Pernelyg gerai, kad būtų realybė: žinia apie į Veneciją sugrįžusias gulbes ir delfinus – netiesa

Visų neigiamų ir kartais net grėsmingų naujienų apie COVID-19 apsuptyje, praėjusią savaitę pasirodė ir gerų žinių. Buvo džiaugiamasi, kad štai nuo turistų triukšmo nutilusioje Venecijoje vėl plaukioja gulbės, pasirodė delfinai. Iš Kinijos atėjo smagi naujiena, kad vyno priragavę drambliai užmigo sode. Tačiau paaiškėjo, kad tai išgalvotos istorijos. Pasitvirtino sena taisyklė – jeigu kažkas skamba pernelyg gerai, kad būtų tiesa, tikriausiai taip ir yra.
Ištuštėjusi Venecija
Ištuštėjusi Venecija / „Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr.

Pasaulio žiniasklaida („The Guardian“, CNN, „The Independen“ ir kt., tarp jų – ir 15min) praėjusią savaitę skelbė, kad karantino metu nurimus Venecijai, čia suklestėjo gamta. Pasirodė žuvys, kanaluose plaukiojo gulbės, atplaukė net delfinai.

Tokia naujiena bemat plito socialiniuose tinkluose – žmogaus prigimtis kabintis į bet kokią vilties suteikiančią žinią esant krizinei situacijai. O tokia žinia buvo puiki proga ir dar kartą pakalbėti, kaip žmogus riboja ir net kenkia gamtai. O štai žmogui užsidarius namuose, gamta ir vėl klesti!

Tačiau ši naujiena buvo netiesa, skelbia „The National Geographic“. Gulbės reguliariai pasirodo Burano (nedidelės salos šalia Venecijos miesto) kanaluose – išplitusios nuotraukos būtent ten ir darytos. „Venecijos delfinai“ iš tiesų nufilmuoti Sardinijos uoste – už šimtų kilometrų nuo Venecijos.

Praėjusią savaitę plačiai sklido ir linksma istorija, kaip Kinijoje esą grupelė maisto ieškančių dramblių pasirodė viename kaimelyje, ten aptiko naminio vyno, jį išgėrė, o tuomet gražiai susiglaudę sumigo sode.

Paaiškėjo, kad tai irgi – netiesa. Drambliai iš tiesų pasirodė kaime – bet tai yra įprastas jų elgesys. Jie taip pat neprisigėrė vyno ir neužmigo. Kur iš tikrųjų darytos šios pasklidusios nuotraukos – neaišku.

„Šis fenomenas parodo, kaip greitai pribloškiantys ir pernelyg geri, kad būtų tiesa, gandai gali sklisti krizės metu, – rašo „The National Geographic“. – Žmones traukia dalintis naujienomis, kurios juos paveikia emociškai. Kai jaučiame stresą, smagūs vaizdo įrašai su gyvūnais gali būti išsigelbėjimas. Socialinio fenomeno sklaida gali būti tokia galinga, rodo 2016 m. tyrimas, kad ji gali būti net panaši į užkrato epidemijų modelius.“

Kaveri Ganapathy Ahuja, kurios žinutė tviteryje su delfinais ir gulbėmis Venecijoje ir išplito visame pasaulyje, gyvena Indijoje.

Ji sakė nusprendusi sudėti į vieną vietą po socialinius tinklus sklindančias nuotraukas ir net nenumanė, kad jos darytos kitose vietose. Tačiau net ir tai sužinojusi savo žinutės neištrynė. Tik sakė apgailestaujanti, kad tviteryje nėra žinutės redagavimo funkcijos.

Na, bet yra ir tikrai nuotaiką pakeliančių naujienų, susijusių su karantinu. Vanduo Venecijoje išties yra skaidresnis, nes sumažėjus plaukiojančiųjų skaičiui nuosėdos nusėdo ant kanalų dugno. O štai uždarytuose Čikagos akvariume ir Lietuvos jūrų muziejuje surengtos ekskursijos pingvinams:

VIDEO: Karantinas Jūrų muziejuje: pingvinai išleisti pasivaikščioti
VIDEO: Pingvinų ekskursija po tuščią akvariumą Čikagoje

„Šventinis Bankuchenas“ sukūrė šmaikštų kūrinį apie keliones karantino akivaizdoje. Tai į kur šiandien keliausite – į virtuvę ar prie lango?

VIDEO: Atostogų planas per karantiną

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis