Po šešių valandų skrydžio, nusileidus Tenerifėje, pajunti lengvą jūrinį brizą ir užuodi lėktuvų degalų kvapą. Pirma mintis, kuri šauna – oooo... Vilniuje geriau, aerouoste jokio kvapo nesijaučia! Tačiau akimirksniu suvoki, kad čia, Tenerifėje, lėktuvai kyla ir leidžiasi vienas paskui kitą – turistus skraidina. O Vilniuje šio kvapo nėra todėl, kad skrydžių vos vienas kitas.
Jeigu būčiau kelionių organizatorius, privaloma tvarka į kelionės paketo kainą įtraukčiau operos Piramide de Arona aplankymą, kurioje kas vakarą vyksta šokių trupės pasirodymas. Spektaklis Aire - žinomos operos Karmen chareografinė inscenizacija. Tai neaprašomas ir nepapasakojamas reginys. Žiūrovai salę palieka ekstazės būsenoje. Protu nesuvokiama, kaip dvylikos šokėjų porų ritmingas kulniukų kaukšėjimas ir keturių gitarų skambėjimas veda visus iš proto. Ar galite įsivaizduoti visų žmonių esančių scenoje rankyčių, kojyčių, klubų, krūtinių, lūpyčių, akyčių ir visų kitų įmanomų kūno dalių sinchroninį siautėjimą, skambant išprotėjusių gitarų garsams? Jeigu šį reginį pavyktų pamatyti pačią pirmą atvykimo dieną, tai jis turistus įkrautų tokia nepakartojama teigiama emocija ir energija, kad jiems būsimas savaitės poilsis saloje nušvistų pačiomis kontrastiškiausiomis spalvomis. Maisto patiekalams net prieskonių nereikėtų! Visi vietiniai vynai taptų gardžiausi! Ožkų sūriai nuostabiausi! Turistai ne vaikštinėtų koja už kojos, o plazdėtų
S.Gudeliausko nuotr./Atlanto šėlsmas Puerto de la Cruz paplūdymyje. |
Kanarų salų kilimo istorija prasidėjo tuomet, kai Kolumbas iš jų išplaukė Indijos ieškoti...
Šių laikų Kanarų salų sėkmės istorija prasideda apie 1970-uosius metus. Tuo laikotarpiu Ispanija buvo politiškai izoliuota Europos šalis, nes nei Europos šalys, nei JAV nenorėjo bendrauti su Ispanijos diktatoriška valdžia. Jos bijodamos, kad Ispanija gali pasiduoti Sovietų Sąjungos įtakai, diplomatiškai privertė diktatorių Franko rinktis, ar toliau kęsti ekonominį Europos ir JAV spaudimą, ar demokratiškai reformuoti šalį.
Tuometinio diktatoriaus Franko patarėjai įtikino jį, kad prioritetine ekonomikos šaka reikia paskelbti turizmą! Tam buvo visos sąlygos – turtinga Ispanijos istorija, įvariasluoksnė kultūra, gausus meno bei architektūros paminklų palikimas. Jie neapsiriko - Ispanijai buvo suteikta didelė Europos Sąjungos finansinė parama. Buvo pradėta kurti visos šalies, tame tarpe ir Kanarų salų nauja infrastruktūra – tiesiami keliai, statomi aerouostai. Į pajūrio miestus ir salas plūstelėjo investicijos – viešbučiai augo kaip grybai. Visa tai vyko ir Tenerifėje!
S.Gudeliausko nuotr./Teides ugnikalnis. |
Svarbiausi turistų traukos objektai Tenerifėje buvo 3718 metrų virš jūros lygio esantis Teidės ugnikalnis, įspūdingi vulkaninės kilmės paplūdimiai ir švelnus, pastovus klimatas. Ugnikalnio pašonėje kasdien gausu turistų. Tai natūralu, nes „kosminių“ vaizdų čia, žemėje, retai kur pamatysi.
Šiandieną Tenerifės megapolyje Los Cristianos - Playa de las Americas sukoncentruota verslo, poilsio ir turizmo industrija. Čia viskas padaryta tam, kad atvykę turistai galėtų pailsėti ir pramogauti. Aktyvaus poilsio šalininkai jūros bangas gali „pjauti“ greitaeigiais vandens motociklais, sklandyti parašiutu, plaukioti kateriais. Pasyvaus poilsio mėgėjai - lepintis vulkaninio smėlio paplūdimiuose, gurkšnoti kokteilį bare ar viešbučio baseine. Mieste sudarytos visos sąlygos skirtingoms interesų grupėms – šeimoms, poroms, draugijoms laisvalaikį leisti pagal savo interesus ir poreikius.
S.Gudeliausko nuotr./Jachtų prieplaukos yra daugumoje Tenerifės miestelių. |
Po salą važinėjant autobusu ar automobiliu dažnai stebiesi kalnų kelių ir keliukų raizgalynėmis. Į akis krenta vairuotojų paslaugumas ir pavyzdinis vairavimas. Čia, „kelių ereliams“ vietos nėra – gali greitai toli nuskristi...
Apie išsiraizgiusius kalnų keliukus, vietiniai gyventojai pasakoja anekdotą: „Prie rojaus vartų susitinka vairuotojas ir kunigas. Šv. Petras vairuotoją iš karto į Rojų įleido, o kunigą ne. Kunigas nustebęs klausia Šv. Petro, kodėl jis pirma įleido vairuotoją, o ne jį – kunigą, kuris visą gyvenimą paskyrė Dievui? Šv. Petras atsakė: Kai vairuotojas autobusą vairuodavo, visi keleiviai melsdavosi. Kai tu laikydavai mišias - visi miegodavo!“
S.Gudeliausko nuotr./Netoli Garachico miestelio auga žymusis Drakono medis. |
Tenerifėje būtina aplankyti lyg iš jūros į kalnus kopiančius miestelius. Kiekvienas miestelis – išskirtinis atvirukas turisto fotoalbume. Pavyzdžiui, netoli Garachico miestelio auga seniausias pasaulyje Drakono medis. Pagal legendą medis turėjo drakono sielą. Jo spygliais tekėjo kraujas (sultys). Žymusis A.Stradivarijus šio medžio sultis naudojo lako gamyboje, kuriuo vėliau lakuodavo savo smuikus.
