Maršrutas savaitgaliui: 5 Europoje pripažintos Lietuvos vietovės

​​​​​​​Skeptiškai nusiteikusiems, kelionei po Lietuvą gali užtekti ir pusdienio. Smalsiems ir pasiruošusiems atrasti – vargiai pakaks ir kelių dienų. Unikalios Lietuvos vietovės dar tik skinasi kelią į populiariausių šalies turizmo vietovių sąrašą. Jose kol kas pasitinka ne turistų pilni autobusai, o unikalūs atradimai: svetingi šeimininkai, istorinis bei kultūrinis paveldas, ir, žinoma, poilsis. Apie tai rašoma pranešime spaudai.
Kurtuvėnų dvaras
Kurtuvėnų dvaras / A.Kontrimo nuotr.

Šias neatrastas vietas pristato nacionalinė turizmo skatinimo agentūra „Keliauk Lietuvoje“ ir kviečia penkias iš jų pažinti leidžiantis į dvi savaitgalio dienas užimsiantį maršrutą. Jo metu aplankysite objektus, įvertintus tarptautiniame, Europos Komisijos remiamame projekte EDEN (European Destinations of Excellence), ieškančiame patraukliausių turizmo vietovių.

Šiluva: posakio „Lietuva – Marijos žemė“ šaknys. 2013-ųjų EDEN konkurso finalininkas

1608-aisiais pasaulis atrado naują tikinčiųjų traukos centrą. Kaip tiki katalikai, tuomet mažai kam žinomame, nedideliame Šiluvos miestelyje netoli dabartinės Kelmės apsireiškė švenčiausioji Mergelė Marija. Nuo tada visos planetos piligrimų žemėlapyje ryškiai pažymėta ir Lietuva.

Iš viso pasaulio čia atvykstantys tikintieji nori patirti, kaip manoma, vieno pirmųjų Marijos apsireiškimų Europoje palikimą. Šiluva – unikalus sakralinis objektas, kurį galima ne tik matyti, bet ir pajausti. Šiluvoje lengva pasiekti miestelio turistų pamėgtus objektus ar maldos namus, ji atvira visiems.

Kurtuvėnų dvaras: atleiskite rūpesčių vadžias. 2011-ųjų EDEN konkurso finalininkas

Įkurta XV amžiuje, Kurtuvėnų dvaro sodyba žinoma kaip viena seniausių Lietuvos dvarviečių, naujam gyvenimui prikelta prieš porą dešimtmečių.

Ignoto Kuprio / 15min nuotr./Kurtuvėnų dvaro centras - Gyvojo Žirgo Muziejus
Ignoto Kuprio / 15min nuotr./Kurtuvėnų dvaro centras - Gyvojo Žirgo Muziejus

Anuomet garsios Lietuvos didikų giminės ją puošė ir puoselėjo, o šiandien šis palikimas vilioja parku, sodu, gėlynais, pasivaikščiojimo takais, tvenkiniais bei kroketo aikšte. Norintiems pabėgti nuo rūpesčių – kelionės žirgais po Kurtuvėnų regioninį parką, kurio takais jodinėjo praeities aristokratai. Ieškantiems kulinarinių įspūdžių – čia pat pagauta ir ragaujama žuvis, kepama pagal senovinį receptą dvaro smuklėje. Anuomet ją Kurtuvėnų dvaro šeimininkai parduodavo Kaune, grafo žuvies parduotuvėje.

Bene vertingiausias pastatas dvarvietėje yra XVIII amžiaus baroko stiliaus medinis svirnas, kuriame vyksta koncertai, parodos, konferencijos ir kasmetinis teatrų festivalis.

Plateliai: negailestingi žiemai, svetingi – jums. 2008-ųjų EDEN konkurso nugalėtojas

Vos 20 kilometrų nuo Plungės nutolę Plateliai garsėja Užgavėnių tradicijomis. Šventė čia sutinkama trankiai, ir, kaip pridera, sočiai. Plateliuose su žiema atsisveikinama pasipuošus kaukėmis, kurios nuo seno gamintos iš medžio, neišdirbto avikailio, audinių, pintinių ar popieriaus. Jas kurdavo tik vienam kartui, o po šventės – sudegindavo.

Tačiau – ne visas: Platelių dvaro arklidėse įsikūrusiame unikaliame Užgavėnių muziejuje, kurio antro nei Lietuvoje, nei aplinkinėse šalyse – nėra, siaubą varančių kaukių šiuo metu beveik 300. Jei neatsivešite savo – galėsite pasigaminti, bet jei atvažiuosite sotūs – naujienos prastos. Plungės dvare liepsnoja laužai, dainuojamos Užgavėnių dainos, žaidžiami žaidimai ir kepami blynai, kurių, nenorint nusižengti tradicijoms, būtina sočiai prisikirsti.

Kretinga: neatrastas Lietuvos pajūrio perlas. 2019-ųjų EDEN konkurso finalininkas

Keliaudami į Palangą, Kretingą dažniau pravažiuojame, nei čia sustojame. Tačiau – veltui. Miestas sužavės ieškančius tylos ir ramybės: atvykstančių laukia grafų Tiškevičių įkurtas Žiemos sodas, Baltų mitologijos parkas, netoli Darbėnų esantis japoniškas sodas penki vienuolynai ir ekskursijos po šį unikalų ansamblį.

Vygailės Sukūrytės nuotr./Kretinga
Vygailės Sukūrytės nuotr./Kretinga

Greta įsikūręs poilsio bei sveikatinimo kompleksas „Atostogų parkas“, kuriame – 14 skirtingų gėlo ir geoterminio vandens baseinų, taip pat – ir pirmoji pasaulyje natūralaus gintaro pirtis.

„Atokampis Boutique SPA & Resort“. 2019-ųjų EDEN konkurso finalininkas

Vakaras po žvaigždėmis namelio terasoje įrengtoje aromatinėje ofūro vonioje – „Atokampis Boutique SPA & Resort“ kviečia patirti tylą ir poilsį atokiai nuo miesto, šalia miško.

Vygailės Sukūrytės nuotr./Atokampis
Vygailės Sukūrytės nuotr./Atokampis

Kaišiadorių rajone, Visginų kaime, esančiuose nameliuose atliekamos SPA procedūros, kurioms naudojami vietinėse pievose surinktos žolės, medžių pumpurai. „Atokampis Boutique SPA & Resort“ šeimininkai svečiams taip pat įrengė haloterapinę sauną, ekobaseiną – jo vanduo tinka netgi alergiškiems poilsiautojams.

Sakoma – čia atvykus, laikas sustoja. Todėl romantiškas poilsis šiame SPA skaičiuojamas ne valandomis, o ramybės ir malonumų akimirkomis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis