Ne vienerius metus keliones į Sakartvelą rengiantys kelionių organizatoriai teigia, kad po pandemijos ši šalis greitai atgavo savo populiarumą ir yra dažnas lietuvių pasirinkimas, rašoma „Tez Tour“ pranešime.
„Sakartvelas keliautojams yra patrauklus daugeliu aspektų. Čia išvystyta gera infrastruktūra, patogūs viešbučiai, o norint patirti daugiau įspūdžių, galima ne tik atsigauti nuo įtampos prie jūros, bet ir pasimėgauti kalnais. Taip pat šioje šalyje gausu gamtos, kultūros ir istorijos objektų, todėl galima lengvai išpildyti skirtingus kelionės lūkesčius“, – sako Sigita Vaitelė, kelionių organizatoriaus produkto vadovė.
Kylančios kainos turistų negąsdina
Ilgus metus vyravo požiūris, kad Sakartvelas yra pigi kelionių kryptis. Analitikų skaičiavimais, bendras kainų lygis 2022 m. spalį buvo 21 proc. didesnis nei prieš metus. Vis tik tikimasi, kad 2023 m. kainų augimas šalyje sumažės iki 6 proc.
Ir nors šiuo metu kainos šalyje yra pakilusios, tačiau jos vis dar išlieka itin prieinamos turistams – pavyzdžiui, puodelis kavos čia kainuoja 1,1–1,30 Eur.
„Kiekviena šalis yra veikiama pasaulinės situacijos – karo, infliacijos. Todėl natūralu, kad šiek tiek aukštesnės yra ir kainos Sakartvele, pradedant maisto produktais, baigiant viešbučio paslaugomis ar turistinių objektų kainomis. Tačiau kainos ir paslaugų kokybės santykis šioje Pietų Kaukazo šalyje vis dar yra itin patrauklus keliautojams“, – teigia S.Vaitelė.
Pasak jos, standartinė 7 naktų kelionė į Sakartvelą kainuoja apie 10 proc. daugiau nei pernai, tačiau jau dabar matyti, kad Sakartvelas ir šiais metais išliks viena geidžiamiausių krypčių.
Įspūdinga miestų kultūra
Kaip teigia S.Vaitelė, Sakartvelas gali pasiūlyti miesto kultūros įspūdžių, be to, leidžia pasigrožėti išskirtine Kaukazo regiono gamta. Šalies sostinė Tbilisis užburia skirtingų kultūrų mišiniu. Europos, Azijos ir Artimųjų Rytų istorijos įvykiai padarė didelę įtaką Sakartvelo sostinei. Vis dėlto nereikėtų apsigauti, nes kultūra, religijos, maistas, vietos architektūra ir gyvenimo būdas čia yra visiškai būdingi kartvelams.
„Tbilisyje turistus pasitinka senamiesčio gatvelės, išpuoselėti kiemai ir elegantiški balkonai. Čia galima rasti ir žydų kvartalą, ir turkiško stiliaus kupolines pirtis. Sakartvelo sostinėje pajusite praėjusio šimtmečio dvasią, o atnaujintos buvusių gamyklų erdvės nustebins jose įsikūrusių prabangių aukščiausio lygio restoranų siūlomais patiekalais. Tbilisyje pramogų netrūks ir šiuolaikinės muzikos ar naktinių barų mėgėjams“, – dalijasi S.Vaitelė.
Dar vienas įspūdžių turtingas Sakartvelo miestas – Batumis. Jis įsikūręs prie Juodosios jūros ir yra itin mėgstamas norinčių pasilepinti saule lietuvių. Batumyje yra gausu įvairių kultūrinių objektų, puikių restoranų, autentiškų turgų. Vienas patogiausių būdų pažinti Batumį – išsinuomoti dviratį ir pasivažinėti promenada.
Gausu gamtos grožybių
Vos už trijų valandų kelio į šiaurę nuo Tbilisio rasite įspūdingąją Stepanacmindą. Ši vieta – puikus būdas, jei nenorite leistis į ilgą žygį po Kaukazo kalnus. Stepanacmindoje galėsite išvysti įspūdingus kalnų peizažus, bet pernelyg nenutolti nuo miesto. Šalia esantis Kazbeko kalnas yra viena aukščiausių Kaukazo viršukalnių. Būtina aplankyti ir netoliese esančią Gergeti Šv. Trejybės bažnyčią, stūksančią daugiau nei 2000 metrų aukštyje virš jūros lygio. Šiltuoju metų laiku bažnyčią pasieksite per porą valandų trunkantį kopimą kalnų pievomis.
Vešlūs, miškais apaugę Sakartvelo vakarinių Adžarijos ir Svanetijos regionų kraštovaizdžiai yra ryškus kontrastas šalies Rytų gamtai. Kutaisio apylinkėse gausu ir krioklių, urvų bei kanjonų.
Okatse kanjonas garsėja 140 metrų virš slėnio iškilusiu taku. Netoliese esantis Martvili kanjonas yra mažiau žinomas, bet ne mažiau įspūdingas. Gausiai apaugęs kanjonas stebina nesuskaičiuojamais žalios spalvos atspalviais. Martvili kanjoną galima apžiūrėti vaikštant takeliais ir tilteliais, bet dar geriau – sėsti į baidarę ir iš arčiau patyrinėti uolų darinius bei čiurlenančius krioklius.
Tradicinė virtuvė įspūdį palieka ilgam
Sakartvelo gyventojai garsėja savo svetingumu. Jie yra nuoširdūs ir itin vaišingi – kiekvienas kartvelas jaučia pareigą pasikviesti į svečius ir pavaišinti net menkai pažįstamus žmones.
Lietuvių keliautojai jau spėjo pamėgti tokius tradicinės kartvelų virtuvės patiekalus kaip chačiapuriai ar chinkaliai. Tradiciniai chačiapuriai gaminami su sūrių, mėsos ar žuvies įdarais. Tikrai vertėtų paskanauti chačiapurių su aviena.
Taip pat Sakartvele būtina pasimėgauti tradiciniais saldumynais čiurčchela. Šie saldumynai yra spalvingi, forma primena dešreles, o gaminami iš įvairių vaisių, pavyzdžiui, vynuogių, persikų sulčių ir gardinami graikiškais riešutais.
Pasak S.Vaitelės, keliautojams siūloma ne tik pasimėgauti tradiciniais patiekalais, bet ir apsilankyti vynuoges auginančių kartvelų šeimoje.
„Susipažinus su vietos gyventojais, galima daugiau sužinoti apie kartvelų buitį, papročius, kultūrą. Tai išskirtinė galimybė paragauti autentiškų patiekalų ir įsitikinti šios šalies žmonių svetingumu“, – pasakoja S.Vaitelė.