Nužudymai „dėl garbės“: atskleista Indijos paslaptis

Didžiojoje dalyje Indijos už tai, kad įsimylėjai, gali būti nužudytas. Ypač, jei tu ir tavo mylimoji (mylimasis), o kartais ir sutuoktinis, „nepaiso“ sudėtingos kastų sistemos taisyklių. Gali sužadinti savo šeimos ir bendruomenės pyktį ir būti užmuštas už tai, kad vedei ar ištekėjai už žmogaus iš savo kastos, ne iš savo kastos, iš savo sub–kastos ir pan. Gali būti nužudytas ir už tai, kad susieti savo gyvenimą nusprendei su kitą religiją išpažįstančiu žmogumi, rašo BBC.
Nuotaka Indijoje
Nuotaka Indijoje / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 1 Indija

Daugelį metų mieste gyvenantys indai tikėjo, kad šie nužudymai „dėl garbės“ realybė buvo tik kaimo vietovėse, daugiausiai šalies šiaurėje esančiose valstijose. Tačiau pastaruoju metu kraupios naujienos apie tokias žmogžudystes atskrieja ir iš Indijos sostinės Delio.

Birželį vos per vieną savaitę čia buvo nužudytos dvi poros ir mergina. Dar mažiausiai 26 jaunuoliai „dėl garbės“ per pastaruosius 18 mėnesių buvo nužudyti Utar Pradešo ir Harjanos valstijose. Vienoje iš turtingiausių Indijos valstijų, Pandžabe, policija užfiksavo 34 nužudymus „dėl garbės“ per pastaruosius dvejus su puse metų. Tai yra vienas nužudymas per mėnesį. Be to, šalies policija pripažįsta, kad tokių nužudymų gali būti kur kas daugiau, apie juos tiesiog nepranešama.

Pasak sociologų, didėjantis nužudymų „dėl garbės“ skaičius atskleidžia nesutarimus tarp vyresnių ir jaunesnių, konservatorių ir liberalų, tarp senosios Indijos, įsikūnijusios šalies kaimuose, ir naujosios Indijos, klestinčios jos miestuose. Sociologai pažymi, kad Indijai vis labiau urbanizuojantis, jauni vyrai ir moterys plūsteli į perpildytus miestus, ieškodami ten darbo ir meilės. Taip jie atsiduria toli nuo juos akylai stebinčių vyresniųjų ir bendruomenių. Jie eina į darbą ir dažnai įsimyli bei sulaukia bausmės iš savo šeimų.

Vienoje iš turtingiausių Indijos valstijų, Pandžabe, policija užfiksavo 34 nužudymus „dėl garbės“ per pastaruosius dvejus su puse metų. Tai yra vienas nužudymas per mėnesį.Taigi, tokia laisvė būna labai trumpa. Apgaule šeimų ar artimųjų suvilioti „susitikti“ vaikinai ir merginos yra žiauriai nužudomi. Kaip teigia policija, didžiąją dalį žmogžudysčių įvykdo merginos šeima – šeimos „garbei“, pasak šių šeimų, iškyla pavojus, kai jų dukros užmezga santykius su vyrais iš žemesnės kastos.

Žudikų ir jų giminaičių mąstymas gąsdina. Savo artimą nužudę, dėl to nė kiek neapgailestauja. „Visiškai nesigailiu. Ir vėl juos nubausčiau, jei man būtų suteikta galimybė“, – neseniai žurnalistams pareiškė vienos merginos, kurią nužudė, dėdė.

Taigi kaip dėl mito, esą žmogžudystės „dėl garbės“ vykdomos tik kaimuose? Šiame globalizacijos amžiuje Indija gyvena viena koja stovėdama kaimuose, kita – miestuose. Urbanizacijos procesas neužbaigtas, dar daug kur kaimas ir miestas persidengia. Visa šeima nepersikrausto į miestą, todėl sąsajos su kaimais išlieka stiprios. Nors jaunoji indų karta turi daugiau laisvės dirbti ir būti miestuose, jei jaunuoliai pasirenka partnerį iš žemesnės kastos, jų vyresnieji ir bendruomenė, gyvenantys kaimuose, gali lengvai tam paprieštarauti.

Nužudymai „dėl garbės“ susiję ne tik su kasta. Sociologai tiki, kad šie nužudymai susiję su tais visuomenės segmentais, kurie yra ypač nusiteikę prieš moteris. Haryana valstijoje, kur nužudymų „dėl garbės“ atvejų galimai yra daugiausia, vis daugiau moterų pradeda dirbti. Moterų tapimas darbo jėga 1981–1991 metais čia padidėjo 63 proc.  Tuo tarpu vyrų darbo jėgos padidėjimas tuo pačiu periodu buvo 26 proc. Patyliukais šios valstijos kaimų vadai kalba, kad išsilavinusios moterys yra „grėsmė“.

Be to, Indijoje egzistuoja stebėtini dvigubi standartai. Kaip dar būtų galima paaiškinti faktą, kad vyrai Harjanoje rutiniškai „nusiperka“ moteris santuokoms iš kitų, žemesnių kastų ar net kitų religijų, iš kitų šalies vietovių nes, esą, jų kaimuose yra per mažai santuokoms tinkančių merginų?

Indija ignoravo nužudymus „dėl garbės“, kuriuos vienas šalies teisininkas neseniai pavadino „nacionaliniu skandalu“, per ilgai. Šalis neigė, kad tai vyksta, pirštu baksnodama į kaimyninį Pakistaną, kur šie nužudymai dominuoja.

Žmogaus tesių aktyvistai Pakistane sukėlė tokį triukšmą, kad jos valdžia buvo priversta priimti įstatymus, draudžiančius nužudymus „dėl garbės“. Palyginimui, Indijos atstovas Jungtinėse Tautose 2000 metais paneigė pranešimus apie moterų nužudymus „dėl garbės“.

Daugybė nužudymų Harjanos valstijoje privertė šalies aukščiausiąjį teismą paklausti valdžios, ką ši daro, kad užkirstų kelią tokiom žmogžudystėms. Gerai, kad Indija pagaliau prabudo ir atkreipė dėmesį į šį smerktiną nusikaltimą. Teismai prašo valdžios apsaugoti poras, kurios nepaklūsta tradicijoms. Pasirodė pranešimų apie ketinimus priimti panašius įstatymus, kuriuos priėmė Pakistanas, tikintis apaugoti jaunuolius ir merginas. Tačiau patys indai – piliečiai, politikai ir žmogaus teisių gynėjai taip pat turi garsiau protestuoti. Nes nužudymai „dėl garbės“ jau nebėra paslaptis, kurią Indijai pavyko nuslėpti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis