Mamutas Goša apsigyveno Skuodo krašte

Mosėdyje esantis Vaclovo Into akmenų muziejus turi naują laikiną eksponatą – mamutą Gošą.
Šią vasarą Mosėdžio V.Into akmenų muziejaus lankytojų laukia unikali proga išvysti mamuto skeletą.
Šią vasarą Mosėdžio V.Into akmenų muziejaus lankytojų laukia unikali proga išvysti mamuto skeletą. / Muziejaus nuotr.

Mamutai šių dienų žmonėms geriausiai pažįstami iš populiaraus animacinio filmo „Ledynmetis“.

Bet ne visiems žinoma, kad mūsų kraštuose prieš 45 tūkstančius metų jų būriai minkė dabartinės mūsų teritorijos kalvas ir klonius. Deja, paskutinio ledynmečio srūvantys vandenys ir besiklostančios ledyno atneštos morenos išblaškė jų kaulus, taigi pas mus jie randami tik dėl laimingo atsitiktinumo, bet tik fragmentiškai.

Tiesa, radinių būta ir Lietuvoje.

1957 metais Antakalnyje, Smėlio gatvėje vamzdžius tiesę darbininkai aptiko vadinamąjį Vilniaus mamutą, bet dėl tuomečio neišmanymo abu durklai, kojų kaulai, žandikaulis sugadinti, taigi nebeturi mokslinės vertės. Jo liekanos šiuo metu Kauno zoologijos muziejuje.

Muziejaus nuotr./Unikali ekspozicija laukia Mosėdžio V.Into muziejuje.
Muziejaus nuotr./Unikali ekspozicija laukia Mosėdžio V.Into muziejuje.

Liepos 7 d. į Mosėdį atkeliauja mamuto Gošos skeletas. Jis rastas Kotelno saloje – didžiausioje Anžu salų grupės saloje Naujojo Sibiro salyne, Jakutijoje (Rusija).

Tai labiausiai į šiaurę nutolęs žinomas mamuto skeleto radinys.

Skeletas rastas 2003 m. rugpjūčio mėnesį ekspedicijos metu.

Nustatyta, kad jis gyveno apytikriai prieš 45 tūkst. metų. Būdamas gyvas, šis mamutas svėrė apie 7 tonas. Tai – išlikęs mamuto skeletas, kuris susilaukė didžiulio populiarumo viešėdamas Vilniaus universitete.

Mosėdžio miesteliui ir visam Skuodo rajonui pasitaikė nereali proga pakviesti pasisvečiuoti mamutą Gošą pas save nuo liepos mėnesio visam likusiam vasaros laikotarpiui.

Išskirtinio geologinio eksponato trumpalaikė paroda yra svarbi neformalaus gamtamokslinio ugdymo sklaidai, nes skatina plėtoti integruotas geografijos, zoologijos, botanikos, chemijos ir kitų gamtos mokslų žinias.

Pagrindinis tikslas – sudaryti galimybę Vakarų Lietuvos moksleiviams, mūsų rajono moksleiviams, taip pat visiems gyventojams lengviau pasiekti šį įspūdingą eksponatą. Norime jiems perteikti gamtamokslines žinias akcentuojant geologijos svarbą, taip pat pritraukti kuo daugiau lankytojų į Respublikinį Vaclovo Into akmenų muziejų Mosėdyje, kartu didinant Skuodo rajono žinomumą ir lankomumą. Mamuto Gošos vizitą Mosėdyje finansuoja Skuodo rajono savivaldybė.

Tai bus paskutinė galimybė pamatyti šį įspūdingą objektą, nes Goša jau turi potencialų pirkėją – kolekcionierių iš užsienio.

„Todėl raginame paskirti pasimatymą Gošai, kol galite ir atvykti į Mosėdžio gimnaziją (Salantų g. 5) trečiadieniais – sekmadieniais nuo 10 iki 17 val. liepos ir rugpjūčio mėnesiais“, – praneša muziejininkai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis