnaudavo ūkio reikalams, čia buvo sandėliuojami grūdai, maisto produktai, tačiau neretai laikomi ir brangūs daiktai, ūkio padargai ir kita. Svirnuose galėjo būti patalpų, skirtų dokumentams saugoti, darbuotis, miegoti, arba netgi rengti renginius. Dvaro sodyboje svirnas dažnai buvo pono, dvaro savininko kiemo pastatas, jo vieta – priešais arba netoli pagrindinio, rūmų pastato, tačiau saugiu atstumu gaisro atveju. Neretai pasitaiko, kad dvaro rūmai mediniai, tačiau svirnas mūrinis. Kartais svirnuose įrengdavo ir apsaugą nuo vagių – tam tikrą perdangą ar specialią sienos konstrukciją. Dvarų svirnai būdavo puošnūs pastatai, atspindėdavę didiko statusą visuomenėje. Didesnėse dvarų sodybose dažnai būdavo statomas ne vienas, o du svirnai.
Kuo išskirtiniai Lietuvos dvarų sodybų svirnai
Kuo išskirtiniai Lietuvos dvarų sodybų svirnai

Aristavėlės dvaro rūmai, medinės baroko laikotarpio architektūros pavyzdys, šiandieną stovi Lietuvos liaudies buities muziejaus Rumšiškėse teritorijoje. Šiame muziejuje, dabartinėje Aristavėlės dvaro sodybos vietoje, galima pamatyti ir dar vieną išskirtinį kultūros paveldo pastatą – Grybų dvaro svirną.

Gyčio Juodėno nuotr./Aristavėlės Grybų dvaro svirnas
Gyčio Juodėno nuotr./Aristavėlės Grybų dvaro svirnas

Šis svirnas kadaise tarnavo kaip lobynas. Tai kvadratinio plano dviaukštis statinys, kurio ilgis, plotis ir sienų aukštis vienodi, – lygūs 6 metrams. Svirną puošia galerijos, laiptuotas keturšlaitis stogas su bumbulu viršuje.

Didžiulėje Raguvėlės dvaro sodyboje išlikę du mūriniai, šiaurės ir pietų svirnai. Šie statiniai išskirtiniai savo apvalaina forma, jie aštuonkampio plano, rotondos tūrio, su pastoge ir pusrūsiu bei kupolo formos stogu.

Gyčio Juodėno nuotr./Raguvėlės dvaro svirnai
Gyčio Juodėno nuotr./Raguvėlės dvaro svirnai

Zyplių dvaro sodyboje taip pat iki šių dienų išlikę du svirnai. Istorizmo, „plytų“ stiliumi statyti pastatai dengti dvišlaičiais stogais, įvairiai išpuošti. Viename iš šių XIX amžiaus statybos pastatų kadaise laikyti gyvuliai, karvės, jaučiai.

Gyčio Juodėno nuotr./Zyplių dvaro svirnas
Gyčio Juodėno nuotr./Zyplių dvaro svirnas

Antrasis svirnas anksčiau naudotas kaip sandėlis, jame laikyti grūdai, ūkio padargai. Šiandieną čia veikia keramikos dirbtuvės, vyksta parodos.

Liubavo dvaro svirnas – vienas iš dešimties išlikusių šios sodybos Vilniaus rajone pastatų.

Gintaro Karoso nuotr./Liubavo dvaro svirnas
Gintaro Karoso nuotr./Liubavo dvaro svirnas

Tradicinės liaudies architektūros stiliui priskiriamas pastatas vieno aukšto, dengtas mansardinės formos stogu, tvirtos konstrukcijos. Jo akmens mūro kampinius stulpus jungia rąstinės sienos, o pietinį fasadą puošia raudonų plytų mūro stulpas.

Svirnui tenkančią lobyno funkciją kadaise atliko ir Liubavo dvaro oficinos pastatas, stovintis dvaro sodybos centre, netoli buvusių pagrindinių dvaro rūmų. Tai dar XVIII amžiaus, baroko architektūros laikotarpio pastatas, vienas iš šiandieną atstatytų, restauruotų Liubavo dvaro pastatų.

Belvederio dvaro sodyboje Jurbarko rajone išlikęs svirnas statytas romantizmo stiliumi. Dviejų aukštų su pastoge ir rūsiu pastatą, kartu su dvaro rūmais stovintį centrinėje sodybos dalyje, reprezentaciniame kieme, puošia smailiaarkiai langeliai ir nišos.

Gyčio Juodėno nuotr./Belvederio dvaro svirnas
Gyčio Juodėno nuotr./Belvederio dvaro svirnas

Alantos dvaro sodyboje išlikęs ir restauruotas svirno pastatas pastatytas XX amžiaus pradžioje. 2001 m. kilusio gaisro metu dalis statinio sudegė, po gaisro atkurta, uždengtas naujas stogas. Tai tinkuotų sienų, stačiakampio plano vienaaukštis dvaro sodybos pastatas.

Gyčio Juodėno nuotr./Alantos dvaro svirnas
Gyčio Juodėno nuotr./Alantos dvaro svirnas

Svirnas išlikęs ir didžiulėje Trakų Vokės dvaro sodyboje. Tai dviaukštis medinis pastatas, su pastoge ir rūsiu. Svirnas suręstas iš tašytų rąstų, puoštas smailiaarkiais langeliais ir kitomis detalėmis.

Gyčio Juodėno nuotr./Trakų Vokės dvaro svirnas
Gyčio Juodėno nuotr./Trakų Vokės dvaro svirnas

Dar vienas medinis, XIX amžiuje statytas svirnas išlikęs Nemėžio dvaro Vilniaus rajone sodyboje. Tai vieno aukšto su pastoge pastatas, suręstas iš tašytų rąstų, su durų ir langų mediniais apvadais.

Gyčio Juodėno nuotr./Nemėžio dvaro svirnas
Gyčio Juodėno nuotr./Nemėžio dvaro svirnas

Ant Alaušo ežero kranto įsikūrusio Bikuškio dvaro sodybos medinis svirnas pastatytas XIX amžiaus pabaigoje – XX amžiaus pradžioje.

Gyčio Juodėno nuotr./Bikuškio dvaro svirnas
Gyčio Juodėno nuotr./Bikuškio dvaro svirnas

Saldutiškio dvaro Utenos rajone svirno vietoje šiandien stovi miestelio bažnyčia. Dvaro svirno sienos sumūrytos iš lauko akmenų ir raudonų plytų, su langų apvadais. Ant šio pastato tvirtų sienų XX amžiaus pirmoje pusėje iškilo medinė bažnyčios dalis.

Gyčio Juodėno nuotr./Saldutiškis
Gyčio Juodėno nuotr./Saldutiškis

Du svirnai išlikę Raudondvario dvaro sodyboje Kauno rajone, skiriami kaip šiaurės ir pietų svirnai. Tai romantizmo stiliumi pastatyti statiniai su pastogėmis, pusrūsiais ir priestatais keliolikos išlikusių dvaro pastatų komplekse.

Medinio Kurtuvėnų dvaro svirno statybos data siekia XVIII amžiaus pabaigą.

Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos nuotr./Kurtuvėnų dvaro svirnas
Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos nuotr./Kurtuvėnų dvaro svirnas

Šis didžiulis puošnus barokinių formų pastatas dengtas dviejų pakopų stogu, su įrengtais stoglangiais, priesvirniu ir galerija. Šis svirnas išliko ir per Pirmąjį pasaulinį karą dvare kilus gaisrui, ir Antrojo pasaulinio karo metu, kai buvo kliudytas keleto patrankų sviedinių. Kurtuvėnų dvaro svirne buvo laikomi grūdai, vėliau veikė malūnas, tačiau nuo seno tai buvo ne tik ūkio reikmėms skirtas pastatas. Jau dvarininko Jokūbo Nagurskio čia įkurtame teatre rengti baudžiauninkų vaidinimai, keltos puotos, būdavo priimami ypatingi svečiai net ir iš užsienio.

Tačiau baudžiauninkams svirnas ne tik su pramogomis siejosi, bet ir su bausmėmis, čia buvo įrengtas ratas su dešimčia rykščių, skirtas nusikaltusiam plakti. Šiandien Kurtuvėnų dvaro svirne vėl renkasi teatro artistai, kasmet vyksta festivaliai, koncertai, parodos ir kiti renginiai, veikia muziejinė ekspozicija.

Istorizmo laikotarpio, priešais medinį dvaro sodybos ponų Potvanskių namą stovintis svirnas Čiulų dvaro sodyboje yra puošnus, dekoratyvaus akmens-plytų mūro statinys, dengtas dvišlaičiu stogu. Stačiakampio plano, dviejų aukštų su pastoge pastatas yra vienas iš keturių išlikusių sodybos pastatų.

Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos nuotr./Čiulų dvaro svirnas
Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos nuotr./Čiulų dvaro svirnas

Stačiakampio plano, skiedrų stogu dengtas Kelmės dvaro sodybos svirnas statytas 1780 m., vėliau remontuotas XX amžiuje. Tai vienas iš aštuonių dvaro komplekso pastatų.

Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos nuotr./Kelmės dvaro svirnas
Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos nuotr./Kelmės dvaro svirnas

Abromiškių dvaro Elektrėnų savivaldybėje sodybos svirnas – tradicinės liaudiškos architektūros pavyzdys. Tai stačiakampio plano su pastoge pastatas, statytas XIX amžiaus I-oje pusėje, 1921 m rekonstruotas, naudotas ūkio reikmėms. XIX amžiuje Abromiškių dvaras priklausė grafams de Raesams (prancūzų kilmės), vėliau atiteko grafų Pliaterių giminei, o XX amžiaus pirmoje pusėje – Mykolui Žilinskui (1904–1992, tuometiniam Lietuvos respublikos ministrų kabineto kanceliarijos direktoriui).

Gelgaudiškio dvaro sodyboje kadaise stovėjo du svirnai, – 1666 m. dvaro inventoriuje minimi „svirnas arba lobynas“ ir „svirnas – povalušas“. Šiandien išlikęs vienas puošnus mūrinis svirnas, manoma, XX amžiaus pradžios statybos, stačiakampio plano, su pastoge, pusapvalėmis langų ir durų angomis, kampiniais plytų mūro bokšteliais.

Šakių TIC nuotr./Gelgaudiškio dvaras
Šakių TIC nuotr./Gelgaudiškio dvaras

Maišiagaloje, Houvalto dvare XVIII amžiuje būta dviaukščio, prieangiais apjuosto svirno, su aruodu ir langinėmis uždaromais langais. Ir šiandien čia išlikęs tradicinės liaudiškos architektūros stiliaus stačiakampio plano svirnas, jame veikia kavinė.

Saviti ir įdomūs dvaro sodybos komplekso pastatai, svirnai, daug kur ir šiandien išlikę, o didesnėse sodybose vis dar galima atrasti ir po du svirnus. Kai kuriose dvarvietėse šie pastatai atstatyti, pritaikyti įvairioms reikmėms, o kitose saugomi kaip išlikusios kultūros vertybės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai