Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Mariaus Čepulio klajonės Tailande: „Reiktų išmesti visokius gandus, ką girdėjote apie šią šalį“

Gamtos atradimais, „fotoklajonėmis“ ir sumaniais tekstais su plačia skaitytojų bei žiūrovų auditorija besidalinantis Marius Čepulis turėjo progą patyrinėti ir tolimus Tailando kraštus.
Mariaus Čepulio kelionė į Tailandą
Mariaus Čepulio kelionė į Tailandą / Asmeninio archyvo nuotr.

Mėnesį po Tailandą keliavęs gamtininkas pasakoja, kokį įspūdį jam paliko pirmoji pažintis su šia šalimi ir kokių laukinės gamtos įdomybių čia pavyko aptikti. M.Čepulis taip pat dalinasi patarimais, kaip derėtų elgtis sutikus vieną ar kitą egzotišką gyvūną bei leidžia artimiau juos pažinti per savo stulbinančias fotografijas.

M.Čepulis tikina, kad reikėtų pamiršti visus gandus, kuriuos girdėjote apie Tailandą ir nuvykus patiems pamatyti šią šalį savo akimis – be jokių išankstinių nuostatų.

– Per mėnesį Tailande pamatėte nemažai skirtingų vietų: Bankokas, Čiang Majus, Krabis, Soko Kalvos, Pangano sala… Ar lengvai pavyko susidėlioti kelionės maršrutą? Pagal kokius kriterijus pasirinkote, kur keliauti?

Man buvo žiauriai lengva, nes didžiausią organizavimo, planavimo darbo dalį nudirbo žmona. Sakė, kad nebuvo labai sunku, nes mes tiksliai žinojome, ko norėjome.

Mūsų tikslas buvo pailsėti keliose vietose (šiaurėje, Krabyje ir kokioje nors saloje), neturėjome tikslo viską pamatyti. Norėjosi ilgiau pagyventi tam tikrame regione. Be to, iš draugų gavome patarimų, kur pirmiausia keliauti, ką verta aplankyti.

Asmeninio archyvo nuotr. / Langūras
Asmeninio archyvo nuotr. / Langūras

– Kurios iš lankytų vietų jums paliko didžiausią įspūdį?

– Kadangi šalyje lankiausi pirmą kartą, tai negaliu atsakyti į šitą klausimą taip paprastai. Dideli įspūdį paliko ir šiaurėje ryžių lauko restorane šiauduose kepta višta, ir pasivaikščiojimai po džiungles, ir Čiang Majaus šventyklos, ir Railay paplūdimiai, ir Bankoko parkai, ir Pangano salos saulėlydžiai, ir Soko Kalvų nacionaliniame parke esanti vandens saugykla su vandenyje styrančiais medžiais.

Asmeninio archyvo nuotr. / Saulėlydis Pangano saloje
Asmeninio archyvo nuotr. / Saulėlydis Pangano saloje

– Ko gero, gamtos tyrinėjimas yra neatsiejama jūsų kelionių dalis, kad ir kur benuvyktumėte. Kokių įdomybių ar netikėtumų teko išvysti Tailande?

– Taip, gamtininkui Pietryčių Azijos šalys yra tikras lobis. Visų pirma – pribloškė drugelių gausa. Blizgančių, spalvotų, didelių, mažų – jų tiesiog visur knibžda, ar tai būtų miesto centras, ar džiunglių glūduma. Kalbant apie džiungles, kiekvienam linkėčiau po jas pasivaikščioti ir pajusti jų didybę. Tiesa, ten kažką, be skraidančių drakonų, drugių ir gyvačių pamatyti nėra lengva.

Driežų visokiausių rūšių Tailande tikrai daug – nuo gekonų kambaryje, agamų vos ne ant kiekvieno krūmo, drovių scinkų ir dvimetrinių vandeninių varanų. Smagu buvo pamatyti net penkias beždžionių rūšis, pasiklausyti gibonų dainų. Stebino voverių gausa – visur jų pilna. Na ir tikrai žada užima vaizdas, kai milžiniški vaisėdžiai šikšnosparniai lekia saulei nusileidus maitintis. Tūkstančiai milžiniškų šikšnosparnių.

Kadangi esu ornitologas, tai daugiausiai laiko praleidau besivaikydamas paukščius.

Dar viena vieta, kur galima praleisti daugybę laiko – jūros pakrantė per atoslūgį. Ten ir krabai, ir jūrų ežiai, jūrų agurkai, moliuskai, aštuonkojai, įvairiausios kirmėlės ir medūzos, ir, žinoma, žuvys. Na ir, kadangi esu ornitologas, tai daugiausiai laiko praleidau besivaikydamas paukščius. Volungės, žalvarniai, tulžiai, nektarinės, gegutės, ūsiai, bitininkai, drongai, mainos, garniai, ragasnapiai ten yra pakankamai jaukūs ir galima jais iš arti grožėtis. Labiausiai norėjau pamatyti didįjį ragasnapį ir pavyko!

Asmeninio archyvo nuotr. / Žalvarniai
Asmeninio archyvo nuotr. / Žalvarniai

– Dažnas į Tailandą vykstantis keliautojas baiminasi sutikti vorus, driežus, varanus, gyvates ir visokius kitokius egzotiškų kraštų gyventojus. Kurių iš jų tikrai reikėtų prisibijoti? Galbūt turite patarimų, kaip elgtis sutikus vieną ar kitą pavojingesnį gyvūną?

– Vorai ir gyvatės, deja, mane truputį nuvylė. Radau tik vieną medžių gyvatę, kuri tuoj paspruko. Didelių vorų, be milžiniškos Nephila pilipes, nepavyko sutikti. Bijoti šių gyvių tikrai nėra jokio reikalo, nes greičiausiai tiesiog jų nepamatysite. O pamačius tiesiog nereikia imti į rankas.

Varanai visada pabėga, bet jei juos smarkiai išgąsdini, jei per greitai šalia jų atsirandi, jie ginasi trenkdami uodega. Teko pajusti to smūgio jėgą, tai būtų patarimas stebėti iš poros metrų ir tiek. Varanų, tiesa, daugiausia buvo Bankoko parkuose ir Pangano saloje.

Dar ten daug tarakonų, šimtakojų, bet anie aktyvūs naktį, jei ateina kambarin, paprašai, kad išeitų. Jie labai paklusnūs padarai. Prie naktinio šviestuvo gali atskristi milžiniška cikada ir besiblaškydama tvoti galvon. Ko reiktų pasisaugoti, tai uodai. Jų daug visur, kur tik yra pavėsis, o ypač suaktyvėja vakarop. Tai jau purškalą nuo jų reiktų įsigyti (geriausia pačiame Tailande).

Asmeninio archyvo nuotr. / Nephila pilipes patelė su patinu
Asmeninio archyvo nuotr. / Nephila pilipes patelė su patinu

– Pakalbėkime apie tajų virtuvę. Ar kelionės metu atradote naujų skonių? Kokie patiekalai yra jūsų mėgstamiausi?

– Na, aš niekada nebuvau tajų virtuvės fanas, tačiau esu mėgstantis viską bandyti žmogus. Tikrai nėra ten viskas taip aštru, tai yra galima paprašyti, kad neprikrautų kilogramo aitriųjų paprikų. Visų pirma – sužavėjo vaisių gausa. Ir, na, kur tu daugiau gausi puslitrį glotnučio iš pasiflorų, mangų, ličių (realiai iš bet kokių vaisių) už 1,5 Eur?

Labai patiko ragauti gatvės maistą. Nuo sriubų su makaronais, skrudintos kiaulės papilvės iki visokiausių krevečių ar sraigių. Skėrių ir svirplių patiekalų tikrai ne visur rasite ir jų nėra daug. Skėriai skanesni, jei ką, nes daugiau mėsos, tik paskui ilgai kojas iš dantų krapštyti tenka.

Asmeninio archyvo nuotr. / Marius Čepulis Tailande
Asmeninio archyvo nuotr. / Marius Čepulis Tailande

Labiausiai patiko šiaurėje ragauta kepta višta šiauduose ant butelio ir maistas, kurį reikia pačiam išsivirti puodynėje. Mėgstamiausia daržovė (žolė), kurios tikrai pasiilgsiu – „morning glory“. O desertas visiškai be konkurencijos – „mango sticky rice“. Na ir būtų gerai, kad pas mus atsirastų tradicinė šalta tailandietiška arbata su pienuku.

– Ar esate buvęs ir kitose Pietryčių Azijos šalyse? Kuo, jūsų manymu, Tailandas išsiskiria nuo kaimyninių šalių?

– Esu buvęs tik Kinijoje ir Filipinuose. Ir nelabai galiu lyginti šių šalių. Tai nieko panašaus. Atskiros kultūros, visiškai kitoks maistas, visiškai kitokie žmonės. Gal kiek švariau, bent jau fasadas.

Asmeninio archyvo nuotr. / Vandeninis varanas
Asmeninio archyvo nuotr. / Vandeninis varanas

– Ko palinkėtumėte kitiems, planuojantiems keliauti į Tailandą?

– Prieš kelionę apie Tailandą galvojau, kaip apie tokią nuvalkiotą kryptį, kur neva nieko ten baisiai įdomaus, kur tupi baseine po palme, tave už dyką masažuoja ir tiek žinių. Tai, na, žiauriai klydau. Tiesa, ten tikrai faktiškai už dyką masažuoja. Bet Tailandas visų pirma yra milžiniška šalis. Ir tai tikrai nėra tik Krabio regionas su salelėmis.

Tailando šiaurė turi visiškai kitokį jausmą, ir ten tikrai yra ką pamatyti, kur paklajoti. Žodžiu, reiktų išmesti visokius gandus, ką girdėjote apie šią šalį ir nuvažiuoti bei patiems pamatyti ir susipažinti. Aš dar visko nepamačiau ir jau žinau kelias vietas, kur norėčiau sugrįžti.

Reiktų išmesti visokius gandus, ką girdėjote apie šią šalį.

Daugiau informacijos apie Tailandą galima rasti tinklaraštyje Tailandieciai.lt ir feisbuko grupėje Tailandiečiai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais