Fotografas-mėgėjas Risto Mattila buvo vienas tų, kuris aptiko „ledo kiaušinius“ Hailuoto saloje, Botnijos įlankoje tarp Suomijos ir Švedijos. Ekspertų teigimu, tokį reiškinį sukėlė retas procesas, kai mažus ledo gabalėlius į kamuolius sulipdo vėjas ir vanduo.
R.Mattila, gyvenantis netoliese esančiame Oulu mieste, BBC sakė anksčiau nematęs nieko panašaus. „Buvau su žmona Marjaniemi paplūdimyje. Oras buvo saulėtas, apie -1 laipsnis šalčio, buvo gana vėjuota diena“, – prisiminė jis.
Tuomet pora pastebėjo įdomų fenomeną – prie vandens linijos gulėjo begalės sniego ir ledo „kiaušinių“.
R.Mattila pasakojo, kad ledo kamuoliai dengė maždaug 30 metrų pakrantės. Mažiausi buvo kiaušinio dydžio, didžiausi – sulig futbolo kamuoliu.
„Tai buvo nuostabus vaizdas. Nesu matęs nieko panašaus per 25 gyvenimo čia metus“, – prisipažino jis.
Ir kitas šios salos gyventojas matė šį reiškinį, ir nuotrauka pasidalijo instagrame:
BBC orų ekspertas George'as Goodfellow'as aiškino, kad ledo kamuoliams susidaryti reikalingos specialios sąlygos – kad būtų šalta ir šiek tiek vėjuota. „Iš esmės jie susiformuoja iš didesnio ledo gabalo gabaliukų, kuriuos bangos mėto į šonus ir padaro apvalius“, – teigė jis.
Tokie kamuoliai auga, kai ant jų paviršiaus užšąla jūros vanduo, taip pat ir apvalėja. „Tad rezultatas yra lygaus ledo kamuolys, kuris gali būti išmestas į pakrantę – arba atpūstas, arba likęs atoslūgio metu“, – sakė ekspertas.
Šį reiškinį yra užfiksavę žmonės ir kituose pasaulio kampeliuose – Mičigano ežere prie Čikagos bei Sibire, Rusijoje.