S.Gudeliausko nuotr./Žymusis Drakono medis. |
Los Gigantes dažniausiai poilsiauja turistai iš Skandinavijos šalių. Čia jie išsinuomoja privačius apartamentus mėnesiui ar dviems ir taip peržiemoja šiaurės speigus. Apartamentų nuoma mėnesiui 400 – 500 eurų.
S.Gudeliausko nuotr./Kelias į Mosca miestelį. |
Mosca – buvęs piratų nykštukinis miestelis. Atrodo, jis lyg įkaltas tarp didžiulių kalnų šlaitų, kuriuose pinasi kelių pynės.
Candelaria stebina architektūros netikėtumais. Miestelis puikus pažioplinėjimui ir gražių nuotraukų paieškojimui.
Santa Krus de Tenerife – salos sostinė. Turistus vilioja siauromis gatvelėmis, kavinėmis, prekybos centrų gausa. Netoli miesto centro, pajūryje yra vienintelis balto smėlio paplūdimys. Smėlis čia specialiai atplukdytas iš Sacharos dykumos.
Visuose miesteliuose begalė kavinių, restoranų kuriuose gali „užmušti“ alkį jūros gėrybėmis ar picomis, kepsniais ar makaronais...
Saloje daug suvenyrų, aprangos ir avalynės parduotuvių. Į akis krenta foto įrangos – foto aparatų, videokamerų, objektyvų pasiūla. Dažnas turistas susigundo pigia technika ir neįtaria, kad perka tik daikto korpusą, kurio viduje beveik nieko nėra. Iš kur vietiniai gauna šių žaisliukų, tik jie težino. Todėl rekomenduočiau „neužkibti“ ant „geros kainos politikos“ ir neleisti pinigų vėjais.
Tenerifėje labai populiarios perlų parduotuvės ir salonai. Čia, moteriškas silpnybes – perlus siūlo tikrai kokybiškus ir už protingą kainą.
S.Gudeliausko nuotr./Loro parkas. Pasirodymas su orkomis. |
Tenerifėje įkurtas įspūdingas LORO parkas – zoologijos sodas, kuriame laisvalaikį puikiai praleis ne tik poros, bet ir šeimos. Čia išgirsite begalę tropinių paukščių, žvėrių garsų, bei įvairių pasaulio kalbų – žmonių čiauškėjimą. Parke kasdien vyksta įspūdingi delfinų, orkų, jūros liūtų pasirodymai. Pamatysite begale papūgų rūšių, flamingus, žuvis, krokodilus ir net... pingvinus!
S.Gudeliausko nuotr./Loro parko gyventojai. |
Tenerifėje gausu nedidelių prieplaukų. Pasiplaukiojimas burlaiviu – puiki ekskursija visiems - ir poroms ir šeimai ir kompanijoms. Išvykos metu galite pamatyti išnyrančius delfinus. Dažnai jie plaukioja šeimomis - ir seneliai ir anūkai. Pasigrožėsite pakrante, kalnų šlaitais, papėdėje esančiais miesteliais. Iš vandens platybių gėrėsitės Teidės ugnikalniu. Netoli kranto matysite ir žuvų jūrines fermas, kuriose išaugintos žuvys tiekiamos salos restoranams ir kavinėms.
Kanarų salų virtuvei būdingas ispanų, prancūzų, portugalų kulinarinių tradicijų mišinys. Pavyzdžiui: Mojo – nacionalinis padažas iš trisdešimties vietinių žolių mišinio. Troškintas triušis – nacionalinis patiekalas ruošiamas specialiame padaže, valgomas be garnyro. Ožkos troškinys, gaminamas apie 5 valandas. Iš ožkų pieno daromas subtilaus skonio, pasaulyje pripažintas sūris.
S.Gudeliausko nuotr./Plaukiojant jachta dažnai galima matyti laisvėje plaukiojančius delfinus. |
Tenerifės vynuogynai – Europos vynuogių genofondas. Tačiau šie metai buvo nepalankūs vynuogių nokimui ir brendimui. Žinovai ir ekspertai teigia, kad 2011 metų vynas visoje Europoje ir Kanaruose bus prastas ir pigus.
Kanarų salose, ypač Tenerifėje gausu bananų plantacijų. Čia auginami Mažieji Himalajų bananai. Jie atvežti iš Tailando. Nuo banano sėklos pasodinimo iki pirmo derliaus turi praeiti aštuoneri metai. Kad subręstų vienas kilogramas bananų, per bananžolę turi prabėgti 450 litrų vandens. Augalas jo pasiima iš debesų gaivos ir jūrinio subtropinio klimato drėgmės. Vietiniai mėgsta bananų sriubą, kurią verda su vaisiais. Bananus eksportuoja į Kanadą, nes Europos Sąjunga jų neįsileidžia – Kanarai (Ispanija) neturi kvotų. Tačiau Europos Sąjunga bananus importuoja iš Brazilijos, Venesuelos ir kitų šalų... Kažkoks idiotizmas!
Lauktuvių iš Tenerifės rekomenduočiau partvežti vietinio vyno, ožkų sūrio, palmių medaus (syvų).