Šį kartą norime jums papasakoti apie išties neįprastą gamtos kūrybą – uolienas ir akmenis, pasižyminčius keistomis, akį traukiančiomis formomis. Šios uolienos lyg magnetas traukia keliautojus, kurie trokšta išvysti unikalius, dar neregėtus vaizdus. Susipažinkite.
Akmeninis medis, Bolivija
Eduardo Abaroa Andų faunos nacionalinis rezervatas – tai keliautojų itin pamėgtas saugomas gamtos kampelis, esantis Bolivijoje. Spalvingos lagūnos, aukščiausios Andų viršukalnės, dykumų plotai, terminės versmės, ugnikalnių kūgiai – rezervato, kurio plotas daugiau nei 7147 kvadratiniai kilometrai, kraštovaizdis – išties labai kontrastingas. Nenuostabu, jog čia gyvena ir daug įvairiausių gyvūnų rūšių: nuo flamingų ir kitų vandens paukščių iki pumų, Andų lapių, vikunijų ir kt.
Silolio dykuma – tai žymiosios Atakamos dykumos dalis, įeinanti į mūsų jau aptartąjį rezervatą. Bene labiausiai Silolio dykumą garsina įmantrūs vėjo erozijos dariniai, iš kurių žymiausias – Akmeninis medis (Arbol de Piedra). Tai – maždaug 7 metrų aukščio uolienos luitas, kuris, kaip jau supratote, savo forma primena medį. Keliautojai, šį akmeninį darinį apibūdina taip: „Tikras siurprizas, esantis vidury niekur“. Ir iš tiesų, Akmeninis medis stovi vidury dykumos – galbūt dėl to jis atrodo dar įspūdingesnis.
Bangos uola, Australija
Žymiausia Australijos uola, neabejotinai, – Uluru (Ajerso uola). Tai – milžiniškas 348 m aukščio smiltainio monolitas, užimantis net 3,33 kvadratinių kilometrų plotą. Vis dėlto, šio giganto forma nėra tokia unikali, kokia gali pasigirti Bangos uola, esanti vakarinėje Australijos dalyje. Toks pavadinimas jai suteiktas tikrai ne be reikalo – 15 m aukščio ir 110 m ilgio granitinė uola atrodo tartum vandenyne sustingusi banga, kuri bet kada gali imti ir atgyti! Įdomu dar ir tai, jog ant uolos auga tamsios spalvos dumblius primenantys augalai, kurie tik dar labiau sustiprina vandenyno įspūdį.
Kannesteinen akmuo, Norvegija
Įmantrių formų uolienų galima aptikti ne tik Pietų Amerikos dykumose ar tolimojoje Australijoje. Viena iš tokių uolų slepiasi sąlyginai netoli nuo mūsų – Norvegijoje. Kannesteinen akmuo – tai jūros pakrantėje, netoli Oppedal kaimelio stūksanti uoliena, kuri savo forma primena... Didelį grybą! Per tūkstančius metų jūros bangos suformavo išties neįprastos formos uolą, kuri patapo nedidelio kaimelio pažiba.
Balansuojanti uola, Kanada
Fandžio įlanka – tai Atlanto vandenyne prie Kanados ir JAV krantų esanti įlanka, kuri garsėja didžiausiais pasaulyje potvynio lygio svyravimais. Ir tai dar ne viskas: įlanka gali pasigirti ir nepaprasto grožio panoramomis: bangų skalaujamais skardžiais, pakrantėse susiformavusiais giliais urvais, neįprastų formų uolienomis.
Viena iš tokių uolienų slepiasi Kanados teritorijoje, Naujosios Škotijos provincijoje. Savo forma ji primena ilgą, išstypusią koloną. Tačiau tai dar ne viskas: ši kolona stūkso ant skardžio krašto, todėl žiūrint į ją apima kiek nejaukus jausmas: atrodo, jog tik papūs vėjas, ir uola nugarmės į bedugnę. Ne veltui koloną primenanti uoliena pavadinta Balansuojančios uolos vardu.
Perskilusio obuolio uola, Naujoji Zelandija
Abelio Tasmano nacionalinis parkas – tai Naujojoje Zelandijoje esantis saugomas gamtos kampelis, apimantis Pietinės salos šiaurės vakarus ir kelias nedideles saleles. Klinčių ir marmuro kalvų šlaitai, drėgnieji visžaliai miškai, sodriai mėlynos įlankos, smėlio pakrantės – kraštovaizdis čia tikrai atimantis žadą. Ir tai dar ne viskas: nacionalinio parko teritorijoje slepiasi labai įdomus gamtos kūrinys – Perskilusio obuolio uola. Tai – Kreidos periodu susiformavęs granitinis darinys, kuris savo forma primena perpus padalintą obuolį. Ši uoliena – vienas iš nacionalinio parko traukos objektų. Beje, aplink ją galima išvysti ir įspūdingus pajūrio vaizdus.
Milžinų kelias, Šiaurės Airija
Milžinų kelias – tai Šiaurės Airijos pajūryje esanti didžiausia lavos plynaukštė Europoje. Įstabus geologinis darinys susiformavo prieš maždaug 60 mln. metų. Eurazijos ir Šiaurės Amerikos žemynai, kurie tuo metu dar buvo susijungę, pradėjo skirtis. Vietovėje būta nemažai ugnikalnių, todėl, prasidėjus žemynų judėjimui, susidarė lavos plotai. Kietėdami jie traukėsi, skilinėdami į geometriškai tikslius plotelius. Vėliau, ledynai ir Atlanto vandenyno bangų mūša suformavo tai, ką pakrantėje galima išvysti dabar – stulpelius, kurie sudaryti iš daugybės susijungusių segmentų. Nors vietovė atrodo lyg žmogaus rankų darbas, iš tiesų, ji – sukurta gamtos. Vaizdas – nepaprastas, ne veltui Milžinų kelias įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.
Velnio bokštas, JAV
JAV, Šiaurės rytų Vajominge, slepiasi dar vienas unikalus gamtos kūrinys – Velnio bokštas. Tai – gigantiškas monolitas, kurio aukštis siekia 265 m, o plotis – 100 m. Įdomu tai, jog šis bokštas mena daugiau nei 50 mln. metų. Jį suformavo pro uolienas išsiveržusi vulkaninė lava. Magma, kildama aukštyn, taip ir nesugebėjo pasiekti paviršiaus, tačiau liko sukietėjęs intarpas.
Velnio bokštas matomas maždaug 160 km spinduliu. Kadaise indėnai jį laikė sakralia vieta – daugelį metų Velnio bokštą lydėjo įvairūs mitai bei legendos. Šiandien bokštą juosia apžvalginis takas, jis tapo populiaria lankytina vieta.
Akmenų miškas, Kinija
Pietinėje Kinijos dalyje besislepiantis Akmenų miškas – tai dar vienas žemės kampelis, galintis pasigirti išskirtinių formų uolienomis. Prieš milijonus metų šioje vietovėje būta vientiso klinčių sluoksnio. Vis dėlto, judanti žemė išprovokavo pokyčius: susidarė nuožulni plokštuma, o klintys suskilinėjo vertikaliomis dalimis. Šiandien Akmenų miškas – tai teritorija, kurioje gausu klinčių bokštų, sutingusių skirtingomis formomis ir stūksančių vienas šalia kito. „Medžiai“ – skirtingų dydžių. Vieni – vos žmogaus ūgio, kiti siekia 30-ies ar net daugiau metrų aukštį. Įdomu dar ir tai, jog tarp akmeninių bokštų telkšo vanduo, auga atogrąžų augalai. Išskirtinė vieta, viliojanti keliautojus iš viso pasaulio.
Kelionių akademija – ieškantiems egzotinių kelionių.