Observatorija Palangoje, pastatyta apie 1984 m., niekada neveikė. Kaip pasakoja šio miesto meras Šarūnas Vaitkus, sovietmečiu pastatyta observatorija taip ir nebuvo atidaryta lankytojams.
„Kai pastatė kupolą, jis pradėjo deformuotis, jį užvirino, todėl observatorijos niekada neatidarė. Mes jau apsižiūrėjome, kur gamina kupolus. Yra ne viena Europos valstybė, kurioje yra gamintojų. Šitą kupolą nuimtume, atvežtų naują tokio dydžio, uždėtų, jis atsidarytų. Kitais metais bandysime šitą projektą įgyvendinti, kad būtų pramoga Palangoje“, – kalbėjo meras.
Palangos vadovas įsitikinęs, kad dar viena pramoga tikrai sulauks dėmesio kurorte, ypač ne sezono metu – rudenį, pavasarį. Tuo pačiu esą tai bus puiki vieta ir moksleiviams, čia galėtų vykti pamokos vyresnėliams, lankytis ir mažieji.
„Kadangi šis objektas yra, mes nesiruošiam jo nugriauti, turėsime atskirą vietą prie mokyklos. Kaip tik viskas derinasi – ir baseinas su pramogomis, ir observatorija šalia“, – entuziazmo nestokojo Š.Vaitkus.
Paklaustas, kad galbūt geriau būtų mokyklą iškelti kur kitur ar uždaryti, o jos pastatą prie baseino panaudoti kitoms reikmėms, meras tikino, kad taip nebus daroma: vaikų mokykloje tikrai netrūksta, todėl ji išliks, be to, kitąmet bus atnaujinta.
Prieš ketverius metus skaičiuota, kad atnaujinti observatoriją prireiks apie milijono litų, t. y. apie 300 tūkst. eurų. Š.Vaitkus sako, kad yra suskaičiuota, kiek pinigų reikia norint įsigyti naują kupolą, teleskopą, ir tikina esąs pasiruošęs tą sumą surasti bei objektą atgaivinti.
Tiesa, šios kalbos – jokia naujovė. Š.Vaitkus jau 2011 metais kalbėjo apie tai, tuomet net vyko konsultacijos su įrangą observatorijai galinčios pristatyti įmonės atstovais.
Šiuo metu Lietuvoje į žvaigždes galima pasižvalgyti Molėtų bei Vilniaus universiteto observatorijose, taip pat Vilniuje veikia planetariumas. Molėtų rajone esanti observatorija sulaukia tikrai didelių lankytojų srautų, paprastai reikia apsilankymui laiką rezervuotis iš anksto, ypač rugpjūčio–rugsėjo mėnesiais.