„Kur važiuotumėte, jeigu kelionės kaina būtų panaši, – į Majamį ar į Marijampolę?“ – „Adventur“ parodoje klausė Niujorke gyvenantis menininkas Ray Bartkus. Absoliuti dauguma parodos lankytojų nubalsavo už JAV miestą.
„Matote, su kokia masių inercija susiduria šio renginio organizatoriai, kviesdami keliauti kitaip. Dauguma žmonių vis tiek renkasi tipines standartines vietas. Tačiau tai nereiškia, kad nišinis turizmas neturi perspektyvos“, – kalbėjo R.Bartkus.
„Man yra nuostabu, kad Lietuva, dar neišgyvenanti masinio turizmo antplūdžio, jau galvoja, kaip pritraukti specializuotus turistus, kurie yra žymiai sveikiau vietinei socialinei, ekonominei ir kultūrinei aplinkai“, – gyrė Lietuvos strategiją jis.
Kaip surasti autentiką
„Gyvendamas Niujorke patiriu visas negatyvias masinio turizmo pasekmes ir suprantu, kad turistams pateikiamas simuliakras vietoj autentiškos niujorkietiškos paslapties“, – sakė jis.
Pats retai keliaujantis su grupėmis ir nedažnai vaikštantis turistų numintais takais R.Bartkus pasidalijo keliais patarimais, kaip net ir populiariose vietose atrasti autentikos:
- Būtinai užsukite į vietos turgų, užsisakykite maisto net ir nežinodami vietos kalbos.
- Jeigu lankotės masinio turizmo vietoje, apžiūrėkite ją saulei tekant.
- Būdami Niujorke žinokite, kad aveniu driekiasi iš šiaurės į pietus, o gatvės – iš rytų į vakarus. Eikite valgyti į gatves, nes aveniu esantys restoranai sutraukia didelius srautus, jiems nereikia daug stengtis.
- Jeigu esate Azijoje, eikite valgyti ten, kur matote mažai baltaodžių klientų. Jeigu turistų yra daug – tikėtina, kad tas restoranas bus prastas.
R.Bartkus lietuviams siūlė orientuotis į itin aukštos kokybės nišines paslaugas, susijusias su istorija, pirtimis, paukščiais, netgi grybais. „Bet tiek tos paslaugos, tiek aptarnavimas turi būti aukščiausios kokybės – nišiniai keliautojai žinai, kas tai yra kokybė, ir pasiruošę už tai mokėti“, – aiškino jis.
Būtent šiuo keliu jis pasiryžęs vesti Marijampolę ir kaip pavyzdį jai stato Bikoną Niujorke, kuris iš provincialaus miestelio virto šiuolaikinio meno meka.
Į Marijampolę – per Jamaiką
Kaip su Marijampole jokių ryšių iki šiol neturėjęs menininkas dabar tapo žymiausiu šio miesto ambasadoriumi? „Per Jamaiką, Kijevą, Vieną ir Niujorką“, –juokauja jis.
Kartą Jamaikoje R.Bartkus šventė gimimo dieną, sulaukė daug draugų, tarp jų buvo ir nemažai iš Lietuvos. „Vienas jų buvo signataras Algirdas Kumža, kuris pakvietė kitais metais visus susirinkti į Marijampolę“, – apie jau ne vienerius metus rengiamo „Malonny“ festivalio užuomazgas pasakojo jis.
O su A.Kumža R.Bartkus susipažino dar anksčiau – Kijeve, kai menininkas ten rengė parodą, o A.Kumža buvo Lietuvos ambasadoriumi Ukrainoje.
„Dar ne viskas. Į Kijevą patekau todėl, kad rengiau parodą Vienoje. O Viena mane pakvietė, nes paskaitė apie mano parodą Niujorke“, – ilgą kelią Marijampolės link paaiškino R.Bartkus.
Marijampolė taps traukos centru
Kultūrinės R.Bartkaus ir bendraminčių diskusijos privedė prie meno simpoziumo „Malonny“ surengimo, kuriuo norėta parodyti profesionalų iš didelių miestų patirtis mažame miestelyje.
Prieš penkerius metus viename sakinyje buvo ištarti Marijampolės, Niujorko ir Londono pavadinimai – surengtas pirmasis „Malonny“ renginys. „Net man tada tai atrodė akiplėšiška, o dabar niekas net nemirkteli. Šioje salėje žengsiu dar vieną žingsnį – Marijampolėje įkursime regioninį šiuolaikinio meno muziejų, kuris taps traukos centru Lietuvoje, Lenkijoje ir Baltarusijoje“, – pažadėjo R.Bartkus.
Pavyzdys Marijampolei – už šimto kilometrų nuo Niujorko esantis Bikono miestelis, kuris atsigavo meno centro dėka. Labai palankiomis sąlygomis ten buvo leista įkurti muziejų, kuriam reikėjo didelių erdvių – jos didesniame mieste kainuotų pasakiškus pinigus.
Modernaus meno muziejus atgaivino vos keliolika tūkstančių gyventojų turinčio miestelio ekonomiką. R.Bartkus sako, kad Marijampolė jau turi idealią tam vietą – Cukraus fabriką.
Jis ragina, kad bent dalį jo patalpų būtų galima skirti reguliariai rengiamoms meno parodoms. „Atneštų didesnę ekonominę naudą nei cukrus“, – ir juokavo, ir rimtai sakė menininkas, kuris jau yra išbandęs fabriko erdves savo parodoms.
Jeigu meno centras atrodo sunkiai įtikima idėja, prisiminkite, kad prieš 10 metų vargiai būtų kas patikėjęs, jog Marijampolė taps bene įdomiausio Lietuvos kultūrinio renginio vieta.