Pamirškite turkijas: individualių kelionių planuotojos įžvalgos įdomesnėms 2024-ųjų patirtims

Praėjusiais metais lietuviai po truputį atrado lėtas, tvarias ir dvasinio bei sveikatos tobulėjimo keliones – šios tendencijos 2024-aisiais tampa dar ryškesnės. Tuo pačiu užsienyje netrūksta ir naujų tendencijų, kurios atliepia kintančius keliautojų norus – populiariausios šalys lankomos ne piko metu, o baltas viešbučių sienas keičia gyvenimo ir gastronominės patirtys pas vietinius, pranešime spaudai pasakoja individualių kelionių planuotoja Živilė Mončytė.
Živilė Mončytė, individualių kelionių planuotoja
Živilė Mončytė, individualių kelionių planuotoja / Asmeninio archyvo nuotr.

Taigi, kas šiais metais naujo ir įdomaus vyks turizmo pasaulyje?

Pirmenybė – sveikatingumo kelionėms

Dėl COVID-19 atneštų pokyčių, sveikatingumo kelionės labai išpopuliarėjo 2023 m. ir, tikimasi, kad šiais metais jos taip pat sparčiai augs. 2024-ieji bus metai, kai dar daugiau žmonių į savo keliones įtrauks rūpinimąsi savimi.

Vis daugiau lietuvių supranta, kad norint maksimaliai išnaudoti atostogas, reikia žengti sąmoningus žingsnius – atsipalaiduoti, pasikrauti energijos ir teikti pirmenybę asmeninei gerovei.

Tylios kelionės

Pernelyg didelio skubėjimo amžiuje tyla gali būti kaip tik tai, ko mums reikia 2024 m. kelionių metu. Suteikiančios galimybę atsistatyti, tylios kelionės yra būtent tos atostogos, po kurių nereikia... atostogų atsigauti.

Šalia vis populiarėjančių tyliosios meditacijos užsiėmimų, tyliosios kelionės apima ir atostogas nuošaliuose gamtos kurortuose, miego stovyklas, ramius viešbučius, ekskursijas tyloje pėsčiomis ir net tylias diskotekas bei koncertus.

Nuo Vipassana tylos stovyklų Balyje iki tylaus poilsio Švedijos Laplandijoje, kur svečiai apsistoja prabangiuose stikliniuose nameliuose su vaizdu į apsnigtą, vandeningą kraštovaizdį. Dienos metu vietiniai gidai veda laukinės gamtos ekspedicijas ir tokias veiklas kaip važinėjimas šunų rogėmis ir poledinė žvejyba. Sutemus galite pasišildyti bendrame SPA ir grįžti į savo jaukų kokoną stebėti, kaip virš galvos šoka šiaurės pašvaistė.

Asmeninio archyvo nuotr. / Živilė Mončytė, individualių kelionių planuotoja
Asmeninio archyvo nuotr. / Živilė Mončytė, individualių kelionių planuotoja

Agroturizmas

Keliautojai ir toliau didmiesčius keis į kaimus, o pakrančių viešbučius į kaimo ūkių sodybas pas šeimininkus, kur užsisakę nakvynę ne tik palaimingai džiaugsis gamtos ramuma, bet ir susėdę prie vieno stalo su šeimininkais mėgausis vietinio ūkio gastronominėmis gėrybėmis.

Europoje tokie ūkiai populiariausi Graikijoje, Ispanijoje ir Italijoje. Tiems, kurie nori pabėgti nuo minios ir ieško autentikos, puikios gastronomijos, istorijos ir gamtos grožio – būtina aplankyti Pjemontą, vyno gurmanams – vieną iš Toskanos ūkių, o vegetariško maisto mėgėjai laimę suras Euemelia ūkyje, esančiame Peloponese, Graikijoje.

123rf.com nuotr. / Peloponesas
123rf.com nuotr. / Peloponesas

Vaišės lauke

Tikrai esate pastebėję, kaip maistas virsta dar skanesniu lauke. Vietoje sumuštinių valgymo prie ekranų skirkite laiko vaišėms lauke – pavyzdžiui Švedijoje galite prisijungti prie „pasidaryk pats“ lauko restoranų tinklo, kuriame užsisakote staliuką vaizdingoje vietoje, ieškote dilgėlių, beržų lapų, bruknių, voveraičių ir gaminate jas atviroje vietoje pagal „Michelin“ klasės virėjo receptus.

Kelionės traukiniu

Didėjantis sąmoningumas dėl klimato kaitos paskatino kelionių geležinkeliu atgimimą, todėl stipriai populiarėja ne tik kelionės standartiniais traukiniais. Prabangių traukinių niša taip pat pasiekia naujas populiarumo, ekstravagancijos ir ambicijų aukštumas. Kelionių užsakymo platformos praneša apie didėjančią prabangių kelionių traukiniu paklausą, kur kelionės tikslas yra pati kelionė. Tiesą sakant, naujai sukurtos traukinių linijos vis labiau konkuruoja su geriausiais viešbučiais.

Shutterstock nuotr. / Traukinys
Shutterstock nuotr. / Traukinys

Jei dar neišbandėte, dabar pats metas išbandyti Bernina Express Šveicarijoje, kur 4,5 val. trunkančią kelionę praleisite grožintis Alpėmis ar Royal Scotsman Škotijoje – kur turėdami atskirą poilsio zoną galėsite atsipalaiduoti ir mėgautis privatumu bei stebėti laukinį Škotijos aukštumų grožį.

O norintys egzotiškesnių potyrių tolimuosiuose šalyse, gali sėsti į Spacia X traukinį Japonijoje, kuriuo iš Tokijo per 2 val. nuvyks į autentišką, nepaprasto gamtos grožio Niko miestą.

Kelionės ne piko metu

Pastaruoju metu labai padaugėjo kelionių į populiariausias Europos vietas (ypač Prancūziją, Ispaniją, Jungtinę Karalystę ir Italiją), kurios tęsis ir 2024 m. Į šias vietas keliautojai labiau pradeda traukti ne karštuoju, o vėsiuoju metų laiku.

Kelionės ne piko metu patrauklesnės dėl aukštesnės nei Lietuvoje temperatūros ir galimybės dirbti nuotoliu. Be šių praktinių sumetimų, slypi ir emocinė motyvacija: keliautojai užsienyje ieško ramybės ir vietinio jausmo, o ne pilnutėlių gatvių ir paplūdimių. Žiemos sezonu keliautojai kuo toliau, tuo labiau lanko tokius Europos miestus kaip Paryžius ar Venecija, renkasi aktyvias atostogas Italijos Ligūrijos pakrantėje.

123RF.com nuotr. / Paryžius žiemą
123RF.com nuotr. / Paryžius žiemą

Vėsios atostogos

Daugumai žmonių vasaros atostogos susijusios su saulės ir šilumos ieškojimu. Dėl pastarųjų metų intensyvios ir rekordiškai aukštos temperatūros daugelis kuo toliau, tuo labiau svarsto galimybę keliauti priešinga kryptimi: užsisakyti „vėsias atostogas“, kitaip vadinamas „coolcations“ vidutinio klimato zonose, t. y. Europoje ir Šiaurės Amerikoje, kuriose taip pat patraukliau keliauti dėl mažesnio keliautojų antplūdžio.

Sporto turizmas

Per pastaruosius kelerius metus labai išsivystė sporto turizmas. Naujos kartos sporto gerbėjus užmotyvavo blizgūs TV dokumentiniai filmai (pvz., „Formula 1: Drive to Survive“).

Dabar skirtingų sporto šakų gerbėjai planuoja keliones, kurių tikslas – pamatyti žaidimus, lenktynes ir kitą veiklą egzotiškose šalyse tuo pačiu pratęsiant keliones tam, kad susipažintų su lankomomis vietovėmis. 2024 m. šį keliavimo būdą dar labiau susitirpins Paryžiuje vyksiančios Olimpinės žaidynės ar gegužės pabaigoje Monake vyksianti „Formulė-1“.

Apsikeitimas būstais

Dėl vis labiau populiarėjančio nuotolinio darbo, vis daugiau keliautojų nori išvykti į svečias šalis ilgesniam laikui. Darbas ir gyvenimas užsienyje dar niekada nebuvo patrauklesni nei dabar. Todėl labai populiarėja būstų apsikeitimas ilgesniam laikui – tai puikus sprendimas užsitikrinti sau (nemokamą) būstą užsienyje, kai siūlote savąjį mainais savaitėms ar net mėnesiams tuo pačiu metu.

Kelionės ir maistas – neatsiejami, tad – kas naujo laukia 2024?

Degustacinių meniu metas baigiasi – jie vietą užleidžia vakarienėms, kur kiekvienas gali dalintis stalo centre esančiais patiekalais.

Beje, tokias vakarienes patyriau ir mano neseniai lankytame Paryžiuje. Meniu vyrauja šalti kokybiški patiekalai (burata, salotos, tartarai, sūriai), o vakarojantys ragauja juos dalydamiesi.

123RF.com nuotr. / Paryžius
123RF.com nuotr. / Paryžius

Restoranų lankytojai ir toliau pirmenybę teiks vietiniams, sezoniniams, pačių šefų užaugintiems ingredientams ir „nuo ūkio iki lėkštės“ idėjai.

Kuo toliau, tuo labiau populiarėja užkandžiai. Maži skanūs kąsneliai – pats geriausias būdas pažinti naujas gurmaniškas teritorijas.

2024-aisiais ir toliau populiarės tiesioginis valgytojų ir maistą ruošiančių profesionalų santykis. Lankytojams bus patrauklios vietos, kur patiekalų gaminimą klientai galės stebėti iš arti.

Populiarėja tam tikri vakarienių klubai, kuriuose jų nariai gali mėgautis ypatingais vietinių ir kviestinių šefų gurmaniškais šou, būti pirmieji, o dažnai ir vieninteliai, ragaujantys jiems sukurtus patiekalus ir gėrimus.

Vaikiškame meniu tradicines fri bulvytes ir traškios vištienos gabalėlius keis sveikesni pasirinkimai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų