Vėliava suteikiama 500 metrų paplūdimio ruožui. Šiuo metu savivaldybė pateikė paraišką Smiltynės ir II Melnragės paplūdimių ruožams. Juose privalo būti įrengta tinkama infrastruktūra – tualetai, atvestas vanduo. Šie ruožai turi būti pasiekiami ir neįgaliesiems, įrengti tinkami jiems tualetai.
„Tai yra paplūdimio kokybės ženklas. Žinai, kad budi gelbėtojai, atliekami vandens kokybės tyrimai nustatyta tvarka, paplūdimys pritaikytas neįgaliesiems, yra geriamojo vandens, vykdomos aplinkos švietimo priemonės, aplinkosaugos skyrius vykdo įvairias akcijas, yra galimybė rūšiuoti atliekas. Tai kokybės ir prestižo reikalas, – kalbėjo Miesto tvarkymo skyriaus vedėja Irena Šakalienė. – Paraišką jau esame pateikę. Ir praėjusiais metais turėjome Mėlynąją vėliavą.“
Klaipėdos miesto savivaldybės paplūdimiams nuo 2007 metų suteikiamas Mėlynosios vėliavos apdovanojimas.
2017 metais apdovanojimas buvo suteiktas Smiltynės I paplūdimiui, o nuo 2018 metų kasmet apdovanojimai suteikiami Smiltynės I ir Melnragės II paplūdimiams. Šiemet taip pat siekiama gauti Mėlynosios vėliavos apdovanojimą Smiltynės I ir Melnragės II paplūdimiams.
Pasak I. Šakalienės, ateityje Mėlynoji vėliava galėtų plevėsuoti ir Girulių paplūdimyje. Kol kas jame nėra tinkamos infrastruktūros, be to, norint pateikti paraišką būtina metus stebėti vandens kokybę.
„Didžiausia aktualija yra panaikinti pajūryje mūrinius tualetus. Pernai vieną mūrinuką nugriovėm, pastatėm konteinerinį tualetą. Šiais metais darome tinklų projektą – norime atsivesti vandenį, elektrą, kitaip ir tokie tualetai negali veikti. Tam, kad atitiktų ES reikalavimus, didžiausias dėmesys skiriamas mūrinių tualetų panaikinimui. Girulių paplūdimyje yra tualetas, bet nepritaikytas neįgaliesiems“, – sakė I. Šakalienė.
Atsieina tūkstančius eurų
Mėlynosios vėliavos programą vykdo Aplinkosauginio švietimo fondas (Foundation for Environmental Education – FEE), nevyriausybinių aplinkosauginių organizacijų tinklas (www.fee.global). Atskirose valstybėse, FEE programas koordinuoja nacionaliniu lygiu veikiančios aplinkosauginės organizacijos. 2000 m. visuomeninė organizacija „Lietuvos žaliųjų judėjimas“ (LŽJ) Aplinkos bei Švietimo ir mokslo ministerijų teikimu tapo tarptautinio Aplinkosauginio švietimo fondo FEE nariu bei koordinuoja FEE programas Lietuvoje.
Klaipėdos savivaldybei Mėlynųjų vėliavų plevėsavimas kasmet atsieina apie 10 tūkstančių eurų, nesvarbu, kiek paplūdimių dalyvauja programoje – vienas, du ar trys. Į minėtą sumą įskaičiuojamas 2 000 eurų narystės mokestis Aplinkosauginio švietimo fondui, ekologinio švietimo ir informavimo priemonės – skrajučių paruošimas bei sklaida, informacijos viešinimas įvairiais kanalais, komunaliniai bei kiti mokesčiai, atlygis už programos priežiūrą Lietuvos žaliųjų sąjungai bei kitos išlaidos.
Pasak I. Šakalienės, programą įgyvendinanti minėta sąjunga kasmet keletą kartų vyksta į paplūdimius, stebi situaciją, pateikia pastabas.