Naujausi UNESCO saugomi objektai, kuriuos verta aplankyti

UNESCO – tai organizacija, įkurta Jungtinėse Tautose 1945 metais. Jos tikslas – skatinti bendradarbiavimą tarp skirtingų tautų švietimo, mokslo, komunikacijos, kultūros srityse. Svarbi organizacijos misija – palaikyti pasaulio paveldo sąrašą, kuriame puikuojasi svarbios istorinės ar gamtinės vietos, kurių išsaugojimas – labai svarbus visam pasauliui.
Ežerų kraštas Didžiojoje Britanijoje rudenį
Ežerų kraštas Didžiojoje Britanijoje rudenį / Vida Press nuotr.

Keliautojams, viešintiems užsienio valstybėje, aplankyti visus tos šalies lankytinus objektus – neįmanoma misija. Tad vietos, kurios įtrauktos į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, pasitarnauja kaip garantija, jog čia apsilankyti tikrai verta. „Kelionių akademijos“ egzotinių kelionių ekspertai jums siūlo paskaityti apie naujausius UNESCO saugomus objektus. Susipažinkite su jais ir, galbūt, įtraukite į savo būsimų atostogų maršrutą.

Sambor Prei Kuk archeologinė vietovė, Kambodža

Shutterstock.com nuotr./Sambor Prei Kuk archeologinė vietovė, Kambodža
Shutterstock.com nuotr./Sambor Prei Kuk archeologinė vietovė, Kambodža

Tanki atogrąžų augmenija, pasakiška pajūrio pakrantė, įspūdingos šventyklos – tokia yra Kambodža. Įdomybių čia tikrai nestinga, todėl keliautojams, turintiems ribotą kelionės laiką, ganėtinai sunku nuspręsti, ką gi būtina aplankyti. Bene didžiausia Kambodžos įžymybė – milžiniškas šventyklų kompleksas Ankor Vatas, pastatytas dar IX-XIII a. Įspūdinga vietovė, kurią tikrai būtina pamatyti savo akimis. Visgi, šis straipsnis skirtas naujausiems UNESCO pasaulio paveldo sąrašo objektams, tad norime rekomenduoti ir vieną iš jų.

Sambor Prei Kuk – tai archeologinė vietovė, esanti Kambodžos centrinėje dalyje. Įdomu tai, jog čia esantys pastatai statyti dar VI-IX a., tad yra kur kas senesni už mūsų jau paminėtąjį Ankor Vatą. Kadaise Sambor Prei Kuk vietovėje būta daugiau nei šimtas įvairių šventyklų. Šiandien čia išlikę griuvėsiai, kuriuose galima matyti to meto dekoratyvumą: kolonadas, frontonus, įvairias skulptūras. Labai įdomi vieta, kurią tikrai verta aplankyti. Į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą Sambor Prei Kuk archeologinė vietovė įtraukta 2017 metais.

Alerseso nacionalinis parkas, Argentina

Shutterstock.com nuotr./Alerseso nacionalinis parkas, Argentina
Shutterstock.com nuotr./Alerseso nacionalinis parkas, Argentina

Pabuvoję egzotiškoje Pietryčių Azijoje, persikelkime į ne ką mažiau spalvingą Pietų Ameriką. Argentina – tai šalis, kuri asocijuojasi su aistringais tango ritmais, žavingais kolonijiniais miestais ir kontrastinga gamta: čia gausu tiek smailių viršukalnių, tiek bekraščių lygumų.

2017-aisiais metais į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtrauktas Alerseso nacionalinis parkas, esantis Patagonijos Anduose. Kuo šis parkas ypatingas? Teritorija žavi natūraliais drėgnaisiais miškais, ežerais, srauniomis upėmis ir tolumoje spindinčiomis viršukalnėmis. Parke gyvena ir reti gyvūnai: Pietų Andų elniai, čilinės katės, pumos, ūdros ir kt.

Įdomu dar ir tai, jog parko teritorijoje žmonės apsigyveno prieš daugiau nei 3000 metų. Ant uolų išlikę senoviniai piešiniai pasakoja apie indėnų kultūrą. Alerseso nacionalinis parkas UNESCO saugomas tikrai ne veltui.

Aphrodisias archeologinė vietovė, Turkija

Shutterstock.com nuotr./Aphrodisias archeologinė vietovė, Turkija
Shutterstock.com nuotr./Aphrodisias archeologinė vietovė, Turkija

2017-aisiais į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtraukta ir viena iš Turkijos lankytinų vietų – žavinga Aphrodisias archeologinė vietovė, kurios pavadinimas skirtas pagerbti senovės graikų deivę Afroditę. Ši vietovė mena helenistinį laikotarpį. Afroditės šventykla pastatyta maždaug III a. prieš mūsų erą. Išlikusios kolonos ir šiandien sukuria didybės įspūdį.

Čia taip pat išlikusi aikštė, stadionas, kuriame kadaise vykdavo gladiatorių kovos, pirčių griuvėsiai, kelios kitos šventyklos, marmuriniai statiniai. Senovinį miesto gyvenimą atskleidžia ir III-V a. menantys uolų raižiniai. Jeigu esate keliautojas, kuris domisi istorija ir architektūros raida, šią vietą tikrai rekomenduojame aplankyti.

Kulangsu sala, Kinija

Shutterstock.com nuotr./Kulangsu sala, Kinija
Shutterstock.com nuotr./Kulangsu sala, Kinija

Kulangsu, dar žinoma Gulangyu vardu, tai sala, priklausanti Kinijos Fudziano provincijai. Ji – labai nedidukė, o dar įdomiau – skirta tik pėstiesiems, čia nėra ne vieno automobilio. 2017-aisias metais Kulangsu įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Kodėl? Čia gausu nepaprasto grožio kolonijinių mansardų, šimtamečių medžių, puošnių budistų šventyklų, preciziškai prižiūrimų sodų, idiliškų paplūdimių. Taip pat saloje nuolat skamba klasikinė muzika, čia netgi įsikūręs vienas iš reikšmingiausių pasaulyje fortepijonų muziejų. Kulangsu saloje tvyro išties išskirtinė aura. Jei turėsite galimybę, būtinai ją aplankykite.

Heh Šilio kalnagūbris, Kinija

Shutterstock.com nuotr./Heh Šilio kalnagūbris, Kinija
Shutterstock.com nuotr./Heh Šilio kalnagūbris, Kinija

Praėjusiais metais Kinijai išties pasisekė, mat į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą buvo įtrauktos net dvi vietos. Mūsų jau aptartoji Kulangsu sala ir Heh Šilio kalnagūbris, apie kurį ir norime jums papasakoti. Jis stūkso vakarinėje Kinijos dalyje, Tibeto kalnyno šiaurėje. Tęsiasi daugiau nei 800 km, didžiausias aukštis – 6615 m.

Įdomu tai, jog dar 1995 metais dalis kalnagūbrio paskelbta gamtos rezervatu, na, o 2017 metais jis tapo UNESCO pasaulio paveldo objektu. Kodėl? Žinoma dėl nepaprasto grožio kraštovaizdžio ir čia gyvenančių retų gyvūnų: baltasnukių elnių, rudųjų lokių, laukinių asilų, jakų ir kt. Net nekyla abejonių, tokių vietovę tikrai būtina saugoti.

Ežerų kraštas, D. Britanija

Shutterstock.com nuotr./Ežerų kraštas, Dž. Britanija
Shutterstock.com nuotr./Ežerų kraštas, Dž. Britanija

Iki šiol pasakojome apie UNESCO saugomas vietas, esančias egzotiškuose kraštuose. Na, o dabar norime jums pristatyti dar vieną, 2017-aisiais metais pasaulio paveldo sąraše atsidūrusią vietą, kuri slepiasi Didžiojoje Britanijoje.

Ežerų kraštas (angl. Lake District) – tai kalnuotas regionas, esantis šiaurės vakarų Anglijoje. Šiais vietovei suteiktas nacionalinio parko statusas, mat teritorija žavi savo ežerų gausa ir kalnais. Žaliuojantys slėniai, ežeruose atsispindinčios kalnų viršūnės, netoliese įrengtos atostogų sodybos – ne veltui šią vietovę itin mėgsta tiek patys anglai, tiek keliautojai, atvykę iš svetur.

Jezdo istorinis centras, Iranas

Shutterstock.com nuotr./Jezdo istorinis centras, Iranas
Shutterstock.com nuotr./Jezdo istorinis centras, Iranas

Jezdas (Yazd) – tai miestas, esantis centriniame Irane, oazėje ties dviejų dykumų sandūra, tarpukalnių slėnyje. Jis gali didžiuotis išties išskirtiniu istoriniu palikimu, kuris, praėjusiais metais, įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Šiame regione būdingos sausros, todėl Jezde įrengta viena iš didžiausių vandentiekio sistemų pasaulyje. Čia taip pat išlikę įdomių pastatų, pavyzdžiui, Didžioji mečetė, pastatyta XIV a. Ji stebina aukščiausiu visoje šalyje minaretu ir įstabaus grožio mozaika. Ne vieną šimtmetį menančių mečečių Jazdo mieste tikrai ne viena. Rūmų kompleksas, keli mauzoliejai, vilos, muziejai – istorinis miestas džiugina unikaliu palikimu. Ne veltui Jezdo senamiestis yra saugomas UNESCO organizacijos.

Kelionių akademija – ieškantiems egzotinių kelionių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis