„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Lietuvių numylėta Norvegija – pasaulio gerovės indekso viršūnėje

Londone įsikūrusi „Idėjų kalvė“ kaip ir kasmet atlikto didžiulį tyrimą ir paskelbė pasaulio gerovės indekso reitingą. Kitaip tariant, įvertinę daugybę svarbių kriterijų, specialistai surikiavo 142 pasaulio šalis ir išrinko tą, kurioje gyventi geriausia ir saugiausia. Šį kartą sąrašo viršuje puikuojasi lietuvių numylėta Norvegija.
Norvegija
Norvegija / Wikimedia Commons nuotr.

Organizacija ilgai svarstė ir pagal svarbą dėliojo net 89 kriterijus, kurie turėtų nulemti, kuri iš valstybių gali pasiūlyti komfortiškiausią gyvenimą.

Valstybės ekonominiai rodikliai – svarbus, tačiau ne pats svarbiausias kriterijus renkant šalį, kurioje geriausia gyventi. Visų pirma, šalies gerovės indeksui įtakos turėjo tradiciniai rodikliai. Pavyzdžiui, vienam gyventojui tenkantis bendrasis vidaus produktas (BVP), dirbančių visą darbo dieną žmonių skaičius, nusikalstamumo lygis ir panašūs kriterijai. Tiesa, dėmesys buvo atkreiptas ir į tokius įdomius veiksnius kaip žmonių poilsis ar interneto saugumas.

Kriterijai, pagal kuriuos vertintos šalys, padalinti į aštuonias sritis: ekonomika, verslumas, valdymas, švietimas, sveikata, saugumas, asmeninė laisvė ir socialinis kapitalas.

„Business Insider“ pristato 26 aukščiausiai pasaulio gerovės indekso reitinge išsirikiavusias valstybes.

26. Čekija. Šalis per metus šoktelėjusi trimis laipteliais aukštyn. Šios vidurio Europos valstybės ekonominis indeksas labai geras – 13, tačiau žemyn ją smukdo socialinio kapitalo rodikliai.

Indrės Bungardaitės/15min.lt nuotr./Prahos panorama
Indrės Bungardaitės/15min.lt nuotr./Prahos panorama

25. Slovėnija, kaip ir Čekija, pasižymi labai aukštais švietimo rodikliais. Vis dėlto, šiemet Slovėnijai teko nusivilti – dėl ne itin gero ekonominio indekso ji krito vienu laipteliu žemyn.

Instagram.com nuotr./Slovėnija, Jesenicės
Instagram.com nuotr./Slovėnija, Jesenicės
 

24. Keliautojų pamėgta Ispanija neblogus rodiklius išlaiko kone visose srityse, tačiau geriausiųjų 25-uke išlikti jai padeda itin puikūs švietimo ir asmeninės laisvės indeksai.

Alfredo Pliadžio nuotr./Saragosa
Alfredo Pliadžio nuotr./Saragosa

23. Malta tikrai gali didžiuotis švietimo rodikliais, kurie tarp visų šalių užima 42 antrą vietą. Be to, Malta, kaip ir Ispanija, neturi itin neigiamų indeksų, o tai leidžia jai likti toje pačioje gerovės indekso vietoje kaip ir prieš metus.

Fotolia nuotr./Maltos sostinė Valeta.
Fotolia nuotr./Maltos sostinė Valeta.

22. Prancūzija šiemet nukrito keliomis pozicijomis žemyn. Šalies sveikatos indeksas buvo labai geras, tačiau žemi socialinio kapitalo rodikliai neleido valstybei išsilaikyti gerovės indekso 20-uke.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Avys Prancūzijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Prancūzija

21. Taivanas. Stipriausia šios šalies pusė – saugumo sritis, pagal ją Taivanas užima net 6 vietą. Vis dėlto, stipraus šio rodiklio, kad patektų į gerovės indekso dvidešimtuką Taivanui neužteko.

Asmeninio albumo nuotr./Šventykla.
Asmeninio albumo nuotr./Taivanas.

20. Geriausių vietų gyventi reitinge išskirtas ir Honkongas. Jo gyventojai gali džiaugti tuo, kad turi vienus geriausių saugumo rodiklių pasaulyje, o pagal verslumo rodiklius rikiuojasi dešimtuke.

Shutterstock nuotr./Honkongas
Shutterstock nuotr./Honkongas

19. Kontrastingoji Japonija. Šios valstybės gyventojai gali džiaugtis tuo, kad pagal sveikatos rodiklius šalis – viena lyderių. Ji rikiuojasi septintoje vietoje. Vis dėlto, Japonija turi ir silpnybių – būtent asmeninės laivės indeksas jai neleido pakilti dar aukščiau.

Tokijas
Tokijas

18. Stabilioji Belgija. Įspūdinga tai, kad Belgija į 25-ių geriausių sąrašą patenka pagal visus vertintus kriterijus! Vis dėlto, šiemet Belgija šiek tiek ir sušlubavo – nukrito vienu laipteliu žemyn.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Kelionės akimirka
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Belgija

17-ąją vietą Belgija užleido Singapūrui. Pastarajam į šias aukštumas patekti padėjo patys geriausi iš visų šalių ekonominiai rodikliai.

Shutterstock nuotr./Singapūro sostinė Singapūras
Shutterstock nuotr./Singapūro sostinė Singapūras

16. Viena vieta šiais metais smukusi Austrija turi kuo pasigirti. Net dveji šalies rodikliai taip pat pateko į dešimtuką – tai verslumas ir sveikata.

 Kelionės po Austrija. B.Kaziliūnaitės nuotr.
Kelionės po Austrija. B.Kaziliūnaitės nuotr.

15. Net du žingsnelius atgal žengė Didžioji Britanija. Išlikti dvidešimtuke valstybei padėjo tik puikūs saugumo ir švietimo indeksai.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Londonas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Londonas

14. „Idėjų kalvės“ duomenimis, Vokietija – penkta pagal ekonominius rodiklius pasaulyje, būtent tai šaliai ir padėjo įsibrauti į 15-uką.

123rf.com nuotr./Berlyno Potsdamo aikštė
123rf.com nuotr./Berlyno Potsdamo aikštė

13. Net trimis pozicijomis nuo praėjusių metų pakilęs Liuksemburgas. Šios šalies gyventojai gali didžiuotis ne vienu rodikliu – puikūs valdymo, sveikatos ir ekonomikos indeksai.

123rf.com/Liuksemburgo gamta
123rf.com/Liuksemburgo gamta

12. Nors Islandija labai neigiamų rodiklių neturi, viena pozicija žemyn kristi jai vis tiek teko. Tačiau šalies asmeninės laisvės, saugumo ir verslumo indeksai, kaip ir prieš metus, išlieka labai aukšti.

Martyno Ragausko nuotr./Reikjavikas
Martyno Ragausko nuotr./Reikjavikas

11. Jungtinės Amerikos Valstijos rikiuojasi tik 11-oje reitingo vietoje. Kone visus aukštus rodiklius turinčią JAV žemyn nugramzdino tai, kad piliečiai joje nesijaučia saugūs. Pagal šį rodiklį šalis užima tik 33-ią vietą.

123rf.com/Rašmoro kalnas
123rf.com/Rašmoro kalnas

10. Amerikiečius žemyn nutraukęs saugumas airius iškėlė į viršų dviem pozicijoms aukščiau nei prieš metus.

Vida Press nuotr./„St. Patricks Cathedral“ Dubline
Vida Press nuotr./„St. Patricks Cathedral“ Dubline

9. Suomija – geriausiais valdymo indeksais pasižyminti valstybė. Vis dėlto, šis rodiklis neleido šaliai išlikti praėjusiais metais užimtoje 8-oje pozicijoje, nes šalies ekonominiai rodikliai užima tik 33 vietą.

Helsinkis
Helsinkis

8. Viena vieta kilstelėję Nyderlandai. Valstybė, kuri gali džiaugtis aukštais mokslo, sveikatos ir asmeninės laisvės rodikliais.

„Scanpix“ nuotr./Amsterdamas
„Scanpix“ nuotr./Amsterdamas

7. Į septintą vietą pakilusi Australija šiemet pagal švietimo rezultatus buvo įvertinta geriausiai. Per pastaruosius trejus metus minėta valstybė pakilo net 7 pozicijomis.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Australija
AFP/„Scanpix“ nuotr./Australija

6. Viena pozicija nukritusi Kanada nusiminti neturėtų, mat šiemet ji gavo geriausią asmeninės laisvės indeksą.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Kanados parlamentas Otavoje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Kanados parlamentas Otavoje

5. Iš šeštos į penktąją vietą pakilusi Švedija taip pat gali pasigirti turėdama aukščiausią poziciją vienoje iš sričių. Laipteliu aukštyn valstybė palypėjo dėl geriausių verslumo rodiklių.

123rf.com nuotr./Stokholmo panorama
123rf.com nuotr./Stokholmo panorama

4. Naujosios Zelandijos reitingas – geriausias iš už Europos ribų esančių valstybių. Įdomu tai, kad būtent ji turi geriausią socialinio kapitalo indeksą.

Kelioniuakademija.lt nuotr./Velingtonas
Kelioniuakademija.lt nuotr./Velingtonas

3. Per plauką nuo pirmos vietos. Danų rodikliai valdymo, šveitimo ir socialinio kapitalo srityse – tiesiog puikūs. Tačiau iš antros vietos į trečiąją ją nugramzdino ir, veikiausiai, pirmą vietą atėmė sveikatos indeksas, kuris rikiuojasi tik 16-oje vietoje.

I.Mažutaitienės nuotr./Kopenhagos panorama iš miesto Rotušės bokšto
I.Mažutaitienės nuotr./Kopenhaga

2. Jau trejus metus iš eilės antra išlieka Šveicarija. Šalis, kurios valdymo ir ekonominiai reitingai išlieka stabilūs.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ciurichas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ciurichas

1. Pirmą vietą gerovės indekso reitinge užimta lietuvių numylėta Norvegija. Įdomu tai, kad visose srityse šios šalies rodikliai patenka į dešimtuką.

Dainiaus Cuberos nuotr./Fv243 kelias Norvegijoje
Dainiaus Cuberos nuotr./Norvegija

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs