ES statistikos tarnybos paskelbto sąrašo viršuje rikiuojasi Vakarų Europos ir Skandinavijos šalys, tuo tarpu Rytų Europos valstybės ir Balkanai gali save vadinti pigesnėmis šalimis.
Islandijoje 2018 m. kasdienės prekės ir paslaugos vidutiniškai buvo 56 proc. didesnės nei likusioje Europoje. Antroje vietoje liko Šveicarija (kainos 52 proc. didesnės nei vidurkis), toliau rikiuojasi Norvegija (48 proc.), Danija (38 proc.) ir Airija (27 proc.).
Lietuva tarp 37 valstybių atsidūrė 27 vietoje. Eurostato duomenimis, mūsų šalyje prekės ir paslaugos kainuoja vidutiniškai 44 proc. mažiau nei ES vidurkis. Kaimynėms Latvijai teko 23, Lenkijai – 27 vietos.
Sąrašo pabaigoje, t.y., pigiausios šalys – Turkija (67 proc.), Šiaurės Makedonija (52 proc.) ir Bulgarija (49 proc.).
Kainoms Islandijoje reikia pasiruošti tiek morališkai, tiek finansiškai. Kaip skelbia kainų palyginimo svetainė „Numbeo“, vakarienė dviems vidutiniame restorane atsieis apie 85 Eur, butelis vyno parduotuvėje kainuoja maždaug 17 Eur, o tuzinas kiaušinių – 5 Eur. Už taurę vyno restorane teks sumokėti bent 10 Eur, alaus bokalą – 7 Eur.
Islandijoje gyvena vos 355 tūkst. žmonių, ir šalis yra labai priklausoma nuo importuojamų prekių. Be to, čia galioja dideli akcizai alkoholiui, kai kuriems žemės ūkio produktams. Prie padidėjusių kainų prisidėjo ir 2016-2017 m. kronos nestabilumas.
Nors kainos ir didelės Islandijoje, algos čia taip yra vienos didžiausių Europoje. 2018 m. vidutinė alga prieš mokesčius buvo 4 450 Eur.
Tačiau ekonomistai prognozuoja, kad Islandija turi pasirengti sunkesniems laikams – šiemet ekonomika, panašu, susitrauks 0,4 proc., o bankrutavus islandų oro linijoms „WOW Air“ smūgį patyrė ir šalies ekonomikai gyvybiškai svarbus turizmo sektorius.
Europos šalys nuo brangiausios iki pigiausios:
- Islandija
- Šveicarija
- Norvegija
- Danija
- Airija
- Liuksemburgas
- Suomija
- Švedija
- Jungtinė Karalystė
- Nyderlandai
- Belgija
- Prancūzija
- Austrija
- Vokietija
- Italija
- Ispanija
- Kipras,
- Portugalija
- Slovėnija
- Graikija
- Malta
- Estija
- Latvija
- Čekija
- Slovakija
- Kroatija
- Lietuva
- Vengrija
- Lenkija
- Juodkalnija
- Serbija
- Albanija
- Rumunija
- Bosnija ir Hercogovina
- Bulgarija
- Šiaurės Makedonija
- Turkija