Susisiekimo ministerijos teigimu, Lietuva oficialiai kreipėsi į šią Jungtinių Tautų agentūrą dėl sekmadienį įvykusio incidento.
„Lietuva oficialiai prašo ICAO pradėti tarptautinį tyrimą, siekiant išsiaiškinti visas šio incidento aplinkybes ir yra pasirengusi tokiam tyrimui suteikti visą informaciją. Taip pat prašome pripažinti Baltarusijos oro erdvę nesaugia“, – rašoma susisiekimo ministro Mariaus Skuodžio kreipimesi.
Pasak jo, esama rimtų požymių, kad priverstinis „Ryanair“ lėktuvo nutupdymas pažeidžia Čikagos konvenciją ir gali būti laikomas neteisėtu veiksmu. Konvencija draudžia užgrobti orlaivį arba sąmoningai teikti klaidinančią informaciją, keliančią grėsmę orlaivio saugai.
M.Skuodžio teigimu, Europos Sąjungos aviacijos saugos agentūra (EASA) išreiškė susirūpinimą dėl pavojaus komerciniams skrydžiams virš Baltarusijos. Agentūra rekomendavo Europos oro vežėjams laikytis atsargumo skrendant Minsko skrydžių informacijos regione ar virš jo.
Europos Vadovų Taryba (EVT) pirmadienį taip pat pasmerkė Baltarusijos įvykdytą priverstinį keleivinio lainerio nutupdymą, „sukeliant pavojų aviacijos saugumui“, ir paragino Bendrijos oro linijų bendroves vengti Baltarusijos oro erdvės.
ES lyderiai taip pat paragino ICAO skubiai ištirti šį „beprecedentį ir nepriimtiną incidentą“. Be to, ES Taryba paragino imtis priemonių, kad būtų uždrausti Baltarusijos avialinijų skrydžiai ES oro erdvėje ir uždaryta prieiga prie ES oro uostų reisams, aptarnaujamiems tokių oro bendrovių.
Lietuvos Vyriausybė pirmadienį uždraudė oro kompanijoms skristi į Lietuvą ir iš jos per Baltarusijos oro erdvę.
Baltarusija sekmadienį priverstinai Minske nutupdė iš Atėnų į Vilnių skridusį airių oro bendrovės „Ryanair“ keleivinį lėktuvą.