„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Lietuviui po kelionės saviizoliacijos susitrumpinti nepavyko: į prašymą niekas nereagavo, o policija atvyko

Kijeve dvi dienas dėl sveikatos reikalų viešėjęs vilnietis sako ten ėmęsis visų būtinų apsaugos priemonių, nes atrodė, kad ukrainiečiai nepaiso COVID-19 grėsmės. Grįžęs jis izoliavosi, aštuntą dieną atliko testą, gavo neigiamą rezultatą ir tikėjosi galėsiąs susitrumpinti saviizoliaciją nuo 14-os iki 10-ies dienų. Tačiau užpildęs prašymą jokių žinių nesulaukė, tik policijos pareigūno.
Lėktuvas oro uoste
Lėktuvas oro uoste / 15min skaitytojo nuotr.

„Nors po kelionės į Kijevą visus veiksmus, reikalingus saviizoliacijos sutrumpinimui iki dešimties dienų, atlikau, sutrumpinimo taip ir nesulaukiau“, – 15min pasakojo Benas, Ukrainos sostinėje viešėjęs dvi dienas spalio pradžioje.

Pirma kelionė nuo pandemijos pradžios

Kaip ir daugybė žmonių, Benas sako nuo pandemijos pradžios niekur iš Lietuvos nebuvęs išvykęs. Tačiau dėl medicininių priežasčių spalio 5-6 d. teko keliauti į Kijevą ir atgal.

Susidarė įspūdis, kad ukrainiečiai itin atsipalaidavę. Atrodė, lyg niekas nepasikeitė ir pandemijos net nebūtų.

„Pandeminė kelionė atrodė kiek kitaip. Papildomos patikros, temperatūros matavimas neišlipus iš lėktuvo Kijeve. Papildomas kelionių draudimas, kurį būtina parodyti, kad įleistų į Ukrainą. Šiek tiek erzulio, kad oro uostai ir oro linijos nepersistengia drausminti keleivių su veido kauke, nedengiančia nosies.

Susidarė įspūdis, kad ukrainiečiai itin atsipalaidavę. Atrodė, lyg niekas nepasikeitė ir pandemijos net nebūtų. Sistemiškai nenešioja kaukių, o aptarnavimo vietose darbuotojai nesidengia nosių. Tad būdamas uždarose erdvėse visuomet buvau su FFP2 respiratoriumi ir, jei būdavau kur nors kelias valandas, pakeisdavau į naują“, – kelionės į Kijevą įspūdžius pasakojo Benas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kijevas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kijevas

Jo teigimu, prieš grįžtant jis užpildė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) anketą, gavo QR kodą, kurio prireikė tiek lipant į lėktuvą, tiek paliekant Vilniaus oro uostą.

Testas – aštuntą dieną

„Praėjus šešioms dienoms paskambinau karštąja linija 1808, norėdamas užsirašyti COVID-19 tyrimui. Operatorė puikiai viską paaiškino. Pasakė, kad pirmoji saviizoliacijos diena yra grįžimo diena ir kad tyrimą reiktų atlikti 8 dieną. Rezervavo laiką, paaiškino, kad atvažiavęs tyrimui neatidarinėčiau langų, kol nepasakys, kad užsirašyčiau telefono numerį ant popieriaus lapo.

Pats mėginio paėmimas beveik nekėlė jokio diskomforto. Manau, kad dėl puikiai įgudusios gydytojos. Kitą dieną www.esveikata.lt gavau atsakymą, kad tyrimo rezultatas neigiamas. Iškart užpildžiau prašymo formą trumpinti izoliaciją. Štai čia ir baigėsi sėkmingas procesas“, – kalbėjo vyras.

Kitą dieną gavau atsakymą, kad tyrimo rezultatas neigiamas. Iškart užpildžiau prašymo formą trumpinti izoliaciją. Štai čia ir baigėsi sėkmingas procesas.

Atidarius NVSC puslapį, kuriame yra toks prašymas, rašoma: „Jeigu Jums taikoma izoliacija, nes Jūs grįžote iš užsienio, izoliavimosi laikotarpis Jums gali būti sutrumpintas iki 10 dienų, jeigu ne anksčiau kaip 8 izoliavimo dieną atliekate tyrimą COVID-19 ligai (koronaviruso infekcijai) nustatyti ir gaunate neigiamą rezultatą. Pateikę šį prašymą, sulaukite NVSC specialisto atsakymo Jūsų nurodytu el. pašto adresu arba telefonu, kad Jums sutrumpintas izoliavimosi laikas.

Dėmesio! Sąlytį su sergančiu COVID-19 asmeniu turėję asmenys, esantys izoliacijoje, šio termino sutrumpinti negali.“

Vietoj atsakymo – policininkas

Sąlyčio su sergančiuoju Benas neturėjo, tad laukė atsakymo. Deja, nei el. paštu, nei trumpąja žinute jokia informacija neatėjo, tad kitą dieną jis pamėgino darkart. Vėl tas pats: „NVSC taip ir nesusisiekė. Tačiau pirmadienį ryte (tai buvo spalio 19-oji) – 14-ą dieną po grįžimo – pirmą kartą atvyko policininkas patikrinti, ar laikausi saviizoliacijos. Tad akivaizdu, kad oficialiai ir likau saviizoliacijoje 14 dienų.“

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Apsauginė veido kaukė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Apsauginė veido kaukė

COVID-19 atvejų pastaruoju metu Lietuvoje išties daug, tad Benas sako suprantąs, kokie darbo krūviai tenka NVSC specialistams.

„Tačiau procesas nesuveikė. Tokiu atveju nebuvo prasmės man skirti tyrimo. Vertingiau man atliktą tyrimą skirti aukštesnės rizikos žmogui. Ir kyla klausimas, ar procesas tikrai pakankamai efektyvus. Juk saviizoliacijos sutrumpinimas galėtų vykti be NVSC darbuotojo įsitraukimo“, – įsitikinęs Benas, teigdamas, kad jo patirtis nedidina noro keliauti, o jei tai ne vienkartinis atvejis – tuomet daro žalą ir Lietuvos ekonomikai, kai žmonės keturias papildomas dienas negali dirbti.

Galimybę sutrumpinti saviizoliacijos laiką reglamentuojantis sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakymas įsigaliojo rugsėjo 14 dieną. Pagal jį į Lietuvą atvykę ar grįžę asmenys, kuriems skirta dviejų savaičių izoliacija, po aštuonių dienų gali atlikti molekulinį (PGR) tyrimą COVID-19 ligai nustatyti. Jei gautas atsakymas neigiamas, izoliacija sutrumpėja keturiomis dienomis – iki dešimties dienų vietoje 14.

Įspėja dėl duomenų tikslumo

Kaip 15min informavo NVSC, „izoliacijos laikas pagal šiuo metu galiojančią tvarką asmenims, kuriems izoliacija paskirta, nes jie grįžo iš paveiktos teritorijos, gali būti trumpinamas iki 10 dienų, jeigu ne anksčiau kaip 8 izoliavimo dieną atliktas tyrimas COVID-19 ligai (koronaviruso infekcijai) nustatyti yra neigiamas“.

Pagal galiojantį reglamentavimą, žmogus turi pateikti prašymą NVSC specialistams. Vien tokių prašymų, kaip teigia NVSC, bendrai visoje Lietuvoje NVSC specialistai gauna vidutiniškai apie 250 per dieną.

Kaip dažnai matome iš anketų, tikrai gali atsitikti taip, kad blogai suvedus duomenis sistema nesusies anketos su atlikto testo rezultatu.

„Sunku atsakyti, kodėl susiklostė tokia situacija, kaip aprašyta. Šiuo metu procesas optimizuotas, tokių situacijų, mūsų vertinimu, neturėtų būti.

Nesklandumai gali kilti tokiu atveju, jei, pavyzdžiui, blogai užpildyta keliautojo anketa, t.y. blogai suvedami asmens duomenys, įskaitant asmens kodą, atvykimo data ar kiti duomenys. Todėl ypač svarbu, kad keliautojai tinkamai suvestų savo duomenis. Kaip dažnai matome iš anketų, tai neretai daroma atmestinai ir tikrai gali atsitikti taip, kad blogai suvedus duomenis sistema nesusies anketos su atlikto testo rezultatu. Taip pat gal tai galėjo lemti sistemos trikdžiai, tačiau, kaip minėjome, sunku atsakyti apie šį konkretų atvejį“, – teigė NVSC savo komentare.

Visiems asmenims, kurie kreipiasi ir testas atliktas nurodytu laiku ir nurodyta tvarka, leidžiama sutrumpinti izoliacijos laiką, tikina NVSC.

Antradienio duomenimis, naujų COVID-19 susirgusių žmonių yra 202, iš viso serga 4497 asmenys. Izoliacijoje šiuo metu yra 31 946 žmonės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs