Straipsnį parengė viešbučių rezervavimo sistemos „Travel On Spot“ autorė. Daugiau apie keliones sužinokite čia.
Paragavę sužinosite, koks yra rudeniškos Barselonos skonis. Jei prie kaštainių pridėsite šiltų saldžiųjų bulvių (batatų), būsite jau ir sočiai rudeniškai pavakarieniavę.
Nors Vėlinės jau praėjo, viešėdami rudenį Barselonoje turite puikią progą susipažinti su įspūdingu kultūriniu Barselonos miesto paveldu – kapinėmis „Poble Nou“ ir „Montjuïc“.
Barselonos kapinės pasižymi aktyvia veikla ir organizuoja daugybę nemokamų ekskursijų po žymiausias miesto amžinojo poilsio vietas.
„Jums, šiauriečiams, tikrai verta apsilankyti nors vienose Viduržemio miesto kapinėse. Juk čia mirusiuosius laidojame ne žemėje, o cementinėse laidojimo nišose. Apsilankę įsitikinsite, kad tai – tikras mirusiųjų miestas“, – kapines pamatyti turistiniais tikslais kviečia Jordis Vilamaña, Barselonos kapinių direktorius.
Įspūdingiausi pasivaikščiojimai po kapines vyksta Vėlinių naktį! Kapinėse „Poble Nou“ (kat. „Naujamiestis“) organizuojamos teatralizuotos naktinės ekskursijos: žvakių šviesoje grojant gyvai muzikai čia palaidotus žymius Katalonijos kultūros personažus įkūnija XIX a. kostiumus vilkintys aktoriai.
Pasakodami istorijas jie trumpam iš mirusiųjų prikelia XIX–XX a. Barselonos visuomenės veikėjus.
Kapines „Poble Nou“ 1819 m. įkurė italų architektas Antonio Ginesi. Jos atsirado pirmųjų Barselonos kapinių vietoje, kurias kadaise sugriovė Napoleonas. Įdomu tai, kad kapinių išplanavimas primena dabartinį Barselonos miesto planą, kurį architektas Ildefonsas Cerda sukūrė vėliau – 1859 m.
„Kapinės – tai miestas“ – toks yra įmonės „Barselonos kapinės“ šūkis. Po juo slypi įsitikinimas: pažvelkime, kaip laidojame žmones, ir daug suprasime apie tai, kaip gyvename patys. „Poble Nou“ istorija patvirtina šią tiesą.
Simpatiška naktinės ekskursijos palydovė Marieta pasakoja apie kapinių architektą, kuris norėjo, kad visi žmonės, nepaisant jų socialinės padėties, būtų palaidoti vienodai. Tačiau jo noro buvo paisoma neilgai.
1848 m. buržuazija ir pramonės magnatai kapinėse „Poble Nou“ pareikalavo atskiros vietos, kurioje jie galėtų statytis savo prabangius panteonus ir „nesimaišyti“ su paprastais mirtingaisiais. Žymūs epochos architektai turtuoliams kūrė ne tik jų namus, bet ir būsimą jų poilsio vietą.
„Deja, ne tik gyvenime, bet ir po mirties valdo socialinė nelygybė, tačiau pažvelkime pragmatiškai – turtuolių panteonai kapinėse yra kvapą gniaužiantys architektūriniai paminklai!“ – priduria Marieta.
Sakoma, kad El Santet jokiu būdu negalima tiesiogiai prašyti pinigų, o kape palikus norą nevalia grįžti tuo pačiu keliu, kuriuo atėjai.
Kad ir kaip būtų keista, žymiausias čia palaidotas žmogus – visai ne turtuolis ir ne žymus kultūros veikėjas, o liaudies beatifikuotas jaunuolis, „Poble Nou“ kvartalo gyventojas Francescas Canalsas. Jis pasižymėjo nepaprastu gerumu ir sugebėjimais nuspėti ateitį.
Po mirties jaunuolis buvo pramintas El Santet (Mažylis šventasis) ir virto kultiniu kapinių personažu bei norų išpildymo simboliu. Aplink El Santet nišą – net 12 nišų užimantis altorius, kuriame žmonės palieka uždegtas žvakes ir ant laiškelių surašytas viltis ir svajones.
Sakoma, kad El Santet jokiu būdu negalima tiesiogiai prašyti pinigų, o kape palikus norą nevalia grįžti tuo pačiu keliu, kuriuo atėjai.
„Norint, kad troškimas išsipildytų, reikia eiti tiesiai, ne atgal“, – sako viena pašnekovių.
Pasiryžus kapinių turizmui būtina aplankyti ir kapines „Montjuïc“. Jos stūkso ant kalvos, esančios šalia Barselonos uosto, šlaito ir buvo įamžintos Pedro Almodóvaro filme „Viskas apie mano mamą“.
Galbūt „Montjuïc“ architektūriniai paminklai nėra tokie įspūdingi kaip „Poble Nou“, bet čia palaidota dauguma Barselonos įžymybių.
Kadangi kapinės „Montjuïc“ pasitinka visus iš Barselonos oro uosto atvykstančius turistus, per 1992 m. olimpines žaidynes jos buvo uždengtos. Nuo tų dienų praėjo daug laiko ir pagaliau barseloniečiai suprato, kad šiomis kapinėmis reikia didžiuotis.
Papildoma informacija turistams:
Kapinių „Poble Nou“ adresas: Av. Icària, s/n. 08005 Barcelona
Kapinių „Montjuïc“ adresas: Carrer de la Mare de Déu de Port, 56 - 58, 08038 Barcelona
Naktinės teatralizuotos ekskursijos kapinėse „Poble Nou“ spalį ir „Montjuïc“ kovą vedamos katalonų ir ispanų kalbomis. Tačiau net jei nekalbate šiomis kalbomis, vis tiek verta sudalyvauti.
Anglų kalba ekskursijos po kapines vedamos tik vasarą arba specialiai organizuojamos grupėms. Savarankiškai kapinėse galima apsilankyti kasdien nuo 8 iki 18 val.
Į išmaniuosius telefonus galima atsisiųsti ir programėlę kapinių „Poble Nou“ įdomybėms sužinoti: cementir poble nou. Angliškai informacijos rasite ir pagal QR kodus, esančius prie žymiausių antkapių. Papildoma informacija – „Barselonos kapinių“ tinklalapyjewww.cbsa.cat.