Originali Rokiškio Kalėdų eglė – tik pradžia

Praėjusį šeštadienį Lietuvos kultūros sostinės regalijas iš Marijampolės perėmusiame Rokiškyje ypatingai pagerbtas iš šio krašto kilęs ir visoje Lietuvoje žinomas liaudies skulptorius-dievdirbys Lionginas Šepka (1907–1985). Iš medinių lentelių L.Šepkos motyvais sukurtais paukšteliais papuoštos eglės-instaliacijos įžiebimas tapo „Rokiškis – Lietuvos kultūros sostinė 2019“ programos startu.
Rokiškis tapo kultūros sostine
Rokiškis tapo kultūros sostine / Dainiaus Baltakio nuotr,

Pirmasis šioje programoje – gruodžio 8 dieną Rokiškyje parodytas režisieriaus Daliaus Abario ir kūrybinės grupės 3D projekcijų instaliacija-pasakojimas „Iš šerdies į širdį“, skirtas L.Šepkai atminti.

Parodys, ką turi, bandys įkvėpti

Programa „Rokiškis – Lietuvos kultūros sostinė 2019“ žada aukšto lygio profesionalių menininkų bei vietos bendruomenės paruoštus renginius. Įvairių žanrų bei įvairias meno sritis įtraukiantys renginiai truks ištisus metus.

„Iš mūsų krašto kilusio ir jį garsinusio L.Šepkos pavyzdys tik patvirtina, kad unikali Lietuvos kultūra kuriama įvairiose šalies vietose. Jose kuriančios, savo kūrybą pristatančios meno ir kultūros žvaigždės kiekvienam regionui ir miestui suteikia kultūros sostinės bruožų. Todėl džiaugiamės galėję perimti Lietuvos kultūros sostinės regalijas, nes tai padės mums atskleisti tai, ką čia, Rokiškio krašte, turime geriausio, o ir patys pritraukti kūrėjus, kuriems Rokiškis taptų įkvėpimu, kurtų įvairias jungtis. Puikiausias pavyzdys – mūsų programą pradėjęs D.Abario instaliacija-pasakojimas“, – sako Rokiškio r. savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyr. specialistė Irena Matelienė.

Dainiaus Baltakio nuotr,/Rokiškis tapo kultūros sostine
Dainiaus Baltakio nuotr,/Rokiškis tapo kultūros sostine

Aukštai iškelta kartelė

Pasak to paties skyriaus vyr. specialistės kultūrai Janinos Komkienės , ypač puiku, kad instaliacija-pasakojimu pavyko perteikti L.Šepkos kalbėseną, mintis, kūrybos stilistiką. Janinos Komkienės teigimu, šis labai universalus renginys buvo įdomus ir mažam, ir jaunam, ir suaugusiam, ir senjorui. Tai labai svarbu, nes labiausiai visi šiandien ištroškę renginių, kurie būtų ne tik profesionalūs, bet ir emociškai paveikūs.

„Tai – išskirtinis pasakojimas apie mums, rokiškėnams, savą žmogų – nepakartojamą „arkitektą“, kuriuo didžiuojamės. Panašūs renginiai sustiprina meilę savo kraštui, priartina prie mūsų praeities ir ateities kūrėjus. Įvairius menus ir technologijas, istoriją ir dabartį jungianti instaliacija „Iš šerdies į širdį“ ne tik palietė daugelio širdis, bet ir aukštai iškėlė kartelę būsimų „Rokiškis – kultūros sostinė“ renginių lygiui. Vis dėlto jaučiamės esantys pajėgūs šį lygį išlaikyti“, – pastebi Rokiškio krašto muziejaus direktorė Nijolė Šniokienė.

Netrūks tarptautinių renginių

Pasak Rokiškio kultūros centro direktoriaus pavaduotojos Aušros Gudgalienės, tarp renginių, susilaukiančių visos šalies kūrėjų ir Lietuvos publikos dėmesio, bus ir įvairūs tarptautiniai projektai – vokalinės muzikos konkursas „Lėkime dainų sparnais“, pučiamųjų instrumentų orkestrų festivalis „Dūdų fiesta“, literatūros festivalis „Poezijos pavasaris“, Sofijos Tyzenhauzaitės vardo rašytojų sąskrydis. Rajono gyventojus ir miesto svečius džiugins ir jau įprastu, tačiau nemažiau įspūdingu reiškiniu tapęs, šiemet jau XX, tarptautinis vargonų muzikos festivalis čekų muzikui, pedagogui Rudolfui Lymanui atminti. O štai liepos 6-osios Tautiškos giesmės giedojimo tradiciją papildys roko muzikos renginys „Roko naktis – Mindaugui!”

Daugelio laukiami ir „Rokiškis – Lietuvos kultūros sostinė 2019“ programos dalimi tapę tarptautinis lėlių teatrų festivalis „Kai atgyja lėlės“ bei XXXV Lietuvos profesionalių teatrų festivalis „Vaidiname žemdirbiams“.

Dainiaus Baltakio nuotr,/Rokiškis tapo kultūros sostine
Dainiaus Baltakio nuotr,/Rokiškis tapo kultūros sostine

Įvairūs žanrai – įvairiems skoniams

Kultūros sostinės renginių programoje – įvairiausių sričių ir žanrų renginiai. Be teatro ir muzikos, nemažai dėmesio skiriama ir vaizduojamiesiems menams, liaudies kultūrai, sportui. Gegužės–liepos mėnesiais veiks iš Rokiškio kilusių bei čia gyvenančių dailininkų darbų paroda, vasarą numatyti tapybos pleneras „Laibgalių gandrai“, XV-asis Rokiškio langinių tapymo pleneras, rudenį – tarptautinis medžio drožėjų pleneras-kūrybinė stovykla „Improvizacijos Liongino Šepkos kūrybos temomis“ bei respublikinė medžio drožėjų paroda-konkursas Liongino Šepkos premijai laimėti.

Didieji kultūros sostinės programos sporto renginiai – jau sausį rengiama žiemos šventė „Vingiai ant ledo“ bei vasarą įvyksiančios automobilių lenktynės „Samsonas Rally Rokiškis“.

Dainiaus Baltakio nuotr,/Rokiškis tapo kultūros sostine
Dainiaus Baltakio nuotr,/Rokiškis tapo kultūros sostine

„Kaip ir pridera sostinėje, renginių per visus metus bus tiek daug, kad sunku visus ir išvardinti. Daugelis jų derės su pasaulinių ar nacionalinių švenčių datomis, mūsų miesto bei rajono tradicijomis. Stengėmės, kad šioje didžiulėje renginių įvairovėje sau patrauklų kultūros vyksmą ar nuotykį galėtų pasirinkti kiekvienas – tiek rokiškėnai, tiek ir miesto svečiai. Pastariesiems siūlysime visus metus trunkančią edukacinių maršrutų programą, padėsiančią atskleisti mūsų krašto kultūros turtus ir gamtos grožį. Kultūros sostinės regalijas perėmėme atsakingai ir bandysime nenuvilti“, – sako Irena Matelienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų