15 diena važiuoja! Metinė prenumerata vos 7,99 Eur+DOVANA
Išbandyti
Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Lietuvos turizmo asociacija kreipiasi į Seimą: prašo nepritarti prezidento veto

Lietuvos kelionių organizatorius ir agentūras vienijanti Lietuvos turizmo asociacija viešu laišku kreipiasi į Seimo narius, prašydama gelbėti kritinėje situacijoje atsidūrusį verslą bei būsimas žmonių keliones ir priimti tvarius sprendimus, kurie naudingi ir keliautojams, ir turizmo bendrovėms, ir šalies ekonomikai. Apie tai – žiniasklaidai išplatintame pranešime.
Kelionė
Kelionė / 123rf.com nuotr.

Skubiai reaguodamas į pandemijos sukeltas pasekmes verslui, Seimas dar praėjusią savaitę priėmė būtinus įstatymų pakeitimus, numatančius kelionių kupono siūlymą kaip alternatyvą žmogui, norinčiam atidėti atostogas. Tiems, kuriems toks siūlymas netiktų, iki 6 mėnesių būtų ilginamas pinigų grąžinimo terminas. Panašūs sprendimai jau priimti daugelyje Europos šalių. Šiuos įstatymų pakeitimus vetavo prezidentas, todėl jie grąžinti atgal į Seimą. Būtent nuo jo sprendimo artimiausiu metu priklausys, ar bus išsaugotos darbo vietos turizmo versle.

Neeilinė situacija, reikalaujanti reguliavimo pokyčių

Turizmo industrija visame pasaulyje yra itin sudėtingoje situacijoje – ne išimtis ir Lietuva. Laikinai keliones sustabdę organizatoriai išgyvena apyvartinių lėšų sunkumus, nes pardavimai kritę, o dalis lėšų jau įmokėtos užsienio partneriams už apgyvendinimo, pervežimo paslaugas, kurias susigrąžinti pandemijos kontekste itin sunku, daugelis patyrė nuostolių dėl klientų repatriacijos.

Valdydami situaciją, Lietuvos kelionių organizatoriai iškart po apribojimų visus keliautojus skubos tvarka pargabeno namo, ėmėsi veiklos efektyvumo ir sąnaudų mažinimo veiksmų.

„Nepaisant visų žingsnių, kuriuos jau padarėme, įsipareigojimai keliautojams yra pernelyg dideli, kad būtų įgyvendinti be kuo greitesnių būtinų įstatymų pakeitimų – kelionių kupono bei ilgesnio pinigų grąžinimo termino įteisinimo. Todėl Seimo prašome išlikti nuosekliems, laikytis savo pradinės pozicijos ir nepritarti veto“, – sako Milda Plepytė-Rainienė, Lietuvos turizmo asociacijos vadovė.

Ji primena, kad įprastai už atšauktas keliones pinigai grąžinami per 14 dienų, bet šiandienos situacija nepatenka į jokius įprastų sutarčių rėmus. Tai suprasdamos, reguliavimą keičia daugelis Europos šalių ir šį terminą ilgina, taip subalansuodamos santykius tarp verslo ir klientų ir paskirstydamos riziką abiems šalims.

Bankrotų virtinė vartotojų situaciją tik pablogintų

Kaip ir visame pasaulyje, taip ir mūsų šalyje turizmas prisideda prie bendros šalies ekonomikos, kuria darbo vietas. Lietuvoje turizmo sektoriuje dirba beveik 50 tūkst. žmonių, jis sukuria 2,2 proc. mūsų šalies bendrojo vidaus produkto.

Nepriėmus reikalingų sprendimų Seime, turizmo rinkos laukia bankrotų virtinė, kuri ne tik turėtų didžiulių ekonominių pasekmių, bet ir dar labiau komplikuotų vartotojų situaciją. Visos keliautojų įmokos yra saugios – Lietuvos kelionių organizatoriai turi specialius draudimus ir bankų garantijas, kurie apsaugo nuo nemokumo, bet bankrotų atveju procedūros ir lėšų atgavimas galėtų užtrukti metus ar ilgiau, žmonėms bei verslui keltų papildomų sunkumų.

„Tik Seimo rankose esantis sprendimas gali išsaugoti darbo vietas turizme ir užtikrinti ramias keliautojų atostogas ateityje. Ne bankrotų virtinė, bet stabilus, daug metų veikiantis ir patikimas verslas, su daug rinkos žaidėjų ir sveika konkurencija gali užtikrinti kokybiškas, saugias žmonių atostogas ateityje už konkurencingą kainą“, – tikina M.Plepytė-Rainienė.

Nepriėmus reikalingų sprendimų Seime, turizmo rinkos laukia bankrotų virtinė.

Daugelis Europos šalių kompromisinius sprendimus jau priėmė

Lietuvos turizmo ir keliautojų situacija nedaug skiriasi nuo daugelio kitų šalių. Daugelis Europos šalių dėl pandemijos sukeltų skrydžių ir kelionių ribojimų susiduria su ta pačia situacija ir nemažai jų jau yra priėmusios verslui ir keliautojams aktualius sprendimus, įteisinančius kelionių kuponus bei ilgesnius pinigų grąžinimo terminus.

Visoms Europos Sąjungos valstybėms narėms galioja direktyva, užtikrinanti vartotojų teises už atšauktas keliones atgauti pinigus per 14 dienų. Nors Lietuvoje baiminamasi galimo prieštaravimo ES teisei, akivaizdu, kad rimto pagrindo tam nėra – pinigų grąžinimo terminus jau pratęsė Olandija, Belgija, Ispanija, Italija, Prancūzija, kaimyninė Lenkija. Pinigų už atšauktas keliones grąžinimo terminai šiose šalyse pratęsti 6-12 mėnesių. Šiuos sprendimus šalys priėmė vadovaudamosi Europos Sąjungos teisėje galiojančia viešosios tvarkos išimtimi, leidžiančia nukrypti nuo įprasto reguliavimo esant išskirtinėms aplinkybėms.

Pati Europos Komisija taip pat yra išreiškusi palaikymą kelionių kuponų įvedimui kaip alternatyvą žmogui, kurio kelionė dėl pandemijos buvo atšaukta, tad Lietuvos turizmo industrija tikisi, kad ir Lietuvos Respublikos Seimas išgelbės aklavietėje atsidūrusius keliautojus ir turizmo bendroves. Tiek terminų pratęsimas, tiek kelionių kuponų išdavimas – keliautojams visiškai saugūs pasirinkimai, nes jiems galiotų organizatorių draudimai ir bankų garantijos. Be to, tokios priemonės būtų taikomos tik ekstremalios situacijos atveju, o normaliomis sąlygomis galiotų įprastas 14 dienų pinigų grąžinimo terminas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais