Ką dažniausiai išvysime ant pusryčių stalo nuvykę į tarp keliautojų iš Lietuvos populiariausias 7 šalis, pasakoja kelionių organizatoriaus „Baltic Tours“ atstovė, kūrybos ekonomikos ir patirties turizmo tyrėja dr. Rasa Levickaitė.
Kelionių organizatoriaus duomenimis, tarp lėktuvo bilietus įsigyjančių Lietuvos keliautojų 7 miestai lyderiai yra Londonas (Didžioji Britanija), Frankfurtas (Vokietija), Dublinas (Airija), Paryžius (Prancūzija), Barselona (Ispanija), Milanas (Italija) ir Kopenhaga (Danija).
Taigi, jūsų dėmesiui pusryčiai, kuriuos valgo šių šalių atstovai ir jas lankantys turistai.
Anglai vienu metu nori visko
Angliški pusryčiai (angl. full breakfast) – tai tradicinis pusryčių maisto kompleksas, britų kulinarijos klasika, kurią dažniausiai sudaro kiaušiniai, šoninė, pomidorai, skrudinta kvietinė duona ir dešrelės.
Garnyrui paprastai patiekiamos keptos daržovės arba jų košė (angl. bubble and squeak). Skirtingose Didžiosios Britanijos regionuose pusryčių komplektai kiek skiriasi.
„Pavyzdžiui, Velso gyventojai greta tradicinių ingredientų dar gali įsimesti į lėkštę moliuskų ir viską pasiskaninti jūržolėmis, o Škotijoje duona gali būti pakeista avižiniais dribsniais“, – pasakojo R.Levickaitė.
Tradicinis airiškų pusryčių priedas – sodos duona
Matyt, dėl geografinės padėties ir panašių tradicijų, Airijoje rytais dažniausiai yra patiekiamas standartinis, angliškas pusryčių meniu. Tačiau jis dar gali būti papildytas baltuoju pudingu ar kraujine dešra.
Šiaurinėje šalies dalyje taip pat labai populiarus Ulsterio kepsnys (angl. Ulster Fry), užsikandamas plokščios formos sodos duona, apkepta kiaulių taukuose. Be to, pusryčiams airiai labai mėgsta įvairias košes bei keptą šoninę, o desertui pasiskrudina duonos ir pertepa ją džemu.
Vokiečiai ryte stiprinasi rolmopsais
„Vokietijoje ant pusryčių stalo rasite pačių įvairiausių rūšių šaltos mėsos, vietinės gamybos sūrių, šviežiai keptos duonos bei klasikinių vokiškų suktinukų, vadinamų rolmopsais (vok. rollmops)“, – pasakojo R.Levickaitė.
Rolmopsai – tai marinuoti agurkėliai arba svogūnai, apsukti silkės filė. Beje, Vokietijoje šis patiekalas ypač populiarus po išgertuvių.
Rolmopsai yra gana sūrus, todėl skatina gerti daugiau vandens, be to, sūrumas atstato elektrolitų pusiausvyrą ir žmogus pasijunta geriau.
Sveikuoliai renkasi Danijoje
Šioje šalyje ant pusryčių stalo greičiausiai rasite duonos su sviestu, įvairių tepamų sūrių, braškių džemo ir kavos. Kartais patiekiama ir saliami dešros ar kitų maltos mėsos užkandžių. Tačiau dažniausiai danai rytais maitinasi itin sveikai: įvairių grūdų bei dribsnių su pienu arba jogurtu.
Prancūzai išsiskiria rafinuotumu
Net jei pusryčių meniu sudarys vien sumuštiniai – visi jų ingredientai bus tobulai suderinti, sviestas – aukščiausios kokybės, o duona – visiškai šviežia, ką tik iš kepyklėlės. R. Levickaitė pastebi, jog jau kas kas, bet prancūzai mėgautis maistu tikrai moka – net ir pusryčiaudami jie niekuomet neskuba, valgo lėtai, mėgaudamiesi kiekvienu kąsniu.
Ant pusryčių stalo Prancūzijoje rasite tradicinės prancūziškos duonos (pranc. baguette), sviestinių ragelių (pranc. croissants) ar bandelių su šokoladu (pranc. pain au chocolat), taip pat įvairių vaisių bei uogų.
Italai pusryčiauja kava ir saldumynais
Jokie pusryčiai Italijoje nebus tikrai itališki, jei neužsisakysite didelio, gardaus puodelio kavos su pienu – caffe e latte. Tokia yra vietinių ryto tradicija. O prie kavos dažniausiai ragaujama įvairių rūšių bandelių, pagardintų sviestu ar uogiene, taip pat mėgstama valgyti kitus kepinius ir saldumynus.
„Beje, Italijoje vis populiarėja vėlyvųjų pusryčių arba ankstyvųjų pietų įprotis, – pasakojo daug keliaujanti R.Levickaitė. – Per tokius vėlyvus pusryčius dažniausiai patiekiama įvairių salotų ir lengvų užkandžių, sumuštinukų“.
Ispanai smaguriauja citrininiais keksiukais
Ispanai, kaip ir kaimynai italai, rytais negali be kavos ir saldumynų. Čia be galo populiarūs tradiciniai citrininiai keksiukai arba cukriniai churros – spurgas primenantys pailgi pyragaičiai, apibarstyti cukrumi ar aplieti medumi. Taip pat labai mėgstamas ispaniškas duonos pudingas su cinamonu ar medumi, kurį vietiniai vadina torrija.
„Kad ir kokioje šalyje bebūtumėte, pusryčiams svetur bene daugiausia žavesio pridės tai, kad, tikėtina, tai bus jūsų atostogos, nereikės skubėti į darbą, o gardus iš lėto valgomas rytinis maistas tebus tik malonios, atradimus žadančios dienos, kada esate savo laiko šeimininkas, pradžia. Tad pusryčiaukite ir maistu mėgaukitės lėtai“, – sakė „Baltic Tours“ atstovė.