Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Norinčių atšaukti suplanuotas atostogas Turkijoje yra, bet nedaug

Savaitgalį kelionių organizatorius skambučiais ir elektroniniais laiškais atakavo poilsiautojai, ne savo noru priversti spręsti dilemą – vykti į Turkiją ar atšaukti suplanuotas atostogas šios šalies kurortuose. Turistus išgąsdino savaitgalį Turkiją drebinęs nepavykęs perversmas, per kurį žuvo mažiausiai 200 žmonių. Neramumai bei susišaudymai tęsėsi ir pirmadienį.
Kemeras, Turkija
Kemeras, Turkija / 123rf.com

„Šeštadienį ir sekmadienį telefonai netilo: du budintys darbuotojai vos spėjo atsakinėti. Skambino ir mūsų, ir kitų agentūrų klientai. Visi klausė, ką jiems daryti. Tiek mes, poilsines keliones į Turkijos kurortus parduodanti bendrovė, tiek kelionių organizatoriai vadovaujasi Užsienio reikalų ministerijos (URM) rekomendacijomis. O jos nurodo, kad skristi nerekomenduojama tik į Stambulą ir Ankarą. Skrydžiai neatšaukti, todėl kelionės gali įvykti. Tokią informaciją ir suteikėme telefonu“, – sakė kelionių organizatoriaus „Makalius.lt“ įkūrėjas Rimvydas Širvinskas.

123rf.com nuotr./Paplūdimys Antalijoje, Kemere
123rf.com nuotr./Paplūdimys Antalijoje, Kemere

Pasak jo, dauguma savaitgalį skambinusių klientų norėjo atšaukti keliones į Turkiją. Jiems buvo siūlomos alternatyvios kryptys atostogoms jų suplanuotu metu. „Tačiau pirmadienį situacija visiškai kitokia: žmonės nurimo ir dabar jau daugelis vėl nori į Turkiją“, – atkreipė dėmesį pašnekovas.

Buvo tokių, kurie savaitgalį prašė atšaukti keliones, o pirmadienį jau vėl norėjo skristi į Turkiją, – pasakojo R.Širvinskas.

Tarptautinio kelionių organizatoriaus „Tez Tour“ rinkodaros ir viešųjų ryšių vadovė Inga Aukštuolytė taip pat sakė, kad nutraukti kelionės sutartį pageidauja tik pavieniai asmenys, daugiau prašymų – pakeisti šalį.

„Poilsiautojai gali rinktis iš visų mūsų siūlomų krypčių, populiariausios – Bulgarija, Graikija, Kipras. Šiandien (liepos 18 d. – aut. past.) ryte vyko URM ir Valstybinio turizmo departamento (VTD) posėdis, kuriame nuspręsta, jog Turkijos kurortuose saugu, šalyje ypatingosios padėties nėra.

URM rekomendacijos į Turkiją vykstantiems Lietuvos piliečiams nepasikeitė: URM rekomenduoja nevykti į tam tikrus Turkijos regionus, ypač į Ankarą ir Stambulą. „Tez Tour“, reaguodama į įvykius Turkijoje ir atsižvelgiant į URM rekomendacijas, taip pat į informaciją, gautą iš atstovų Turkijoje, skrydžių programą į Marmario, Bodrumo ir Antalijos regionus vykdys pagal turizmo paslaugų sutartyse nurodytas datas ir laiką“, – sakė I.Aukštuolytė.

VIDEO: Gyventojų filmuoti vaizdai: Turkijos kariškiai užblokavo tiltus, skraidė sraigtasparniai

Pasak jos, kiekvienas sutarties su „Tez Tour“ nutraukimo prašymas nagrinėjamas individualiai – dėl to poilsiautojai turėtų susisiekti su kelionę jiems pardavusia įmone ar agentu. Daugiau informacijos rasite čia.

Susigrąžinti visus sumokėtus pinigus – be šansų

„Žiūrint iš juridinės pusės, nutraukti vienašališkai sutartį be jokių pasekmių turistai negali. URM rekomendacijos yra tokios, jog kelionių organizatoriai gali vykdyti skrydžius, o tai reškia, jie vykdo savo įsipareigojimus. Dėl šių priežasčių turistų noras nutraukti sutartį yra jų pasirinkimo teisė“, – 15min.lt sakė Tadas Žentelis, Valstybinio turizmo departamento Turizmo veiklos priežiūros skyriaus vedėjas.

Jis prisiminė panašią situaciją Egipte.

„Man regis, net teismas, Šarme aš Šeicho atveju buvusią situaciją vertino ne kaip nenugalimos jėgos atvejį. Vadinasi, kad vėl nėra juridinio pagrindo atsisakyti sutarties dėl nuo turisto nepriklausančių aplinkybių. Kita vertus, visi kelionių organizatoriai stengiasi rasti visoms pusėms priimtiną sprendimą ir kol kas nusiskundimų nėra.

Taip pat, galiu paminėti, jog su tokiais prašymais kreipėsi iki šios dienos pietų vos keletas turistų. O oficialiai tokių prašymų VDT bent ryte nebuvo registruota iš viso. Visais atvejais buvo rastas taikus sprendimas“, – tikino VDT Turizmo veiklos priežiūros skyriaus vedėjas.

URM rekomendacijos yra tokios, jog kelionių organizatoriai gali vykdyti skrydžius, o tai reškia, jie vykdo savo įsipareigojimus. Dėl šių priežasčių turistų noras nutraukti sutartį yra jų pasirinkimo teisė“, – sakė Tadas Žentelis.

Nuo šių metų pavasario į Turkiją iš Lietuvos skraidinantis kelionių organizatorius „Kidy Tour“ suteikia savo klientams galimybę susigrąžinti dalį sumokėtų pinigų.

„URM dar šeštadienį pranešė, kad situacija Antalijos ir Bodrumo kurortuose yra rami. Tačiau, jei klientai nebenori keliauti į Antaliją, kur ir skraidina „Kidy Tour“, jie gali atsisakyti kelionės pagal sutarties sąlygas. Grąžintina suma proporcingai mažėja dėl to, jog kelionių organizatorius savo ruožtu privalo vykdyti savo įsipareigojimus skrydžių bendrovei ir viešbučiams“, – nurodė „Kidy Tour“ komunikacijos vadovė Karolina Kažukauskaitė. Jos teigimu, poilsiautojų, atsisakančiųjų kelionių, yra nedaug, skaičius vidutiniškai svyruoja apie 3 proc. visų klientų.​

„Novaturas“ rinkodaros vadovė Dovilė Zapkutė pirmadienį sakė, kad kelionės į Turkijos kurortus vyksta, kaip suplanuota: be jokių trukdžių vykdomi tiek skrydžiai iš Vilniaus oro uosto, tiek ir atgal į Lietuvą.

„Jau sekmadienio vakarą viskas grįžo į savo vėžes – po sušvelnintos URM rekomendacijos, į Alanijos oro uostą (Gazipašą) išvyko pilnas lėktuvas mūsų klientų. Šiandien toliau vyksta suplanuoti skrydžiai įprasta tvarka. Kurortuose situacija rami. Nuolat bendraujame su klientais, jie ramūs ir jaučiasi saugiai, džiaugiasi viesbučiu teikiamais malonumais. Prašymų keisti kelionės kryptį sulaukėme vos keleto“, – sakė „Novaturo“ atstovė.

Advokato komentaras: kuriais atvejais atgausite pinigus?

Kelionių srityje besispecializuojančios advokatų kontoros „ADER“ advokatas Edmundas Rusinas aiškina, kad Lietuvos Respublikos Civilinio kodekso 6.750 straipsnyje numatyta, kad turistas turi teisę bet kuriuo momentu nutraukti sutartį. Sutarties atsisakymas įsigalioja nuo jo pareiškimo momento.

Asmeninė nuotr./Advokatas Edmundas Rusinas
Asmeninė nuotr./Advokatas Edmundas Rusinas

Įstatyme nurodoma, kad atsisakyti nuo sutarties galima trimis atvejais. Pirma, atsisakyti galima dėl aplinkybių, už kurias turistas atsako (pvz., nebe pageidauja vykti į kelionę), antra – dėl su turistu susijusių aplinkybių, kurių jis negali kontroliuoti ir kurių sutarties sudarymo metu jis negalėjo protingai numatyti (pvz., liga) ir trečia – dėl aplinkybių, kurios nesusijusios su turistu ir kurių sutarties sudarymo metu negalėjo protingai numatyti (pvz., po sutarties sudarymo buvo pakeista viešbučio kategorija iš aukštesnės į žemesnę).

Ar karinis perversmas yra force majeure? „Atsisakymas kelionės dėl aplinkybių, kurios nesusijusios su turistu ir kurių turistas sutarties sudarymo metu negalėjo numatyti, vertintinas bendrai su URM rekomendacijomis, kurios atskiriems Turkijos regionams yra skirtingos bei konkrečios kelionės faktinėmis aplinkybėmis.

Kitaip tariant, atsisakyti nuo sutarties turistai turi teisę visada. Tačiau, atsisakius nuo kelionės į kitus Turkijos regionus, pagal Civilinio kodekso nuostatas, kelionių organizatoriai turi teisę reikalauti patirtų nuostolių atlyginimo, – teigia advokatas

LR Civilinio kodekso 6.750 straipsnio 3 dalyje nurodyta, kad „Jeigu turistas atsisako sutarties dėl su juo susijusių aplinkybių, kurių jis negali kontroliuoti, ir kurių sutarties sudarymo metu negalėjo protingai numatyti, kelionės organizatorius turi teisę reikalauti atlyginti patirtus tiesioginius nuostolius, padarytus dėl tokio atsisakymo, išskyrus atvejus, kai sutarties atsisakoma dėl nenugalimos jėgos aplinkybių“, – įstatymą cituoja advokatas E.Rusinas.

Pasak teisininko, svarbu tai, kad LR CK 6.212 straipsnio 1 dalyje įtvirtinta pareiga asmeniui, kuris prievolės nevykdymą grindžia nenugalima jėga (force majeure), įrodyti šių aplinkybių egzistavimą. Tokiu būdu, turistas pageidaujantis atsisakyti sudarytos turizmo paslaugų teikimo sutarties dėl nenugalimos jėgos aplinkybių, privalo įrodyti, kad šios aplinkybės egzistavo atsisakymo nuo kelionės momentu.

„Vertinant nepavykusio karinio perversmo Turkijoje aplinkybes ir vykusių veiksmų dislokaciją, taip pat atsižvelgiant į URM rekomendacijas bei faktinę informaciją iš įvairių Turkijos regionų, manytina, kad kariniai veiksmai, vykę Ankaroje ir Stambule, galėtų būti vertinami kaip aplinkybės, įgalinančios turistus atsisakyti nuo turizmo paslaugų teikimo sutarčių ir reikalauti grąžinti už kelionę sumokėtus pinigus, kuomet sutartys sudarytos dėl kelionės į Stambulą ar Ankarą, tačiau, neturėtų būti vertinami kaip nenugalimos jėgos aplinkybės, pakankamos atsisakyti nuo kelionės į kitus Turkijos regionus, kuriose karinių veiksmų nevyko.

Kitaip tariant, atsisakyti nuo sutarties turistai turi teisę visada. Tačiau, atsisakius nuo kelionės į kitus Turkijos regionus, pagal Civilinio kodekso nuostatas, kelionių organizatoriai turi teisę reikalauti patirtų nuostolių atlyginimo“, – teigia advokatas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų