„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Lietuvis jau apsilankė Kipre: kas šią vasarą čia lauks poilsiautojų?

Po pandemijos po truputį atsiveriant sienoms, dažnam keliautojui kyla klausimai – kaip atrodys tas pokarantininis poilsis užsienio šalyse, kokie bus apribojimai, ar išvis bus įmanoma ilsėtis ir nebijoti užsikrėsti virusu? Tą galima patikrinti tik vietoje, nusprendė turizmo ekspertas, tarptautinio kelionių agentūrų tinklo Superkeliones.lt įkūrėjas Udrius Armalis.
Lietuvis jau apsilankė Kipre: kas šią vasarą čia lauks poilsiautojų?
Lietuvis jau apsilankė Kipre: kas šią vasarą čia lauks poilsiautojų? / U.Armalio nuotr.

„Vos tik paaiškėjo, kad leidimai skrydžiams į Kiprą suteikti, bilietai jau buvo mano kišenėje“ , – sakė kelionių organizatorius.

Kipras – bene griežčiausias karantino sąlygas turėjusi šalis

Šiuo metu kipriečiai džiaugiasi, kad jau savaitę nėra vietinių koronaviruso atvejų. Visi atvejai – tik atvežtiniai, ir tai tik vienas ar du per dieną. Šis puikus rezultatas pasiektas Kipre įvedus ypač griežtas karantino sąlygas.

Kipras į iškilusį pavojų reagavo nedelsdamas – skrydžiai iš karto buvo nutraukti, beveik tris mėnesius galiojo ypač griežtos karantino sąlygos. Vietiniai pasakojo, kad visi privalėjo būti namuose, o jeigu reikėjo išeiti iš namų – privalėjai parašyti SMS žinutę, kur eini ir kokiu reikalu. Išeiti galėjai tik vieną kartą per dieną ir tik į vieną objektą: negalėjai, pvz., eiti į banką ir parduotuvę vienu metu. Be to, vakarais galiojo ir komendanto valanda.

Tad net ir per karščius kipriečiai sėdėjo namie, nes bijojo ne tik susirgti, bet ir gauti baudų: policija tikrino turimus leidimus, o išėjusiems į lauką be leidimų grėsė kelis šimtus eurų siekiančios baudos.

„Lietuvos karantino sąlygos, palyginus su kiprietiškomis, buvo ypač lengvos“,– sakė U.Armalis.

Skrendant į Kiprą – testuotis ar ne?

Reikalavimas atlikti koronaviruso testą galiojo tiems keliautojams, kurie į Kiprą planavo vykti iki birželio 20 dienos.

„Mano skrydis buvo birželio 15 d, tad teko darytis viruso testą. Tiesa, pradinė informacija apie šį testą buvo šiek tiek prieštaringa: iš pradžių teigta, kad jį bus galima pasidaryti ir Kipre, vėliau patikslinta, kad testas vietoje daromas tik Kipro gyventojams. Tad nenuostabu, kad oro uoste atsirado keliautojų, kurie testo neturėjo. Jų, kaip ir dainininkės Vilijos, kelionė į Kiprą pasibaigė Vilniaus oro uoste“, – pasakojo U.Armalis.

Pasak jo, jau nusileidus Kipre iš lėktuvo pirmiausia išleisti tie, kurie turėjo testo rezultatus, o likusieji išvesti atskirai, nes jų laukė tiek testas, tiek ir saviizoliacija. Jau testuotų keleivių oro uoste laukė temperatūros patikrinimas, iš anksto užpildytų deklaracijų patikra ir privaloma pasienio kontrolė.

Lietuvos karantino sąlygos, palyginus su kiprietiškomis, buvo ypač lengvos,– sakė U.Armalis.

Pasak kelionių organizatoriaus, susidarė įspūdis, jog šalyje daroma viskas, kad virusas nepakliūtų į Kiprą.

Kipro valdžia dabar jau nusprendė nebereikalauti, kad į šalį atvykstantys užsienio turistai turėtų pažymą, patvirtinančią, jog jie nėra užsikrėtę naujuoju koronavirusu. Bus apsiribojama tik kai kurių atvykstančių turistų (apie 15 proc.) tikrinimu dėl COVID-19.

Ypatingas saugumas – tiek taksi, tiek viešajame transporte

„Iš oro uosto į viešbutį vežęs taksistas George’as visos keliones metu dėvėjo kaukę. Sako, kad anksčiau reikalavimai buvo griežtesni – dabar jis gali vežti 6 žmones, o anksčiau galėjo vežti tik 3. Be to, buvo privaloma mašinos dezinfekcija. Jis pats nors ir „netiki“ šiuo virusu, tačiau taisyklių laikosi ir laukia sugrįžtančių turistų. Sako, anksčiau tokiu metu nespėdavo suktis, dabar gi užsakymų beveik nėra“, – pokalbio su taksistu detalėmis pasidalino U.Armalis.

U.Armalio nuotr./Kipras po karantino
U.Armalio nuotr./Kipras po karantino

Anot jo, Kipre šiuo metu kaukes dėvi ir viešųjų autobusų vairuotojai – čia reikalavimai dar griežtesni. Pavyzdžiui, kuprinių negalima neštis į saloną, vairuotojai dėvi ne tik kaukes, bet ir pirštines, stengiamasi vengti kontakto su keleiviais – bilietus keleiviai turi pasiimti patys, tarp keleivių reikalaujama laikytis atstumo, o visos kelionės metu keleiviai privalo dėvėti kaukes.

Griežtai prižiūrimi ir nuomojami automobiliai: po grąžinimo jie dezinfekuojami. Tai daroma ir prieš atiduodant juos klientams.

„Taigi, visas transportas Kipre yra saugus, tad saugiai gali jaustis ir turistai, keliaujantys po šią salą“, – savo nuomone pasidalino U.Armalis.

Viešbučiuose keičiasi net maitinimas

Saugumo reikalavimai keliami ir viešbučiams – daroma viskas, kad svečiai jaustųsi saugiai. Viskas prasideda jau registruojantis į viešbutį – į viešbučius užsiregistruoti bus galima telefonu. Tiesa, bus ir išimčių.

U.Armalio nuotr./Kipras po karantino
U.Armalio nuotr./Kipras po karantino

„Suprantame, kad ne visi turistai galės registruotis telefonu, todėl palikome ir įprastą registraciją vietoje. Tačiau registracijos į viešbutį metu bus stengiamasi išvengti kontaktų su klientais – tam pagamintos stiklinės užtvaros bei registracijos metu bus ribojamas kontaktas su svečiais.

Keisis ir maitinimas – svečiams maistą į lėkštes dės viešbučio darbuotojai, kurie privalės dėvėti kaukes ir pirštines, bus padidinti atstumai tarp stalų. Na, o jei viešbutis bus pilnas – maitinimas bus organizuojamas pamainomis“, – sakė viešbučio „Nestor“ vykdomamsis direktorius Andreas.

Pasak jo, šį sezoną viešbučiuose nematysite popierinių meniu – jau baigiamas įdiegti elektroninis meniu, tad visus valgius bus galima užsisakyti telefonu.

Keisis ir maitinimas – svečiams maistą į lėkštes dės viešbučio darbuotojai.

Beje, turėtų nuliūsti kovotojai prieš plastikinę pakuotę – kad ir kaip būtų gaila, vėl grįžtama prie vienkartinių indų. Šiandien prioritetas yra žmonių saugumas.

U.Armalio nuotr./Kipras po karantino
U.Armalio nuotr./Kipras po karantino

Kas bus pliažuose?

Didžioji dalis Kipro pliažų yra valstybiniai, tačiau net ir čia galioja griežta tvarka, kuri garantuoja saugų poilsį. Larnakos pliažo prižiūrėtojas Matheos sakė, kad tarp saulės skėčių privalo būti ne mažiau kaip 4 metrų atstumas, o tarp gretimų gultų – 2 metrai. Tad jis ir jo komanda kiekvieną rytą ir vakarą tikrina atstumus. Be to, gultai ryte ir vakare dezinfekuojami; dezinfekcija privaloma ir poilsiautojui nuėjus nuo gulto.

Tiesa, poilsiautojams gultais leidžiama naudotis tik tuomet, jei jie atsineša savo rankšluosčius. Matheo minėjo, kad poilsiautojai klausia, kodėl gultai po dezinfekcijos nesmirdi chemija, ir čia iš karto parodo savo sandėliuką. Anot jo, skėčių ir gultų dezinfekcijai parinkti specialūs bekvapiai dezinfekantai. „Juk nenorėsite ilsėtis uostydami vaistus, kad ir kaip tai būtų saugu“, – pabrėžė pliažo prižiūrėtojas.

U.Armalio nuotr./Kipras po karantino
U.Armalio nuotr./Kipras po karantino

Kavinėse ir restoranuose – mažiau lankytojų

Tiek poilsiautojai, tiek ir vietiniai gyventojai ypač pamėgę vietines kavines ir barus. Kiekvienas kiprietis laiko pareiga į kavinę užsukti iš ryto prieš darbą ir vakare po jo. Šio malonumo karantino metu teko atsisakyti, tačiau po karantino šis paprotys vėl grįžo.

Tiesa, su šiokiais tokiais apribojimais – nors kavinių ir restoranų lankytojams nereikia dėvėti kaukių, tačiau darbuotojai privalo būti su jomis – taip pasakojo kavinės, esančios Lefkaros miestelyje, savininkas Haris. Ribojamas ir lankytojų skaičius – kiekvienai maitinimo įstaigai liepta sumažinti stalų skaičių ir nurodyta, kiek vienu metu patalpoje gali būti lankytojų.

U.Armalio nuotr./Kipras po karantino
U.Armalio nuotr./Kipras po karantino

Nežiūrint sunkumų, kavinės savininko veide nedingsta šypsena – jie gamina puikų tradicinį kiprietišką maistą, tad tiki, kad klientai tikrai sugrįš. O dabar svarbiausia – daryti viską, kad lankytojai jaustųsi saugiai.

Tiesa, šiek tiek turėtų nusivilti klubinėtojai – klubų veikla uždarose patalpose vis dar uždrausta, tad klubai šiuo metu veikia tik lauke, ir kartu ribojamas klubų lankytojų skaičius.

Šiek tiek turėtų nusivilti klubinėtojai – klubų veikla uždarose patalpose vis dar uždrausta

Griežta kontrolė ar baimė prarasti darbą?

Visos kelionės po Kiprą metu kirbėjo mintis, kas verčia kipriečius laikytis visų reikalavimų, sako U.Armalis. Baro „Nissia“, kuris įsikūręs prie vieno įžymiausio Kipro pliažo, savininkas George'as pasakojo, kad jis kasdien bene tris kartus per dieną sulaukia kontroliuojančių institucijų vizito – tiek policijos, tiek higienos, tiek ir turizmo atstovų. Tad nori nenori privalai laikytis visų instrukcijų: tikrinti tiek žmonių skaičių, tiek prašyti laikytis atstumų, tiek ir reikalauti iš darbuotojų nešioti kaukes ar gumines pirštines.

U.Armalio nuotr./Kipras po karantino
U.Armalio nuotr./Kipras po karantino

Tačiau svarbiausia priežastis, kuri verčia laikytis visų reikalavimų, yra ne piniginės baudos, o baimė prarasti darbą. Taip bent jau pasakoja lietuvė Lina, kuri Kipre turizmo versle dirba jau 8 metus. Viena iš didžiausių bausmių už saugumo reikalavimų nesilaikymą yra įstaigos uždarymas dviem mėnesiams. O užsidaryti dviem mėnesiams per patį turizmo sezoną – tai darbo ir pajamų netektis ilgam, todėl tikrai niekas nenori rizikuoti ir laikosi visų griežtų saugumo reikalavimų.

Tačiau svarbiausia priežastis, kuri verčia laikytis visų reikalavimų, yra ne piniginės baudos, o baimė prarasti darbą.

„Po kelionės į Kiprą turiu pripažinti, kad daroma viskas, kad tiek vietiniai gyventojai, tiek ir turistai jaustųsi saugiai ir nesirgtų, tad šią salą galiu drąsiai rekomenduoti kaip saugią poilsiui“, – sakė U.Armalis. Pasak jo, kelionių kainos tikrai turės keistis, tačiau kokios tai bus tendencijos – dar bus matyti vėliau.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų