Omanas – tai gigantiški plotai, kurių didžiąją dalį sudaro dykuma ir laukinė gamta su žavingomis oazėmis ir laukiniais paplūdimiais. Omane beveik nėra turistų, tad šalį verta aplankyti, kol kiti dar tik ją pradėta atrasti. Valstybė kol kas gyvena iš naftos telkinių, tačiau jos ištekliai yra riboti, vėliau šalis tikriausiai gyvens iš turizmo. Jau dabar yra statomi viešbučiai, kurortai, tad masinis turizmas Omane – tik laiko klausimas.
Į Omaną keliavau iš Jungtinių Arabų Emyratų, kur į arabų stebuklą ir masinį turizmą buvo investuoti milijonai. Dubajaus fone Omanas yra visiškai kitoks – jis ramesnis, intymesnis, bet, visų pirma, labai draugiškas užsieniečiams. Pagal savo papročius ir politinę sistemą Omanas yra labai egzotiška šalis.
Omanas yra absoliuti monarchija – ten nėra (pagal Vakarų supratimą) parlamento ir konstitucijos ar politinių partijų. Absoliuti monarchija visgi netrukdo šalies vystymuisi. Omanas yra ir savotiškas fenomenas arabų pasaulyje – dėl savo neutralios politikos ten iki šiol nebuvo jokių teroro aktų. Omanas tapo neutralumo ir tolerancijos simboliu tarptautinėje arenoje.
Sultono vykdoma užsienio politika yra taiki. Po 2001 m. rugsėjo 11 d. išpuolių valdovas pasmerkė terorizmą ir parėmė JAV. Nors sultonas remia Palestiną konflikte su Izraeliu, Izraelio antspaudas pase nėra problema įvažiuojant į Omaną, kaip daugelyje musulmonų šalių. Atvykti į Omaną jums reikalinga viza, kurią galima pasidaryti dar prieš kelionę internetu arba oro uoste ar pasienio punkte. 10 dienų vizos kaina – 5 rialai (11,5 Eur).
Negalime pamiršti, kad Omanas, nors labai draugiškas turistams, yra islamo šalis, ir net užsienio turistai privalo laikytis elgesio taisyklių, kurios vyrauja musulmonų šalyse. Visų pirma, labai aktualus yra draudimas gerti alkoholį viešose vietose. Restoranuose irgi nesitikėkite prie pietų ar vakarienės užsakyti taurės vyno.
Važiuodami į Omaną pagalvokite apie rūbus dengiančius tas kūno vietas, kurias įpratote atidengti vasarą – šitas patarimas yra ne tik mečetėms ar kitoms religinėms vietoms, jis galioja visose viešosiose vietose. Jei ignoruosite šitas taisykles, sulauksite kultūringo, bet labai tvirto pamokymo.
Man nutiko taip pirmą dieną Muskate, kai ėjau gatve su, mūsų supratimu, visai padoria suknele. Vietinis vyras priėjo prie manęs ir labai maloniai, bet užtikrintai pasakė, kad esu labai laukiama Omane, bet paprašė pridengti kūną, nes savo išvaizda rodau nepagarbą jų tradicijoms ir trikdau pamaldų susikaupimą ramadano metu. Rūbai turi dengti pečius, nevilkėkite per trumpos suknelės ar sijono. Omanas yra labai konservatyvi šalis, dauguma gyventojų rengėsi tradiciniais rūbais – moterys vilki abajas, o vyrai tradicines ilgas, baltas tunikas.
Per pasninkavimo mėnesį (ramadaną) nuo saulėtekio iki saulėlydžio viešose vietose reikėtų atsisakyti maisto, gerti gėrimus ir rūkyti. Kirtome Omano ir JAE sieną būtent tuomet, kai prasidėjo ramadanas. Vaizdas buvo išties labai neįprastas – visi muitinės darbuotojai palikę savo darbo vietas meldėsi atsisukę į Mekos pusę, o mes kirsdami sieną gavome šiltą, maistingą vakarienę, nes pagal jų papročius per ramadaną reikia būti ypač dosniems ir dalintis su kitais maistu. Mano patarimas būtų visgi nevažiuoti į arabų šalis per ramadaną, nes dienos metu negalėsite net niekur papietauti, o visi draudimai kiek trikdys poilsį.
Maskatas – miestas, kurio lankymui turėtų pakakti apie dviejų dienų. Važiavome iki jo teisiai iš Dubajaus, taigi skirtumas buvo akinamas. Omanas pasirinko kitokį vystymosi kelią nei Emyratai – čia svarbesnė tradicija ir kultūra, o ne prabanga ir pasaulio rekordų siekimas. Mieste galioja griežtos statybos taisyklės, pagal kurias visi miesto pastatai turi tradicinius arabiškus elementus. Nepamatysite čia jokių aukštų, stiklinių pastatų, miestas labiau primena portugališką stilių – visur neaukšti, beveik vienodo dydžio, balti namai, kurie labai gražiai susilieja su aplinka.
Omano Sultonas yra meno ir klasikinės muzikos mylėtojas, dėl to buvo pastatyti du gražiausi pastatai mieste. 30-osioms savo valdymo metinėms jis pastatė Didžiąją mečetę (Sultan Qaboos didžioji mečetė), o jo karaliavimo 40-mečio proga įkūrė Karališkąjį operos teatrą. Abu pastatai sujungia modernumą su giliai įsišaknijusia tradicija ir, be abejo, yra įspūdingiausi visame mieste.
Jei norite pajausti tikrą miesto gyvenimą, keliaukite į tradicinį Mutraho turgų (Mutrah Souq), kur galima įsigyti suvenyrų, prieskonių, riešutų, juvelyrinių dirbinių, skarelių ar kvepalų. Skirtingai nuo Turkijos ar Egipto kurortų, ten nėra daug turistų, o beveik visi turgaus lankytojai yra Omano gyventojai. Šitoje miesto dalyje daug restoranų – būtinai paragaukite arabų virtuvės patiekalų, turinčių Indijos ir Afrikos įtakos.
Omane dėmesio verta yra visų pirma gamta. Jei keliausite mašina, rasite begalę laukinių, plačių paplūdimių su neįtikėtinos spalvos vandenų – jos sodrumas nurungė net Karibų jūros regione esančius paplūdimius. Jei nereikalaujate daug komforto, Omane galite drąsiai miegoti paplūdimyje – mašinoje arba palapinėje. Galite tą daryti savarankiškai arba pasitelkti vietinius gidus, kurie parodys jums geriausias vietas laukinei nakvynei po žvaigždėmis.
Omanas garsėja ir savo kalnų tarpekliais, vadinamais „adi“, kas arabų kalba reiškia upės slėnį. Jų Omane yra visa gausa, bet mes pasirinkome vieną iš garsiausių – aukštų skardžių apsuptą Wadi shab tarpeklį. Lankydami šitą gamtos fenomeną būtinai pasiimkite neperšlampamą maišą – jei norėsite leistis plaukte į jo gilumą, visus daiktus labai patogu ten įsimesti. Pavažiavus keliasdešimt kilometrų aplankėme ir Bimaho smegduobę (Bimmah Sinkhole), kuri pripažinta gražiausia pasaulyje. Gamtos fenomenas susidarė, kai įvyko požeminio urvo viršaus lūžimas. Vanduo skaidrus, šaltas, puikiai tinka greitoms maudynėms.
Jei tik turite galimybę, į Omaną keliaukite nuo lapkričio iki kovo, kai oro temperatūra neviršija 35 laipsnių. Vasarą dykumos teritorijos gali nustebinti net aukštesniais nei 50 laipsnių karščiais, kurie mums, europiečiams, reiškia sėdėjimą viešbutyje su oro kondicionieriumi. Omano klimatas tinkamiausias keliavimui žiemą – šalčiausia šalyje sausio mėnesį, vidutiniška temperatūra būna apie 20 laipsnių.