Nepaprastos mažų miestelių bažnyčios

Važiuojant per mažus Lietuvos miestelius labai dažnai akį patraukia čia esančios bažnyčios. Kai kurios jų gana standartinės, tačiau kai kur netrūksta tokių, kad norisi sustoti ir išlipus iš automobilio atidžiau apžiūrėti.
Stirnių bažnyčia
Stirnių bažnyčia / J.Anusauskienės nuotr.

Šiame mano įraše sugulė išskirtinės mažos mažų miestelių bažnyčios, kurias tyčia ar netyčia atradome ir aplankėme praėjusią vasarą keliaudami po Lietuvą. Man, pripratusiai prie didelių miestų didelių bažnyčių ir katedrų, taip patiko šios mažutės, dažnu atveju medinės, išskirtinės architektūros, kai kurios netgi kelių šimtų metų senumo, bažnytėlės, kad nusprendžiau sudėti jas į vieną įrašą ir visiems parodyti. Būtinai žvilgtelėkite, nes tokių bažnyčių didžiuosiuose mūsų miestuose vargiai galima rasti.

TAIP PAT SKAITYKITE: Miške stovinti Drungeliškės (Gvaldų) koplyčia – vieta, kur pagonybė susitinka su katalikybe

Stirnių Šv. Jono Krikštytojo Nukankinimo bažnyčia

Prie kelio Nr. 114 Molėtai–Kaltanėnai–Ignalina prigludusiame mažame Stirnių kaimelyje stovi Šv. Jono Krikštytojo Nukankinimo bažnyčia. Įvažiavę į Stirnius ją netrukome pamatyti iškiliai stūksančią ant kalnelio kaimelio centre. 1940 metais statyta akmeninė bažnyčia buvo sumūryta pačių gyventojų – tuomet parapijiečiai iš laukų vežimais vežė akmenis, skaldė juos, nešė rankomis ir kėlė aukštyn per pastolius.

Jų dėka Stirniuose iškilo masyvi, stačiakampio plano, su plačiu bokštu ir apside, viduje iš 3 navų, atskirtų lieknais piliastrais bažnyčia. Tikrai verta trumpam sustoti ir ją apžiūrėti, juk ne taip dažnai Lietuvoje tenka pasigrožėti akmens mūro statiniais.

J.Anusauskienės nuotr./Labanoro bažnyčia
J.Anusauskienės nuotr./Labanoro bažnyčia

Labanoro Šv. Mergelės Marijos gimimo bažnyčia

Šalia kelio Nr. 114 Molėtai–Kaltanėnai–Ignalina glūdi Labanoro miestelis, kurio centre yra Šv. Mergelės Marijos gimimo bažnyčia. Medinė, labai savito paprasto liaudiško stiliaus, jos fasadų kompozicija turi klasicizmo bruožų. Šalia atskirai nuo bažnyčios stovi varpinė.

Bažnyčios sienos suręstos iš tašytų rąstų ir iš lauko ir vidaus apkaltos lentomis. Manoma, kad pirmoji medinė bažnyčia šioje vietoje buvo pastatyta didžiojo kunigaikščio Vytauto laikais, minima nuo 1522 metų. Iki šių laikų išlikusi 1820 metais statytos bažnyčios versija, nors išoriškai ir stipriai pasikeitusi. Bažnyčios varpinėje yra dar 1805 metais gamintas varpas. Labanoro Šv. Mergelės Marijos gimimo bažnyčia yra pripažinta architektūros paminklu.

Antazavės Dievo apvaizdos bažnyčia

Gražuolė Dievo apvaizdos bažnyčia stūkso Antazavės kaime. 1794 metais statyta medinė bažnyčia pasitiko mus visu savo barokiniu grožiu, ramybe, aplinkos tvarka, o pro langus žvelgė, mus ateinančius pasitiko ir nebyliai sveikino angelų ir šventųjų skulptūrėlės.

Jurgos Anusauskienės nuotr./Antazavės bažnyčia
Jurgos Anusauskienės nuotr./Antazavės bažnyčia

Įdomu tai, kad ši bažnyčia buvo pastatyta iš tašytų rąstų nenaudojant vinių.

Įdomu tai, kad ši bažnyčia buvo pastatyta iš tašytų rąstų nenaudojant vinių. Žinoma, vėliau ji buvo ne vieną kartą remontuota, tad apžiūrinėdami ją, tų vinių matėme labai daug. Iš tiesų, prieš Antrąjį pasaulinį karą antazaviečiai planavo griūvančią bažnyčią griauti ir jos vietoje statyti naują, mūrinę, tačiau prasidėjęs karas jų planus sujaukė. Ir labai gerai, nes tada nebebūtų likę šio senovinio grožio. Pati bažnyčia, jos varpinė ir vartai dabar yra valstybės saugomas architektūros paminklas.

Autorės nuotr./Berzoro bažnyčia
Autorės nuotr./Beržoro bažnyčia

Beržoro Šv. vyskupo Stanislovo bažnyčia

Beržoro kaimas yra apie 2 km į pietus nuo Platelių miestelio. Keliaudami į Platelius šį kaimą ketinome pravažiuoti kaip eilinį pakeliui esantį.

TAIP PAT SKAITYKITE: Keliauti dviračiu aplink Platelių ežerą pamėgo ir lietuviai, ir užsieniečiai

Tačiau akimis užkabintas medinės Beržoro kaimo bažnyčios vaizdas privertė išsukti iš kelio ir sustojus ją patyrinėti. Iš pirmo žvilgsnio matėsi, kad tai labai sena bažnyčia.

Šventoriuje stovinti masyvi, taip pat medinė, varpinė su prieangiu, gražiai sutvarkytos kapinės ir teritorijoje tvyranti ankstyvo šilto vasaros ryto ramybė – bendras šio sakralinio komplekso vaizdas ir aura traukte traukė.

Visada tikėjau, kad kuo senesnės tokios vietos, tuo stipresnė jų energija, kurią, rodos, net fiziškai gali pajusti.

Beržoro bažnyčia pastatyta 1746 m. ir yra vienas seniausių medinių sakralinės architektūros pastatų Lietuvoje.

Autorės nuotr./Berzoro baznyčios varpinė
Autorės nuotr./Beržoro bažnyčios varpinė

Šventovės architektūrą, interjerą kūrė vietiniai amatininkai ir menininkai, o jos sienojai suręsti nenaudojant pjūklo, eglinius rąstus apdirbant tik kirviu. Varpinėje kabo du varpai, vienas iš kurių nulietas 1844 m. Vokietijoje.

Autorės nuotr./Platelių bažnyčia
Autorės nuotr./Platelių bažnyčia

Platelių Šv. Apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčia

Daugiau nei 270 metų senumo, medinė, aptverta tvora, kieme – taip pat medinė varpinė, kuri buvo pastatyta 1899 metais. Šią bažnyčią rasite Platelių miestelyje. Ir ne veltui pasirodė, kad ji panaši į ką tik lankytą Beržoro bažnyčią. Manoma, kad abi jos statytos tų pačių meistrų, yra beveik to paties amžiaus ir tokio pat – kryžminio – plano. Metams bėgant, Platelių bažnyčia buvo ne kartą atnaujinama, remontuojama, tačiau pirminė jos išvaizda iki mūsų laikų pasikeitė palyginti nedaug.

Kadangi bažnyčia buvo atidaryta – žvilgtelėjome vidun. Jei keliaudami šiuo maršrutu turėsite galimybę, būtinai užsukite į bažnyčią, nes kaip kitokia jos išorė, taip kitoks ir jos vidus. Ir tas kitoniškumas (teigiama prasme, žinoma) ypač juntamas prie didžiųjų miestų didžiųjų bažnyčių interjerų pripratusioms akims.

Autorės nuotr./Norviliškių bažnyčia
Autorės nuotr./Norviliškių bažnyčia

Norviliškių bažnyčia

Ji rymo mažame Norviliškių kaimelyje, visai šalia Norviliškių pilies. Įdomios architektūros Norviliškių Švč. Mergelės Marijos, Gailestingumo Motinos, bažnyčia statyta 1929 m.

Autorės nuotr./Akmenynės bažnyčia
Autorės nuotr./Akmenynės bažnyčia

Akmenynės Šv. Kūdikėlio Jėzaus Teresės bažnyčia

Stovi Akmenynės kaime, 11 km į šiaurės rytus nuo Šalčininkų, prie Šalčininkų-Turgelių kelio. Aptikome bažnyčią keliaudami iš Norviliškių į Vilnių. Akies krašteliui užmačius šį netikėtą medinės architektūros grožį, koja staigiai spaudė automobilio stabdžio pedalą tam, kad bažnyčios atvaizdai sugultų į fotoaparatų ir išmaniųjų telefonų atmintis. Apie šią bažnyčią internete – labai mažai informacijos. Pavyko sužinoti, kad ji pradėta statyti 1928 metais.

J.Anusauskienės nuotr./Daniliškių cerkvė
J.Anusauskienės nuotr./Daniliškių cerkvė

Daniliškių sentikių cerkvė

Ji stovi Daniliškių sentikių kaime, Trakų istorinio nacionalinio parko vakarinėje dalyje, Kudrionių kraštovaizdžio draustinio teritorijoje (kaimo vietos koordinates – 54° 40′ 41″ N 24° 48′ 39″ E). Pastatyta 1817 m., o perstatyta 1926-1931 m. Ši bažnyčia yra viena iš trylikos sentikių cerkvių, esančių Lietuvoje.

Ją sudaro erdvi maldos salė ir dabar nenaudojami gyvenami popo šeimos kambariai. Dėl nedidelio lankytojų skaičiaus ji dirba retai. Į bažnyčios vidų patekti tąkart mums nepavyko, ji buvo užrakinta. Bet gal jums pasiseks labiau ir turėsite progą ne tik iš išorės apžiūrėti šiuos įdomius maldos namus.

Daugiau kelionių po Lietuvą idėjų galite rasti autorės tinklaraštyje checkinlithuania.com

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis