„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kur NEkeliauti 2020 m.: aplenkite Balį, Barseloną ir Šveicarijos kalną

Kai planuosite kitų metų keliones, verčiau nesirinkite Balio, Barselonos ar Tailando. Neįprastą vietų, į kurias kitąmet nereikėtų keliauti, sąrašą paskelbė kelionių portalas „Fodor's“.
Kur nekeliauti 2020 m.: aplenkite Balį, Barseloną ir Šveicarijos kalną
Kur nekeliauti 2020 m.: aplenkite Balį, Barseloną ir Šveicarijos kalną / 123rf.com nuotr.
Temos: 2 Atostogos Kelionės

„Fodor's“ ekspertai atrinko 13 vietų pasaulyje, kurias kitąmet turistams geriau aplenkti. Priežastys yra kelios: kai kurios jų nenori turistų, kitose keliautojams gresia pavojus arba patys turistai kelia grėsmę gamtai.

Visų pirma, patariama išbraukti iš kelionių planų vietas, kuriose kalbama apie perteklinio turizmo sukeltą krizę. Pavyzdžiui, Barseloną, kur turistams atiduodama daug butų „AirBnb“, dėl to vietiniams trūksta būstų, tad kyla nuomos ir nekilnojamojo turto kainos.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Ženklas Barselonoje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Ženklas Barselonoje

Kalifornijos Big Sur šiemet sulaukė daug keliautojų dėl serialo „Big Little Lies“ sėkmės. Vietinių teigimu – per daug, ir ši vieta nebuvo pasirengusi tokiam srautui. Infrastruktūra tam nesutvarkyta, turistai nepaiso taisyklių, o kasmet šias vietas niokoja ir vis nuožmesni gaisrai.

Kenčia, anot „Fodor's“ ir Angkoro šventykla – UNESCO vieta ir lankomiausias objektas Kambodžoje. 900 metų senumo struktūroms kenkia milžiniškas kiekis žmonių – laiptai trinami milijonų kojų, sienos nučiupinėjamos. Suklestėjęs turizmas ir atsiradę viešbučiai prisidėjo ir prie vandens trūkumo šiose vietose.

Daug žalos dėl turistų patiria ir Balis – populiarioji Indonezijos sala. Skelbiama, kad saloje kasdien sukuriama 3,8 tūkst. tonų šiukšlių. Be to, dėl prabangių viešbučių ir vilų prasidėjo vandens trūkumas vietos ūkininkams. Planuojama, kad Balyje atsiras 10 JAV dolerių įvažiavimo mokestis turistams.

Aplenkti patariama Hanojaus „traukinių gatvę“, kurioje sunkiai tvarkomasi su turistais. Norėdami nufotografuoti visai prie pat namų važiuojantį traukinį jie kelia pavojų tiek sau, tiek kitiems.

Turistai neturėtų kitąmet bandyti kopti ir į Materhorną – žymųjį Šveicarijos kalną, nes tai pavojinga jiems patiems. Kasmet ant šio kalno daugėja mirčių. Teigiama, kad Materhornas tapo pernelyg nestabilus ir pernelyg pavojingas, kad būtų turistinė vieta.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Materhorno kalnas Šveicarijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Materhorno kalnas Šveicarijoje

Rekomenduojama nevykti į Floridos salas ir Arrecifes de Cozumel nacionalinį parką Meksikoje tam, kad pasižiūrėtumėte koralinių rifų. Mokslininkai perspėja, kad šimtams kilometrų koralinių rifų reikia laiko pasveikti, tad juos reikia palikti ramybėje ir nedrumsti ekosistemos.

Perteklinis turizmas privedė prie to, kad kai kurios vietos ėmėsi įvesti itin didelius mokesčius. Pavyzdžiui, norint pamatyti Galapagų nacionalinį parką reikėtų mokėti 100 dolerių, Komodo sala Indonezijoje svarsto apie 1000 dolerių mokesčio įvedimą. Turistams vertėtų atsižvelgti į tai, kaip vietiniai ir valdžia nenori, kad keliautojai lankytų šias vietas.

Taip pat patariama dukart pagalvoti prieš geriant alkoholį Meksikos ir Centrinės Amerikos kurortuose po to, kai buvo užfiksuotos turistų mirtys dėl nekokybiško alkoholio. Jas tirti ėmėsi ir FTB.

VIDEO: Paslaptingos turistų mirtys saloje užminė mįslę, kurią aiškinsis ir FTB

Primygtinai patariama keliaujant nejodinėti drambliais, nes gyvūnai taip yra kankinami. Ši praktika ypač paplitusi Tailande.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Turistei padedama užlipti ant dramblio
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Turistei padedama užlipti ant dramblio

Vizitą Keiptaune „Fodor's“ rekomenduoja atidėti dėl to, kad PAR sostinė yra tarsi du miestai. Nors turistams čia saugu, tačiau vietinių nužudymų skaičius yra vienas aukščiausių pasaulyje.

Beje, po PAR neseniai keliavo lietuvių šeima. Paskaitykite, kaip turtingieji ten saugosi 2 m tvoromis su spygliuota viela ir elektra ir kodėl geriau arti savęs neišgirsti švilpavimo.

Galiausiai, keliaujant „Fodor's“ pataria kreipti dėmesį į detales, kad nenoromis neparemtumėte tokių verslų, kurių valdytojų politikai nepritariate. Pavyzdžiui, neapsistokite Donaldo Trumpo viešbučiuose, jeigu nepritariate jo politikai. Brunėjaus sultono Hassanalo Bolkiah prabangūs viešbučiais šiemet sulaukė boikoto po to, kai Brunėjuje buvo priimti itin griežti įstatymai prieš homoseksualius asmenis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs