Šia iniciatyva siekiama įprasminti Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-metį bei išreikšti padėką Kuršių nerijos apželdintojams ir miškininkams, kurių pastangomis buvo stabilizuoti smėlynai ir sukurtas šiandien UNESCO saugomas kultūrinis kraštovaizdis. Jo formavimo, apsaugos ir sutvirtinimo darbai tęsiami iki šiol.
Idėja organizuoti Šimtmečio giraitės sodinimo talką kilo, kuomet į Neringos savivaldybę kreipėsi kraštotyrininkas, žurnalistas Denisas Nikitenka priminęs, jog sodinti paminklinius, vardinius medelius valstybei svarbiomis progomis buvusi graži tarpukario Lietuvos tradicija.
Nesvetima ji ir Kuršių nerijai: 1928 m. Juodkrantėje, ant Ievos kalno buvo pasodintas Lietuvos valstybės atkūrimo 10-mečiui dedikuotas Laisvės medis, o 1934 m. Smitynėje – 60-ąjį jubiliejų minėjusiam, pirmajam Lietuvos prezidentui Antanui Smetonai dedikuotas ąžuolas, kuris auga iki šiol.
Šios tradicijos tęstinumas svarstytas Neringos savivaldybės istorinės atminties ir įvaizdžio formavimo komisijos posėdyje, kuriame dalyvavę Valstybinių miškų tarnybos Kretingos regioninio padalinio atstovai pasiūlė pasodinti ne vieną medį, o visą Šimtmečio giraitę.
Į šiaurę nuo Juodkrantės esančioje teritorijoje (1,6 ha plote) numatoma simboliškai pasodinti 2023 vienetus paprastųjų pušaičių ir vardinį Klaipėdos krašto ąžuoliuką. Ceremonijos metu planuojama kolektyviai sugiedoti Tautišką giesmę ir neoficialų Mažosios Lietivos himną „Lietuviais esame mes gimę“.
Paisant savotiškų kanonų, į vardiniam medeliui sodinti skirtą duobę planuojama įdėti indą su laišku ateities kartoms. Improvizuotoje laiko kapsulėje bus ir 2023 m. laidos eurocentų ir eurų monetų su Vyčiu reverse rinkinys, regioniniai laikraščiai, Šimtmečio giraitės ribas žymintis miškotvarkos planas.
„Dalyvaujantys miškasodyje prisidės prie Kuršių nerijos smėlynų sutvirtinimo darbų, tuo pačiu bus sukurtas kraštovaizdžio elementas, įprasminantis tam tikrą Kuršių nerijos istorijos etapą – 1923-1939 metus, kuomet pusiasalis priklausė Lietuvos Respublikai. Kviečiame apsirengti patogiai ir prisijungti prie Neringai svarbios iniciatyvos“, – dalyvauti šventiniame miškasodyje kartu su Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija, miškininkais, Juodkrantės bendruomene kviečia Neringos savivaldybės meras Darius Jasaitis.
Talkininkai raginami pasirūpinti tinkama miškasodžiui apranga, darbo pirštinėmis, drėgmei atsparia ir tvirtapade avalyne. Darbui reikalingi įrankiai bus suteikti. Po miško sodinimo akcijos dalyviai bus vaišinami karšta arbata ir žvėrienos sriuba (šurpa), tad su savimi turėkite patiesalą, skirtą atsisėsti ant žemės, savo dubenėlį su šaukštu ir puodelį arbatai. Laukia ir kiti malonūs siurprizai, simbolinės, bet prasmingos dovanėlės.
Šventinis miškasodis „Šimtmečio giraitė“ vyks kovo 25 d., šeštadienį, pradžia – 10 val. Renginio vieta ir koordinatės: šalia Karinių oro pajėgų (KOP) bazės, Žaliojo kelio g. 1, Juodkrantė.
Į renginį galima atvykti:
Autobusu iš Smiltynės (išvažiuojant 9.10 val.) – išlipti reikia neprivažiavus Juodkrantės gyvenvietės, šalia miško keliuko, vedančio į KOP (iš anksto įspėjant vairuotoją). Sekite nuorodomis, kurios bus šalikelėj. Po akcijos bus galima grįžti maršrutiniu autobusu į Smiltynę (14.35 val. laukiant prie plento Nida-Smiltynė).
Savo asmeniniu automobiliu, kurį galima palikti prie marių esančioje aikštelėje ties Nidos-Smiltynės plento 14 kilometru (važiuojant nuo Klaipėdos). Atvykstančių automobiliais 9.40 val. bei 10.30 val. lauks mokyklinis autobusiukas, kuris pavėžės iki miškasodžio vietos.