Medicinos banko administracijos vadovės ir valdybos pirmininkės D. Klišauskienės teigimu, Turkija, Kroatija, Izraelis, Bulgarija, Kinija, Vengrija, Rumunija – tai populiarios kelionių kryptys, šių šalių valiutos yra paklausios, todėl bankas jų turi nuolat. Taip pat keliautojams dažnai prireikia JAV dolerių, nes šia valiuta atsiskaitoma Egipte, JAE, Azijos, Centrinėje ir Šiaurės Amerikoje, Afrikoje.
Kartais grynųjų neturėjimas gali sukelti nemenkų problemų – pavyzdžiui, Tailandas savo šalies vizas vis dar išduoda už jas atsiskaičius tik vietine valiuta grynais pinigais.
Egzotiškose šalyse grynųjų prireikia vos išlipus iš lėktuvo
Kelionių agentūros „Lotus Travel“ vadovė Jūratė Kuprienė sako, kad keliautojai šiuo metu nori „kuo toliau ir kuo įdomiau“. Keliaujant į šiltuosius kraštus „sezono“ ribos tirpsta, nes aktyviai keliaujama ir ankstyvą pavasarį, rudenį, ir žiemą (Kalėdų laisvadieniai taip pat išnaudojami kelionėms).
„Tailandas, Indonezija, Vietnamas, visos Azijos ir Pietų Amerikos kryptys – visos šios egzotiškos kelionės dabar domina žmones. Ir tie, kurie nesirenka to „gulimojo“ poilsio, o vyksta pažinti, domėtis šalies kultūra, ragauti įvairių nacionalinių patiekalų, tyrinėti šalį – būtinai turi pasirūpinti pakankamu kiekiu grynųjų pinigų“, – sako kelionių agentūros vadovė ir priduria, jog „Kiek?“ – labai individualus klausimas ir kiekvienas į jį turi atsakyti įvertinęs savo poreikius bei įpročius.
Grynųjų pirmiausia prireikia perkant maistą – esame įpratę kortelėmis atsiskaitinėti kavinėse, baruose, tačiau, pavyzdžiui, Tailande, dauguma vietinių patiekalų dažniausiai parduodami gatvės prekeivių.
„Vietinio maisto keliautojams rekomenduojame paragauti – tai yra vienas iš būdų
Vietinės keityklos taiko skirtingus komisinius mokesčius už valiutos keitimą, o pats valiutos kursas kartais kinta po 4-5 kartus per dieną. Tai būdinga Azijos šalių valiutoms.
pažinti šalį. Kita sritis – transportas. Norint pažinti šalį reikia nuvykti iš taško A į tašką B. Ir galbūt neįsivaizduojame, tačiau tai yra vietinis transportas: rikšos, tuk-tukai, plaukimas valtimi... Šią paslaugą jums suteiks vietiniai ir su jais reikės atsiskaityti grynaisiais“, – pabrėžė kelionių agentūros „Lotus Travel“ vadovė.
J. Kuprienė visuomet pataria keliautojams išsikeisti pinigus savo šalyje. Visų pirma dėl to, jog jau išlipus iš lėktuvo gali tekti naudotis vietiniu transportu, vykti į viešbutį ir už tai atsiskaityti grynaisiais. Kartais grynųjų neturėjimas gali sukelti nemenkų problemų – pavyzdžiui, Tailandas savo šalies vizas vis dar išduoda už jas atsiskaičius tik vietine valiuta grynais pinigais. Jų neturėdami patirsite sunkumų ir ilgas diskusijas su pareigūnais dar net neįvažiavę į savo atostogų šalį.
„Tai – šalis, kuri pasaulyje sulaukia daugiausia turistų ir vis tiek iki šiol reikalauja už vizą atsiskaityti grynaisiais – ir net nesvarsto apie kitas alternatyvas“, – sakė pašnekovė.
Visi pamiršta, kad Čekija vis dar turi savo kronas
Azijos, arabų šalių kultūroje itin didelę reikšmę turi turgūs ir derybos dėl prekių. Šiose šalyse, jei prekeiviai ir priima eurus arba dolerius, J. Kuprienės teigimu, palankesnė kaina taikoma tiems, kurie atsiskaito vietine valiuta.
Be to, vietinėje keitykloje galite būti švelniau arba įžūliau apgauti, nes nežinosite, koks yra valiutos keitimo komisinis mokestis, koks tuo metu valiutos kursas.
