Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Omanas – ne toks, kokį įsivaizdavote

Omano sultonatas – pastaraisiais metais vis labiau pritraukia pasaulio keliautojų dėmesį. 2022 m. Lonely Planet įtraukė šią šalį į verčiausių aplankyti dešimtuką. Taip pat Omanas įvertintas tarp saugiausių pasaulio valstybių, nusikalstamumo lygis čia ypač žemas. Omano turizmo politika daug dėmesio skiria tvariam turizmui, unikalios gamtos ir kultūros išsaugojimui. Keliai čia puikūs, miestai švarūs, o vietiniai gyventojai ypač svetingi. Tai tikras desertas kelionių gurmanams ieškantiems masinio turizmo nepaliestų kraštų.
Masktas, Omano sostinė
Masktas, Omano sostinė / 123rf.com nuotr.

Visgi Lietuvos keliautojui Omanas dar yra mažai pažįstamas. Dažnas įsivaizduoja, kad šalis panaši į Jungtinius Arabų Emyratus ar Maroką. Tačiau skirtingai nuo pastarųjų nei įspūdingų dangoraižių, nei įkyrių prekeivių čia nerasite. Kuo Omanas sužavės išrankų keliautoją?

Kultūrinio paveldo ir modernizacijos dermė

Daugiau nei tūkstantį metų Omanas buvo svarbi prekybos vieta tarp Rytų ir Vakarų, ypač tarp Indijos ir Persijos įlankos regionų. Omanas kontroliavo svarbius prekybos kelius ir buvo žinomas dėl savo laivybos įgūdžių ir prekybos suvienijimų. Omano sostinė, Maskatas, yra viena seniausių gyvenviečių pasaulyje, čia gyventa jau 2 tūkstančius metų prieš Kristų. Nors nuo 1970 m. Omanas smarkiai pradėjo keistis ir modernėti, šalis stengėsi išlaikyti gamtos ir urbanizacijos dermę. Net ir sostinėje Muskate nepamatysite dangoraižių. Naujiems pastatams yra taikomi griežti aukščio ribojimai.

Ingos Orsaukaitės nuotr./Omanas – ne toks, kokį įsivaizdavote
Ingos Orsaukaitės nuotr./Omanas – ne toks, kokį įsivaizdavote

Keliaujant po Omaną turtingas šalies kultūrinis paveldas atsiskleidžia ne tik muziejuose, kurie beje Muskate yra puikūs ir verti apsilankymo, bet ir paprastuose susitikimuose, kasdienybės detalėse, aprangoje. Kultūra čia gyva ir, apsuptas didybės ir prabangos besivaikančių valstybių, Omanas tampa jaukia oaze.

Išskirtinis Omano architektūros bruožas – tai jų paradinės durys. Jei kas nors sumanytų rengti gražiausių pasaulio durų konkursą, ši arabų šalis galėtų labai rimtai pretenduoti į karūną. Net ir kukliausi balti namukai traukia akį savo durų raštais, spalvomis ir raižiniais. Saulei tekant tie ornamentai ypač išryškėja, tik grožėkis ir fotografuok. Kadaise, kai Omano sultonatas buvo užkariavęs Zanzibaro salą, šių įstabių durų tradiciją padovanojo, kaip savo palikimą.

Ieškantiems autentiškumo verta apsilankyti Suro mieste esančiose tradicinių laivų dirbtuvėse ir susipažinti su šiuo unikaliu amatu. Taip pat pasivaikščioti po išlikusias molines gyvenvietes. Atskiro paminėjimo čia nusipelno Nizvos miesto senamiestis, fortas ir čia pat šurmuliuojantis turgus. Čia gali išragauti daugybę rūšių tradicinių saldumynų, įsigyti rožių aliejaus, stebėti vietinius vyrus besirenkančius ginklus, o penktadieniais įsilieti į gyvulių turgaus šurmulį.

Pasakų kvapas

Omano turgus, tai vieta, kur po vienu stogu gali nusipirkti aukso, miros ir smilkalų – trijų dovanų, kurias krikščioniškoje tradicijoje trys išminčiai įteikė kūdikėliui Jėzui. Prieš du tūkstantmečius, kai smilkalai buvo aukso vertės, tai buvo vienos brangiausių dovanų, kokias tik buvo galima įsivaizduoti.

Ingos Orsaukaitės nuotr./Omanas – ne toks, kokį įsivaizdavote
Ingos Orsaukaitės nuotr./Omanas – ne toks, kokį įsivaizdavote

Frankinsenso smilkalai (iš prancūzų kalbos „franc encens“ reiškia „gryni smilkalai“) pasaulyje jau naudojami 6000 metų. Tai kvapioji derva, gaunama iš bosvelijos medžių, augančių tik siauroje klimato juostoje nuo Afrikos iki Indijos ir dalies pietų Kinijos. Didžioji dalis pasaulinės pasiūlos gaunama iš Somalio, Eritrėjos ir Jemeno – pastaraisiais metais konfliktų kamuojamų šalių. O taikusis Omanas gamina geriausius ir brangiausius pasaulyje smilkalus – medžiagą, kurią senovės egiptiečiai vadino „dievų prakaitu“. Toks pasakiškas neregėto medžio, nematyto gyvio odos ir neįmintos paslapties aromatas. Bosvelijos sakų grūdelius (juos vadina ladanu) žmonės deda ant žarijų taip kvepindami savo namus. Gydomųjų savybių turinti medžiaga ne tik puikiai kvepia, atbaido uodus ar gyvates, bet ir vaiko piktąsias dvasias, kuriomis šioje dabar jau gerokai modernesnėje nei anksčiau šalyje vis dar nuoširdžiai tikima.

Maskato oro uoste laukdami, kol juoda juosta atvažiuos lagaminas apsidairę aplink būtinai pamatysite užrašą „Amouage“. Moterims jis turėtų būti pažįstamas – tai vieni brangiausių ir įdomiausių pasaulyje gaminamų kvepalų. Tai dviejų žodžių – prancūziško „amour“ ir arabiško „amwaj“ samplaika. Išverskime – meilės bangos. Šie kvepalai – vieno lakią fantaziją (ir šiek tiek pinigų) turinčio vyro ambicijų vaisius. Sultonas Qaboos bin Saidas. Su šiuo vardu siejama viso šiuolaikinio Omano sėkmė. Atgaivinti biblinius laikus menančią kvepalų industriją buvo tik viena daugelio jo idėjų. Tai jis nutarė, kad šalis netaps dar vienu dangoraižiais apkaišytu emiratu, bet rinksis savitą kelią.

Omaniečių svetingumas ir pagarba atvykusiems

Keliaujant po Omaną nustebina tai, kad čia nepamatysi nei elgetų, nei benamių. Nėra daugybės suvenyrų parduotuvių prie lankomų objektų, nėra ir įkyrių prekeivių, nei eilių. Vietiniai sutinka su šypsena, nedrąsiai teiraujasi iš kur atvykome, kviečia prisėsti medžių atokaitoje ir pažaisti kartu domino bei išgerti tradicinės „Khavos“. Besilankant senovinėje gyvenvietėje sutinkame moterų grupelę, kuri dainuoja tradicines dainas, šoka ir vaišinasi atsineštais tradiciniais valgiais. Svetingai esame kviečiami prisijungti, kartu pašokti, mūsų veidus papuošia tradiciniais dažais. Omaniečių nuoširdaus svetingumo dėka keliaujant galime būti ne tik stebėtojais, bet ir dalyviais, jaustis saugūs ir neskubant mėgautis kelione.

Gal dėl to Omano datulės yra pačios skaniausios pasaulyje. Jų palmėmis apsodintos visos pakrantės ir bulvarai. Auga nesuskaičiuojamos jų plantacijos. Sakoma, kad šių palmių Omane yra triskart daugiau, nei žmonių – beveik devyni milijonai. Datulę žmonės čia vadina gyvybės medžiu, jo motyvų kupina pasaulietinė ir religinė literatūra. Palmę jie sunaudoja visą – nuo skaniųjų vaisių, kol medis juos krauna iki paties medžio, kai ateina laikas. Kaip būsto medžiagą, drabužiams, maistui virti. Kavą omaniečiai būtinai patieks su keliomis datulėmis, o jei pabendrausite ilgiau – papasakos apie šios Dievo dovanos gydomąjį, raminantį ir jėgų suteikiantį poveikį.

Ingos Orsaukaitės nuotr./Omanas – ne toks, kokį įsivaizdavote
Ingos Orsaukaitės nuotr./Omanas – ne toks, kokį įsivaizdavote

Didysis Arabijos kanjonas ir kiti nuotykiai

Kalnai visada yra kažkas ypatingo. Keičiasi kraštovaizdis, kiekviena apžvalgos aikštelė atveria vis gražesnius vaizdus. Viena įspūdingiausių vietų šalyje yra Jebel Šams – didysis Omano kanjonas. Mėgstantys komfortą čia tiesiog paganys akis, na o aktyvesni būtinai išsirinks vieną ir kelių pėsčiomis. Bet net ir didžiausi tinginiai tiesiog privalo išbandyti Vadi Šab. Vadi iš esmės yra slėnis, kuris dažniausiai aptinkamas Omane ir Jordanijoje. Vadi Šabą sudaro 3 natūralūs baseinai, kuriuose galima maudytis, mistinis krioklys urve, į kurį taip pat galima pasinerti, ir nuostabus pėsčiųjų takas, vedantis iki jo. Jautiesi tarsi būtum natūraliame vandens parke, iš kurio aplink atsiveria nuostabūs kanjonų vaizdai. Trečiojo baseino pabaigoje pamatysite labai ploną tarpą tarp uolų. Jis gali atrodyti kaip aklavietė, bet jei plauksite per tą siaurą tarpeklį, atsidursite oloje su kriokliu viduje. Plaukimas urve – išties magiška patirtis, vis dėlto nelįskite ten, jei dieną prieš tai lijo.

Dykumų šalyje negalite išvengti dykumos – išbandykite Vahabio smėlį. Važiuodami link raudonojo smėlio įsijunkite arabišką radiją, kad pajustumėte tikrą dykumos atmosferą! Jei jūsų gidas vairuoja gerą 4×4 automobilį, jis dreifuos per smėlį ir šonu nuslys nuo kopų. Tikras emocijų pliūpsnis!

O po nuotykių ir išbandymų verta nurimti stebint laukinius gyvūnus. Tūkstančiai žaliųjų vėžlių Šarkijos smėlynų pakrantėse deda kiaušinius. Iš jų, žinoma, ritasi maži vėžliukai ir paskubomis kepurnėjasi vandenyno link, kad kažkada čia sugrįžtų pratęsti gyvybės. Juos galima pamatyti naktį, kartu su nedideliu stebėtojų būreliu ir vedliu. Geriausi mėnesiai stebėti šį gamtos stebuklą – kovas ir balandis, tačiau pamatyti vėžlius galima bet kuriuo metų laiku.

Ingos Orsaukaitės nuotr./Omanas – ne toks, kokį įsivaizdavote
Ingos Orsaukaitės nuotr./Omanas – ne toks, kokį įsivaizdavote

Patarimai keliaujantiems į Omaną:

  • Laikykitės aprangos taisyklių. Moterims – ilgos kelnės/sijonas ir pečius dengiantis viršus, taip pat skara, jei eisite į mečetę. Vyrai taip pat turi dengti kelius lankydami mečetes.
  • Nelieskite religijos ir politikos temų, atsiklauskite prieš fotografuojant.
  • Maskato operos pastatas tikrai įspūdingas, o štai jame statomi spektakliai ne visada atitinka europietišką standartą, tad kai kada nuvilia.
  • Pasiimkite tablečių nuo supimo, nes nuo kalnų kelių vingių jautresnius gali šiek tiek pykinti.
  • Pasiimkite vandeniui atsparų sausą krepšį, pravers plaukiant vadžiuose. Toks sausas krepšys ne tik leidžia su savimi turėti būtiniausius daiktus, kai plaukiojate baseinuose, bet ir pasitarnauja kaip plūduras, jei pavargstate plaukioti ir norite šiek tiek pailsėti.
  • Pasiimkite vandeniui atsparų telefono dėklą, gal tai ir keista dykumoje, tačiau pravers ne tik vadžiuose, bet ir saugant telefoną nuo smėlio.{gallery|328448|10

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais