Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Lietuvių neprijaukinta Europos šalis vilioja geromis kainomis ir laukiniais nuotykiais

Dar neįdienojus laiptelis po laiptelio kylate aukštyn virš du tūkstantmečius skaičiuojančio Kotoro miesto. Pasiekus Šv. Jono tvirtovės griuvėsius, atsiveria trumpam kvapą atimanti Kotoro įlankos panorama. Apačioje – uosto šurmulys ir Balkanų regionui būdingų saulėje liepsnojančių stogų mozaika, tolumoje – fjordus primenantys išdidūs kalnai, nuolat rungtyniaujantys su Adrijos jūra ir, galiausiai, jai pasiduodantys.
Taros upė
Taros upė / Istock nuotr.

Tai – ne kadras iš kino filmo, o tik viena iš kelionės po Juodkalniją stotelių.

Dažnai kaimyninės Kroatijos spindesio užgožta Juodkalnija, nors jau ir pamėgta europiečių keliautojų, dar nėra ištyrinėta lietuvių. Vieniems abejonių kelia sudėtinga šalies istorija ir dar nesulaužytas stereotipas apie „kelionę laiku atgal“, kiti – labiau linkę atostogauti kraštuose, kuriuose viskas jau pažįstama, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Tačiau metas sau mesti iššūkį ir įprastas atostogas iškeisti į poilsį Juodkalnijoje.

Šioje šalyje geriausia ilsėtis gegužės–spalio mėnesiais. Liepą ir rugpjūtį termometro stulpelis aukščiausiai šauna į viršų, todėl nemėgstantiems karščio šiuo laikotarpiu rekomenduojama rinktis atostogas kiek vėsesnėse kalnų vietovėse.

Istock nuotr./Kalnų papėdėje įsikūręs Kotoro miestas
Istock nuotr./Kalnų papėdėje įsikūręs Kotoro miestas

Subalansuota visų tipų atostogoms

Pasak kelionių organizatoriaus „Coral Travel“ rinkodaros vadovės Baltijos šalims Olgos Belovos, Juodkalnija yra unikali ir įvairialypė kelionių kryptis, nes kiekvienas gali susiplanuoti tokias atostogas, kurių visuomet troško.

„Anaiptol nei kai kurios kitos šalys, Juodkalnija išsiskiria savo įvairove ir traukia visų tipų keliautojus. Joje iš atvirukiškų senamiesčio labirintų galima greitai ištrūkti į laukinę gamtą, iš viduramžiais statytos katedros – nuklysti į uždarą įlankoje nusidriekusį paplūdimį, o vakarą restorane pakeisti išvyka į kaimelį, garsėjantį burnoje tirpstančiu kumpiu, kurį padeda subrandinti kalnų klimatas“, – pasakojo O. Belova.

„Šioje dar neatrastoje Europos šalyje galima nepalikti prabangaus viešbučio gulto ir nuo baseino grožėtis kalnais bei lygiai taip pat dėl siūlomų įspūdžių ir patirčių gausos – iš viso nenorėti sugrįžti į viešbutį“, – pridūrė ekspertė.

Kelionių agentūros „TravelTuras“ vadovė Edita Pocevičė pasidalino, kad jai sunku pamiršti pirmąją viešnagę Juodkalnijoje: „Tas jausmas, kai viską turi šalia: guli nuostabiame paplūdimyje, grožiesi fantastiškais kalnų vaizdais… Man norisi vėl ir vėl ten sugrįžti. Bent trumpam“.

Istock nuotr./Durmitoro nacionalinis parkas Juodkalnijoje
Istock nuotr./Durmitoro nacionalinis parkas Juodkalnijoje

Pigesnė už Turkiją ir Egiptą

Ši šalis keliautojus žavi ne tik savita Balkanų regionui būdinga egzotika, bet ir vilioja kainomis.

„Dažnai mūsų keliautojai net nedrįsta domėtis šia šalimi, nes kažkodėl galvoja, kad ji brangi. Tačiau pradėjus kalbėti, planuoti, supranta, jog, lyginant su išaugusiomis įprastų kelionių krypčių – Turkijos, Egipto, Graikijos – kainomis, atostogos Juodkalnijoje yra patraukliai prieinamos“, – atkreipė dėmesį E. Pocevičė.

Poilsis Egipte ar Turkijoje sunkiai įsivaizduojamas be vienas už kitą prabangesnių viešbučių, pagarsėjusių savo pramogomis ir profesionaliu aptarnavimu. Juodkalnijoje „viskas įskaičiuota“ tipo poilsio kompleksų kol kas mažoka, todėl poilsiautojams dažniau siūlomi miesto kategorijos viešbučiai arba apartamentai.

„Juodkalnijoje galima rasti tiek nuomojamų pigiausių apartamentų, tiek prabangių 5 žvaigždučių viešbučių, o maisto kainos ten mažesnės nei Lietuvoje“, – sakė kelionių agentūros vadovė.

Naują kryptį pasiruošę išbandyti poilsiautojai už minimalią 400 eurų sumą gali įsigyti lėktuvo bilietus ir apgyvendinimą be maitinimo visai savaitei. Tuo tarpu sezono metu Lietuvoje tiek gali atsieiti vien savaitgalio nakvynė Kuršių nerijoje.

Pasak E. Pocevičės, maisto kainos restoranuose yra net mažesnės nei Lietuvoje.

„Žinoma, jei vakarieniaujama restorane ant jūros kranto, kaina išauga. Tačiau Lietuvoje ar kitoje šalyje – ne kitaip.“

Istock nuotr./Kotoras
Istock nuotr./Kotoras

Graži tarsi iš Osmanų imperijos laikų pasakų

Dar prieš keletą šimtmečių savo tekstuose britų poetas lordas Baironas apie Juodkalnijos pakrantę rašė kaip apie vietą, kurioje švelniausiai visoje planetoje jūra priglunda prie dangaus. Tuo tarpu italų-prancūzų aktorė Sophie Loren pasibaigusią kelionę Juodkalnijoje prilygino sugrįžimui į miestą iš gražiausios vaikystės pasakos.

Paslapčių pilna šalies gamta, tokie natūralūs stebuklai kaip giliausias Europoje Taros upės kanjonas Durmitoro nacionaliniame parke, kalnuose pasislėpę dangų atspindintys ežerai, iki kurių veda pažintiniai takai, ir niekuo netolimam Dubrovnikui nenusileidžiantys senamiesčiai Juodkalnijoje nepaliks laiko nuoboduliui net patiems išrankiausiems keliautojams.

Poilsį Palangoje pamėgę turistai Juodkalnijoje renkasi populiariausią šalyje Budvos kurortą, pagarsėjusį ilgu paplūdimiu, restoranais, klubais bei gausia pramogų pasiūla, o tuo tarpu kultūros, istorijos ir architektūros entuziastai gali atostogauti kur kas ramesniame Kotoro regione.

Istock nuotr./Kotoro prieplauka
Istock nuotr./Kotoro prieplauka

Pats Kotoro miestas – tūkstantmečius skaičiuojanti buvusi tvirtovė, kurioje tebetvyro viduramžių dvasia. Į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtrauktas jo senamiestis pakeri savo jaukiomis gatvelėmis, krautuvėlėmis, kepyklėlėmis ir kavinukėmis.

„Tai – vienas gražiausių mano matytų senamiesčių“, – sakė E. Pocevičė, šiemet ir vėl planuojanti sugrįžti į Juodkalniją.

Kelionių organizatoriaus „Baltic Clipper“ konsultantę Aušrą Gruzinskienę Juodkalnijoje labiausiai stebina visiška laisvė atradimams ir nuostabai.

„Čia galima rasti didžiausius kalnus ir tarp jų įsispraudusius miestelius, kuriuose vis dar tvyro autentiška vietinė aura. Tarp kalnų nutiesti lynų keliai ekstremalių pojūčių gerbėjams. Romantikai Juodkalnijoje gali grožėtis šalimi iš jūros ir aplankyti slaptus paplūdimius bei nedideles salas. Keliai čia veda per išlaikytus miestelius, kalnų tunelius, pro vienuolynus ir atokius gamtos paminklus. Keliaujant automobiliu, atsiveria vienas už kitą gražesni vaizdai, o kelio galo nematyti.“

Istock nuotr./Kotoro senamiestis
Istock nuotr./Kotoro senamiestis

Sutverta tyrinėti savarankiškai

Juodkalnija itin traukia poilsiautojus, pamėgusius savaip planuoti pažintinius maršrutus bei keliauti be jokių apribojimų – šalį nesudėtinga ir nebrangu tyrinėti automobiliu. Nuomos kaina, jei pavyksta rezervuoti iš anksto, nesiekia nė dvidešimties eurų už parą. Tuo tarpu degalų kainos neviršija dabartinių kainų Lietuvoje.

„Ši šalis pernelyg graži, per daug įdomi tik gulėti paplūdimyje. Juodkalniją būtina pamatyti tiek per automobilio langą, tiek nuo laivelio denio. Tai leidžia pažvelgti į visą teritoriją apraizgiusius kalnus iš skirtingų pusių ir kaskart juos pamatyti naujai“, – pridūrė A. Gruzinskienė.

Kelionių ekspertų nuomone, tie keliautojai, kurie nepaiso iš nuogirdų susikurtų stereotipų ir leidžiasi atostogų į Juodkalniją, dar pirmos viešnagės metu patys sau pasižada ten sugrįžti.

„Pastebėjau, kad, nors ir rodau susidomėjusiems keliautojams nuotraukas iš Juodkalnijos, dauguma jų net nesuvokia to grožio, to žavesio, kurį ši šalis slepia. Jau turime būrį poilsiautojų ateinančiam vasaros sezonui ir neabejoju, kad jie liks sužavėti“, – sakė E. Pocevičė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų