Taivane naminių gyvūnų skaičius auga
Taivane labiau įprasta pamatyti vaizdą, kai žmonės vežimėliuose vežiojasi ne vaikus, o šuniukus. Į parkus, kavines vedasi, metro vežasi, truputį paleidžia pabėgioti, o paskui jie toliau poniškai iš vežimų dairosi.
Taivanas – viena draugiškiausių valstybių šunims. Sušukuoti ir išpuošti pudeliai, jorkšyro terjerai ar maltos bišonai čia turi savo grožio salonus, pavežėjus, net dienos užimtumo centrus ir viešbučius. Mažos gatvės parduotuvės neprekiauja miltais ar cukrumi, bet maisto šunims visada yra.
2019 m. Taivano žemės ūkio tarybos pateiktais duomenimis šalyje buvo laikoma 1,54 milijono šunų ir 763,000 kačių. 2020 m. statistika rodė dar labiau paaugusius skaičius – šalyje jau buvo laikoma daugiau kaip 2,5 mln. naminių kačių ir šunų.
Žmonės vežimėliuose vežiojasi ne vaikus, o šuniukus.
Čia gyvūnai net įvardijami „kailėtais vaikais“. O vieną kartą „Facebook“ grupėje ilgai nesupratau, kodėl teiraujamasi, kaip metro vežtis vaiką, nes jis labai triukšmingas. Tik vėliau pamačiau, kad klausiama ne dėl paprasto vaiko, o dėl „plunksnuoto“, tai yra dėl papūgos.
Gimstamumas šalyje mažėja
Taivane drąstiškai mažėjantis naujagimių skaičius jau įvardijamas kaip šalies nacionalinio saugumo problema. 2024 m. sausį, Vidaus reikalų ministerijos paskelbtais duomenimis, Taivane 2023 m. iš viso gimė 135 571 vaikas, o tai reiškia toliau besitęsiantį kasmetinį gimstamumo mažėjimą (2022 m. gimė 138,986 vaikai, 2021 m. – 153,820, 2020 m. – 165,249 ir t. t.). Taigi duomenys rodo, kad nuo 2017 m. naujagimių skaičius sumažėjo 30 proc.
Anot Pasaulio banko pateikiamos informacijos, 2021 m. pasaulinis vaisingumo rodiklis buvo 2,3 vaiko vienai moteriai. Šis skaičius dvigubai mažesnis nei 1950 m. (4,7 vaiko). Nurodoma, kad žemiausias vaisingumo rodiklis ir yra Taivane (1,09 vaiko), taip pat Pietų Korėjoje (1,11) ir Singapūre (1,17).
Šiose šalyse gyventojai išskiria, kad norą susilaukti vaikų mažina ekonominė situacija, darbinė aplinka, išlaidos būstui, didelės vaikų auginimo išlaidos. Tačiau yra ir mokslininkų, kurie mato kitas problemas.
Anot jų, šioje visuomenėje vaikų turėjimas yra siejamas su santuoka ir susituokusių žmonių vaisingumo rodiklis yra pakankamai aukštas – du vaikai laikomi šalies susituokusių porų standartiniu vaikų skaičiumi. Todėl šie mokslininkai pagrindiniu klausimu laiko ne – kodėl žmonės nebenori turėti vaikų, o – kodėl jie nesituokia. Teigiama, kad 2021 m. tik 50 proc. jaunų taivaniečių nuo 25 iki 34 metų buvo vedę.
Parduotuvės šunims
Pastebima, kad šalyje gausėja parduotuvių, kuriuose galima nuo galvos iki kojų apipirkti savo augintinį. Čia įmanoma rasti ne tik įvairiausio maisto, drabužių, žaislų, aksesuarų, priemonių dantims ar net sauskelnių įvairaus dydžio šunims.
Norintys papuošti žmogaus draugą gali rinktis iš daugybės suknelių, galvos raiščių, megztukų, kelnių, striukių, batų, kombinezonų. Čia yra rūbų šunims ne tik lietingam, šaltam orui, bet ir tiesiog pasipuošimui. Kai kurios suknelės net panašios į krikštynų sukneles mergaitėms. Kartais tokiose parduotuvėse apima jausmas, kad pataikiau į vaikiškų rūbų skyrių, tik, kad modeliai dažniausiai būna keisti ir sunkiai aprengiami vaikams.
Kainos irgi įvairios. Galima apsisukti labai pigiai arba paišlaidauti. Čia įmanoma nusipirkti paprastą liemenę šuniui už 340 Taivano dolerių (apie 10 Rur) arba prabangią liemenę iš tikros vilnos už 2160 Taivano dolerių (apie 60 Eur). Vieni rūbai gaminti vietoje ar atvežti iš Kinijos, kitus – siuva garsūs dizaineriai ar šunų drabužių siuvime besispecializuojantys siuvėjai.
Šuniukai eina pasivaikščioti su vežimėliu
Kadangi pagrindinė Taivane naudojama transporto priemonė yra motoroleriai, mūsų jau nebešokiruoja ryte matomi ant vieno motorolerio susėdę keturi žmonės – du tėvai ir du vaikai. Anksčiau išsigąsdavau pamačiusi moteris besivežančias visai mažus vaikelius, kurie atrodė niekaip nepritvirtinti. Vėliau pamačiau, kad dažnai tėvai mažesnius vaikus prie savęs prisiriša diržais.
Taigi, nieko keisto, kad ir šunis jie tais motoroleriais vežasi. Didesnius tiesiog laiko tarp kojų, o jie klauso, nenušoka ir nenubėga motoroleriui sustojus prie perėjos. Mažesni šunys kartais atsargiai patalpinami į kokį krepšį ar dėžę.
Vis dar stebina, kad dauguma žmonių vesdami šunis į lauką ar prekybos centrą, namų nepalieka be specialaus vežimėlio augintiniams. Pradžioje tyliai smerkdavome tokį šunų lepinimą, nes manėme, kad žmonės bijo, kad gyvūnai per daug pavargs, todėl juos vežioja.
Pasikalbėjusi su gyvūnų prekių parduotuvės pardavėju, sužinojau, kad daug gyvūnų šalyje dėl geros priežiūros pasiekia gana garbų amžių (šalia gulėjęs paties pardavėjo šuo buvo sulaukęs 19 m.) Taigi, nieko nuostabaus, kad tokie senukai šunys jau nebegali ilgai vaikščioti, turi sveikatos problemų ar nusilpusias kojas.
Šunys ne tik vežiojami, bet ir nešiojami
Mieste užkalbinti žmonės su šunimis vežimėliuose išsakė kitokią vežiojimo priežastį. Anot jų, žmonės vežioja šunis vežimėliuose tam, kad jie būtų aukščiau ir geriau matytų aplinką. Mano nuomone, šunys tikrai nejaučia poreikio apžiūrėti į Gaosiongą atplukdytą geltonos guminės anties skulptūrą, bet toje vietoje sutikti daugybė savininkų su šunimis vežimėliuose manė kitaip.
Na, mažų šuniukų savininkus dar galima suprasti – jų mažylis gali pasimesti minioje, išsigąsti ar palįsti kam po kojomis, bet teko matyti vežimėliuose vežiojamus ir belgų aviganius ar auksaspalvius retriverius. Tada belieka ramintis, kad tie šunys turi sveikatos bėdų ir rūpestingi savininkai nenori palikti vienų augintinių nuobodžiauti namuose.
Kita čia populiari priemonė transportuoti gyvūnams – šuniukų nešioklės. Jos Taivane vos ne išmanesnės negu Lietuvoje naudojamos nešioti vaikams. Reklama kviečia tokias nešiokles įsigyti visus, kurie nori savo kailėtą draugą laikyti arti savęs pasivaikščiojimų metu.
Belieka ramintis, kad tie šunys turi sveikatos bėdų ir rūpestingi savininkai nenori palikti vienų augintinių nuobodžiauti namuose.
Geriausias kelionės draugas – šunų nešioklė, su kuria bus patogu vežtis šunį traukiniu, metro ar lankytis prekybos centre. Paminkštinti dirželiai užtikrins komfortą ir stabilumą, o apsauginis diržas ir visą nešioklę dengiantis tinklelis suteiks nerimaujantiems šunims privatumą ir ramybę. Tokios geros nešioklės aš net vaikams neturėjau.
Su bendraminčiais galima pabendrauti dideliuose festivaliuose
Taivane rengiamos net didelės mugės naminiams gyvūnams, jos vadinamos „Naminių gyvūnėlių festivaliais“. Juose rodomi ne tik produktai šunims ir katėms, bet paskutiniame festivalyje, vykusiame 2023 m., nebuvo pamiršti ir triušiai, žiurkės, ežiai. Šiose parodose taip pat džiaugiamasi, kad gerai aprūpinami gyvūnai Taivane gyvena vis ilgiau, todėl atkreipiamas dėmesys į senatvines gyvūnų problemas.
Mūsų akims vis dar keistai atrodo, bet vietiniams įprasta, kad čia apie gyvūnus kalbama taip, kaip apie vaikus ir savininkams primenama pirmiausiai pasirūpinti savo fizine ir emocine sveikata, nes tik „laimingi tėvai“ turės „laimingus pūkuotus vaikus“.
Nors Taivanas atrodo puiki vieta naminiams gyvūnams, ypač šunims, yra ir kur tobulėti. Taivane yra daugybė prieglaudų gyvūnams, bet jos nepatenkina visų poreikių – parkuose galima pamatyti ne vieną valkataujantį šunį. Gal dėl to, kad karšta ir jie aptingsta arba dėl to, kad kažkas juos šeria ir jie nealkani, šunys nerodo didelio susidomėjimo žmonėmis.
Taivane yra daugybė prieglaudų gyvūnams, bet jos nepatenkina visų poreikių.
Nepaisant to, man vis tiek jaukiau mieste žiūrėti į šunis, tupinčius vežimėliuose, negu į gulinčius po medžiais miškuose ar šalia pasivaikščiojimo takų. Todėl, jau išnaikinęs šunų pasiutligę, dabar Taivanas galėtų pasirūpinti benamiais šunimis. Visi pritariantys, sakykite „Au“. Au!