„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Ciurichas – nematytas Šveicarijos veidas su daugybe keistenybių

Tipiniai Šveicarijos vaizdai – tikslūs ir klasikiniai laikrodžiai bei šokoladinių dėžučių bažnyčios – pasibaigusio galiojimo klišės, tikina keliautojų patarėjai „Lonely planet“ komanda. Iš tikrųjų šiandienos pasaulyje, modernus metropolis ir pulsuojanti finansų sostinė Ciurichas turi daugiau bendro su nestandartiniais, avangardiniais miestais tokiais kaip Berlynas ar Barselona, nei iš pirmo žvilgsnio gali visi pamanyti.
Ciurichas Šveicarijoje
Ciurichas Šveicarijoje / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Šalia išblizgintų gatvių ir perdėm ekonomiškų bei aplinką saugančių tramvajaus  sistemų, tikslių it laikrodis griežtų banko principų ir šventų vietų bei Alpėse stūksančių bažnyčių, Šveicarija turi ir kitokį, įdomesnį, nematytą veidą. Ciuriche gali nustebti kone už kiekvieno kampo. Pavyzdžiui, už miesto esančiame aplinkelyje vietos ūkininkai sugalvojo pramogą drąsesniems turistams – pajodinėti ant garsių rudų šveicariškų karvių ar sudalyvauti jų varžybose. 

AFP/Scanpix nuotr./Letzigrund stadionas
AFP/„Scanpix“ nuotr./„Letzigrund“ stadionas

Nepaisant to, kad Ciuriche rasi daugiau nei 50 įvairiausių muziejų ir 100 meno galerijų, gali imti ir nusukti netradiciniu keliu – aplankyk nepopuliarioje miesto vietoje esantį Muliažo muziejų, esantį Universitetinėje Ciuricho ligoninėje. Jame surinka nedidelė, tačiau nepaprasta kūno dalių, žmogaus organų ir kitokių su anatomija susijusių dalykų kolekcija. Ją pradėta eksponuoti dar 1917-aisiais. Muziejuje pamatai realių, tikrų žmogaus kūno keistenybių, naudodamasis 3D akiniais gali pasižvalgyti į žmogaus odos ligas ir kitas kūno dalis. Muziejus jau pelnė pasaulinę šlovę, tačiau keisti kambariai, kūno ataugos ir anatominės anomalijos sukuria lankytojui keistus jausmus, tarsi būtum patekęs į garsaus vietinio siurrealisto H. R. Gigerio paveikslus. Pastarasis labiau žinomas kaip apokaliptinių, vidurius sukančių ir galvą svaiginančių vizualinių darbų kūrėjas. Jais naudotasi kuriant filmus apie ateivius ir nežemiškas dvasias. Jei ketintum nuklysti nuo Ciuricho, būtinai užklysk i Gigerio gimtąjį miestelį Čurą, esantį 100 km į pietus, jame yra puikus „Giger bar“, o pats miestelis puikiai tinka vienos dienos išvykai.

Ciurichas ir jo aplinkiniai kantonai istoriškai garsėja savo keistu žmonių elgesiu. Čia užgimė dadaistų judėjimas, kuris visiškai atmetė logikos dėsnius ir aukštino kultūrinį chaosą. Pasaulinio meno centru Ciurichas pradėtas vadinti dar ankstyvaisiais 1920-aisiais. Judėjimas kilo tam, kad paneigtų egzistuojančias taisykles, parodytų gyvenimą tikrą ir tokį, koks yra iš tikrųjų, be visų žmonių sugalvotų kaukių ir rėmų.

Reuters/Scanpix nuotr./Ežeras Ciuriche
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ežeras Ciuriche

„Cabaret Voltaire“ – taip vadinasi senoji Ciuricho dalis, Niederdorfo širdyje, išlikusi dar nuo viduramžių. Šiandien čia – visos Šveicarijos šiuolaikinio meno kalvė. Čia apstu menininkų ir save tokiais laikančių, laisvų kūrybai meno erdvių, kavinių, bohema kvepiančių vakarų, vyno ir gatvės muzikos. Šioje vietoje galima rasti keistų dizainerių parduotuvių, kuriose pasigrožėsite beformiais rūbais ar kiaulių gripo kaukėmis.

Šioje miesto dalyje sutiksite ir profesionalų anglų magijos meistrą Daną Dentą, kuris kasnakt organizuoja pasivaikščiojimus su vaiduokliais. Už 15 šveicariškų frankų magas pažada jums tokią naktį, kurios ir įsivaizduoti negalite ir niekuomet nepamiršite.

Pastaruoju dešimtmečiu šveicarai sukūrė dar vieną naują madą – papuošalai ir interjero detalės iš perdirbtų buitinių atliekų ir šiukšlių. Todėl tavo lauktuvės namo gali būti itin originalios ir draugiškos aplinkai.

Jei norėsi šokti, gali užsukti į ekologinį naktinį klubą, kur visa elektros energija sukuriama žmonėms šokant ir trypiant kojomis ant specialių plokščių.

Taigi, Šveicarija būna ir kitokia, nei gali įsivaizduoti. Vietoj įprasto etnografinio muziejaus, gali užsukti į „Blinde Kuh“ – pirmą pasaulyje restoraną tamsoje. Taip, būtent tamsoje. Čia nebus žvakių ir apšvietimo. Čia, norima parodyti žmogui jo pojūčius. Sukurtas įdarbinti akluosius ir silpnaregius, šis restoranas didina ir lankytojų sąmoningumą, atkreipdamas dėmesį į aklųjų pojūčius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs