Lietuvos buriuotojų sąjungos įkvėpta ir Neringos savivaldybės bei Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos stipriai palaikyta iniciatyva „NE plastiko bangai“ sulaukė apdovanojimo. Iniciatyva įvertinta „Lietuvos buriavimo apdovanojimai 2019” renginio metu. Toks dėmesys, anot Neringos vadovų, tik skatins ieškoti daugiau priemonių apsaugoti unikalų kraštą nuo taršos.
Iniciatyvai atsisakyti plastiko šią vasarą įkvėpė buriuotojai, matę kaip stipriai vandens telkiniai užteršti plastiko atliekomis. Jų balsas buvo išgirstas – Kuršių marių regatos renginiuose plastiko indelių neliko.
„Ir vietos verslo labai įkalbinėti nereikėjo. Netgi pastebėjome, kaip jie vienas su kitu ėmė konkuruoti, kuris greičiau atsisakys plastikinių indų ir kaip tai padarys“, – pasakojo Neringos meras Darius Jasaitis.
Vienkartines plastiko stiklines daugumoje kurorto kavinių pakeitė daugkartinio naudojimo depozitinės plastikinės stiklinės. Sugrąžinus indą kavinei, užstatas atiduodamas klientui. Iniciatyvai įsibėgėjus klientams jau nebekildavo klausimų.
Praėjusį savaitgalį ūžusioje Neringos gimtadienio šventėje „Kuršių kiemo“ lankytojai buvo kviečiami atsinešti savo puodelius ir indus vaišėms.
„Žmonės išgirdo mūsų prašymą! Neringiškiams tikrai rūpi aplinka, kurioje jie gyvena. Į šventę žmonės atėjo su savo indais ir tai nesukėlė kažkokių nepatogumų. Svečiams buvo paruošta biodegraduojančių indų“, – pasakojo meras.
Kitais metais visuose viešuose Neringos renginiuose bus raginama atsisakyti plastiko.
Svarstoma, ar dar yra priemonių, kokių galėtų imtis, kad Neringoje neliktų gamtai nedraugiško plastiko. Valdininkams pavyko įtikinti ir Nidoje veikiančios „Maximos“ atstovus. Šioji parduotuvė tapo pirmąja atsisakiusia plastikinių maišelių, neprekiauja plastikiniais indais, gėrimų šiaudeliais. Rugsėjo pradžioje atlikta apklausa, kurios metu apklausta daugiau nei 5 tūkst. žmonių, parodė, kad absoliuti dauguma pirkėjų (84 proc.) teigia į parduotuvę atsinešantys savo pirkinių krepšelius ar dedantys prekes į rankinę ar kuprinę.
D.Jasaitis tikino pats su šeima greit įpratęs prie pokyčių: į parduotuvę eina su kuprine, jei reikia pasisveria obuolius po vieną ir maišelių jiems neprireikia. „Anksčiau grįžus iš parduotuvės su pirkiniais atrodė, jog iškrausčius produktus pusę šiukšlinės prikrauni plastikinių indelių ir maišelių. Dabar mūsų namuose ir atliekų smarkiai sumažėjo“, – aiškino pašnekovas.
Neringos savivaldybės tarybai jis siūlys dar vieną iniciatyvą: visiems į kurortą įvažiuojantiems svečiams dalinti biodegraduojančius maišelius, su informacija apie protingą, gamtą saugojantį vartojimą.
„Atsisakyti plastiko turi tapti garbės reikalu“, – aiškino meras.
Ar naujosios priemonės sumažino atliekų kiekius Neringoje, D.Jasaitis nedrįsta spėti. „Matote, vienkartiniai plastiko indeliai lengvi, juos galima suspausti. Su biodegraduojančiais kiek kitaip: jie patys sunkesni, taip lengvai nesuspausi“, – pastebėjo pašnekovas. Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro atstovai tikino neturintys statistikos, ar dėl iniciatyvos sumažėjo plastiko atliekų nerijoje.
Klaipėdoje jau taip pat pasigirsta iniciatyvos kavinėse mažinti plastiko vartojimą. Smulkiojo ir vidutinio verslo taryba nusprendė kreiptis į senamiesčio verslininkus ir sužinoti, ar šie pasirengę žengti Neringos pavyzdžiu.
Greta esančio Palangos kurorto vadovai kol kas ryžtingų sprendimų atsisakyti plastiko nesiima.
Nuo 2021-ųjų vidurio ES bus draudžiama prekiauti plastikiniais ausų krapštukais, stalo įrankiais, indais.