„Vietinės keityklos taiko skirtingus komisinius mokesčius už valiutos keitimą, o pats valiutos kursas kartais kinta po 4-5 kartus per dieną. Tai būdinga Azijos šalių valiutoms“, – sakė kelionių agentūros „Lotus travel“ vadovė.
Pašnekovė prisimena įvairių istorijų, kai, pavyzdžiui, po kalnus automobiliu keliaujanti grupė draugų kerta valstybės sieną ir patenka į šalį, kuri dar nėra įsivedusi euro (pavyzdžiui, Čekija). Tokioje vietoje nėra galimybės rasti valiutos keityklą ir tenka arba keliauti gurgiančiais pilvais, arba sukti atgal.
Pašnekovė ne veltui priminė Čekiją – pastaruoju metu tai – labai populiari kryptis trumpoms kelionėms, šalis, žavinti nacionaliniais parkais, jaukiais mažais miesteliais, galiausiai – kad ir nedideliais, tačiau mums įspūdingais kalnais. Ir vis tik daugelis nuoširdžiai pamiršta, kad Čekija nėra įsivedusi euro ir čia galima atsiskaityti tik nacionaliniais itin smulkiais (1 euras – 25 Čekijos kronos) pinigais.
„Keliautojai jau nuvykę į šalį susiduria su problemomis, kai skubiai reikia ieškoti valiutos keityklos. Taigi vienas pagrindinių patarimų: jei važiuojate kažkur toliau nuo Lietuvos, būtinai turėkite grynųjų. Priminsiu, kad ne tik planuojant iš anksto keliones, bet ir finansus, išlaidas, konkrečios valiutos poreikį galima sutaupyti. Žinodami, kad kažkur keliausite, galite sekti valiutų kursų svyravimus ir užsisakyti valiutą tuomet, kai kursas jums atrodys palankesnis“, – pataria J. Kuprienė.
Virtuali keitykla – garantuoja, kad gausite reikiamos valiutos
Pastebėjęs augantį egzotiškų šalių valiutų poreikį Medicinos bankas šiemet įvedė naują ir kol kas rinkoje unikalią paslaugą – virtualią valiutos keityklą.
„Virtualioje keitykloje siūlome 19 skirtingų valiutų. Pagrindinis skirtumas nuo įprasto pinigų išsikeitimo yra galimybė rezervuoti jums reikiamą valiutą ir už ją atsiskaityti elektroniniu būdu. Anksčiau klientai paskambindavo pasiteirauti, ar
Kad būtų ramiau, reikiamą valiutą žmogus galėtų įsigyti kartu su viešbučio rezervacija ar lėktuvo bilietais. Virtualios keityklos paslaugą pradėjome siūlyti dar palyginti neseniai – pirmieji klientai kol kas užsisako reikiamos šalies valiutą prieš dvi – tris dienas iki kelionės.
turime jiems reikiamos valiutos – ir rizikuodavo, kad kol atvyks iki banko skyriaus, galime ją kažkam parduoti. Virtualioje keitykloje jūs rezervuojate tam tikrą konkrečios valiutos sumą ir galite ją pasiimti bet kurią dieną per tris savaites nuo užsakymo pateikimo“, – sakė Medicinos banko administracijos vadovė D. Klišauskienė.
„Tai – įprastas pirkimas internetu, tiesiog perkate valiutą. Galima ir rezervacija: kai sumokate dalį įsigyjamos valiutos sumos, o likusią dalį galite sumokėti grynais atsiimdami pinigus, – paaiškino D. Klišauskienė. – Turime 19 skirtingų valiutų ir kol kas toks kiekis visiškai atitinka klientų poreikius. Jei klientai pradėtų aktyviau pageidauti kitų valiutų – šį sąrašą plėstume ar koreguotume.“
Ji priminė, kad paskutinę minutę pagalvojusiems apie piniginius reikalus gali padėti oro uostuose Vilniuje, Kaune ir Palangoje įsikūrę Medicinos banko padaliniai.
„Kad būtų ramiau, reikiamą valiutą žmogus galėtų įsigyti kartu su viešbučio rezervacija ar lėktuvo bilietais. Virtualios keityklos paslaugą pradėjome siūlyti dar palyginti neseniai – pirmieji klientai kol kas užsisako reikiamos šalies valiutą prieš dvi – tris dienas iki kelionės“, – sako pašnekovė.