Visų specialybių darbuotojams, ypač tiems, kurių veikla priklauso nuo žmonių skaičiaus, karantinas ir viruso pandemija smogė visu pajėgumu. Įdomu, kaip karantinas pakoregavo gidų veiklą?
Ar dėl sugriežtintų Vyriausybės reikalavimų jie gali vykdyti savo veiklą? To pasiteiravome aktyviai gide Kėdainių krašte besidarbuojančios Gerdos Staškevičiūtės ir Kėdainių turizmo ir verslo informacijos centro vadybininkės bei gidės Editos Mongirdaitės.
Pandemija pakoregavo turizmo sritį
Kėdainietė Gerda Staškevičiūtė pasakojo, jog iki pandemijos sėkmingai dirbo kelionių vadove, tačiau vėliau jai teko persiorientuoti į kitas veiklas. Pasak Gerdos, pandemija pakoregavo visą turizmo rinką – gidams reikėjo rasti naują ar patobulinti seną darbo specifiką, kas išėjo į naudą klientams: kiekvienas ekskursantas galėjo iš naujo atrasti jau pamėgtus ar naujai sukurtus maršrutus.
„Pandemija pakoregavo turizmo sritį. Iki pandeminio periodo prisistačiau kelionių vadove. Asmeniu, kuris kartu su keliautojais keliauja po egzotiškas šalis ir užtikrina, kad jų atostogų metu nekiltų nesklandumų.
Mano darbas buvo pilnas iššūkių, kurių dėka išmėginau ir gido profesiją. Prasidėjus pandemijai reikėjo greitai persiorientuoti. Pati praradau 14 mėnesių kontraktą. Tačiau tikriausia esu nestandartinis asmuo, kuris nutrukus tiesioginei veiklai nepasidaviau depresinėms nuotaikos ir ėmiausi naujo plano“, – atviravo G.Staškevičiūtė.
Kai nori – veiklos netrūksta
Iki pandeminio laikotarpio Gerda išgyveno iš kelionių vadovo uždarbio.
„Iki karantino laikotarpio puikiai išgyvenau iš kelionių vadovo uždarbio. Šis darbas yra mano aistra ir gyvenimo būdas, o kai esi tinkamame kelyje, visos Visatos jėgos susivienija norėdamos tau padėti. Dėl to galėjau visą savo laiką skirti naujų šalių kultūros atradimui bei patirties dalinimuisi su keliautojais.
Ar sezoniškumas turi įtakos veiklai? Šis klausimas nėra tikslus. Jei užsidarai į dėžę, tai ir lieki dėžės viduje, tačiau vos atveri jos viršų – gali išlįsti į išorę.
Atradusi savo sritį trejus metus siekiau prisijungti prie kelionių agentūrų veiklos. Dėl didelės konkurencijos nepavyko to padaryti, todėl pati sukūriau gidavimo modelį Anglijos Liverpulio mieste ir į ekskursijas kviečiau Anglijos lietuvius ir jų svečius.
Vėliau išvykau į Himalajus ir dvi savaites sėmiausi patirties iš kalnų gidų. Grįžusi iš karto gavau darbą Azijos kryptyje, o paskui dėl skirtingo sezoniškumo, darbo turėjau visus metus.
Pandeminiu laikotarpiu greta nemokamų ekskursijų po Kėdainius organizuoju ir privačias ekskursijas, kurios yra integruojamos į privačias asmenų šventes. Toks pobūdis įneša daugiau spalvų ir asmeninę šventę padaro nepamirštamu momentu. Taigi veiklos yra visuomet“, – tuo, kad norint veikti veiklos niekuomet netruks, įsitikinusi G.Staškevičiūtė.
Iki karantino laikotarpio puikiai išgyvenau iš kelionių vadovo uždarbio. Šis darbas yra mano aistra ir gyvenimo būdas.
Pradėjo organizuoti nemokamas ekskursijas
Naujajam Gerdos planui įgyvendinti prireikė 3 mėnesių aktyvaus darbo.
„Tam periodui puikiai tiko pirmasis karantinas. Darbo buvo pakankamai, todėl ieškojau papildomų narių į savo komandą. Jų neradus teko apmažinti darbo apimtis. Taigi man asmeniškai 2020-ieji buvo ypatingai veiklūs vietinio turizmo srityje.
Pasirinkusi gidavimą pradėjau kurti naujus modelius, skirtus rinkai. Taip Kėdainiuose atsirado „Nemokamos ekskursijos po Kėdainių senamiestį“. Konceptą padiktavo šalies situacija – juk net ir likę be uždarbio norėjome pažinti, pajusti ir atrasti kažką naujo.
Gido profesija priklauso nuo paties asmens savybių. Man tai it žaidimas, kurio metu stengiuosi perpinti praeitį su dabartimi ir į tai įvesti savo ekskursantus.
Nemokamų ekskursijų po Kėdainių senamiestį tikslas buvo lengvai ir suprantamai žmogų įvesti į istorinę seką, kad jis pats galėtų tapti savo miesto gidu ir taip skleisti istoriją“, – apie nelengvą, bet įdomų pandemijos laikotarpį, kuris pašnekovei suteikė galimybių užsiimti kita veikla, pasakojo G.Staškevičiūtė.
Ekskursijos leidžia keliauti, atrasti, pažinti
Nemokamų ir privačių ekskursijų po Kėdainius konceptas yra pritaikytas pandeminiam laikotarpiui. Gerdos nuomone, nors laikotarpis ir sudėtingas, po pirmųjų ekskursijų gyventojai ir toliau rodo susidomėjimą savo kraštu, istorija.
„Ekskursijų metu asmenims pristatoma bendroji Kėdainių istorija, pradedant turtingo pirklio Keidangeno atkeliavimu apie 1372 metais, didikų Kiškų ir Radvilų sąjungoje įkurtomis škotų, žydų ir vokiečių bendruomenėmis ir baigiant šiuolaikine istorija tapusia Džiazo gatve. Šiuo laikotarpiu kartu su ekskursantais keliaujame miesto gatvėmis neužsukdami į pastatų vidų ir lyg dėlionę dėliojame 7 amžių istoriją.
Privačių ekskursijų metu jų planą deriname asmeniškai. Dažnu atveju asmenys į Kėdainius atvyksta užsakytu transportu ir pasirenka visą dieną praleisti su manimi. Kartu keliaujame, atrandame, juokiamės ir nenutoldami nuo užsakovų šventės sukuriame naują istoriją, pagardintą praeities detalėmis.
Greta šių organizuoju 32 km patyriminį žygį pėsčiomis po Kėdainių apylinkes. Jo tikslas – sąmoningai keliauti gamta, pažinti savo kolegas, išmėginti jėgas ir galiausiai jogos dėka panirti į ramybę savyje. Žygio trukmė – 24 val.“, – apie veiklą, kurią vykdo, pasakojo G.Staškevičiūtė.
Ateities planuose – naujos priemonės atrasti ir pažinti
Gerdos nuomone, pasaulis greitai kinta ir jame nėra dalykų, kurių padaryti būtų neįmanoma.
„Viskas gyvenime yra įmanoma. Tik prieš imantis naujų priemonių reikia pasverti, ar tai nėra įdomu tik Tau. Asmeniškai man yra nuobodu klausytis kolegų, kurie žino visus senosios istorijos vingius, tačiau nesugeba senosios istorijos integruoti į istoriją iš vakar dienos. Pasaulis yra kintantis ir jei mes nekisime kartu su juo – rizikuojame būti įdomus tik patys sau.
Viskas gyvenime yra įmanoma. Tik prieš imantis naujų priemonių reikia pasverti, ar tai nėra įdomu tik Tau.
Jei pandemija užsitęs, 2021-aisiais rinkai pasiūlysiu naujomis priemonėmis atrasti senąją istoriją. Tai bus it lobių žemėlapis, kuris intriguos ir įtrauks į žaidimą kiekvieną asmenį. Visos detalės bus skelbiamos mano asmeninėje socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje ir „Facebook“ puslapyje „Nemokamos ekskursijos po Kėdainių senamiestį“, – ateities planus vardijo G.Staškevičiūtė.
Paslaugos – tik su gido pažymėjimu
Kėdainių turizmo ir verslo informacijos centro vadybininkės Editos Mongirdaitės teigimu, gido paslaugas gali teikti asmuo, turintis gido pažymėjimą.
„Pagal Turizmo įstatymą gido pažymėjimą gali gauti asmuo, turintis aukštąjį išsilavinimą, išklausęs ne trumpesnį kaip 250 val. gidų rengimo kursą ir išlaikęs egzaminą.
Šiuo metu pažymėjimus išduoda Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba. Ar asmuo teikia paslaugą turėdamas gido pažymėjimą, galima pasitikrinti svetainėje – čia pateikiamas visų Lietuvos sertifikuotų gidų sąrašas.
Dar yra kelionių vadovai – asmenys, teikiantys kelionės informaciją ir lydintys turistus Lietuvos Respublikoje ir užsienyje, vadinamosiose ,,autobusinėse“ kelionėse. Jiems pažymėjimo turėti nereikia“, – apie gido profesiją ir jai keliamus reikalavimus plačiau pasakojo E.Mongirdaitė.
Atskiros gido pareigybės nėra
Pasak Editos, atskiros gido pareigybės Kėdainių turizmo ir verslo informacijos centre – nėra.
„Kėdainių turizmo ir verslo informacijos centre dirbu vadybininke, atskiros gido pareigybės centre nėra. Pati ekskursijas vedu nuo 2006 m., o ,,sertifikuota“ gide tapau 2009 m.
Nuoširdžiai myliu gido darbą, tai yra mėgstamiausia mano darbo dalis. Jis man teikia tik geras emocijas ir pasitenkinimą. Visada žinau, kad svečiai liks patenkinti ir laimingi, pažinę unikalų, nuostabų, gražų ir turtingą savo istorija miestą.
Sunku būtų išskirti kelias savybes, reikalingas gidui. Tai turi būti ir komunikabilus, mėgstantis bendrauti, ir linkęs valandų valandas praleisti prie knygų ir straipsnių, skaitydamas šaltinius.
Gidas turi nuolat domėtis, tobulėti, būti žingeidus, nuoširdus, mandagus, empatiškas, dėmesingas. Domėtis ne tik tuo, kas vyksta aplink, bet platesniu kultūriniu kontekstu. Turi pamiršti save ir galvoti apie savo klausytojus.
Sugebėti prisitaikyti prie jų amžiaus, išsilavinimo ir patirties, stengtis sudominti, ieškoti būdų, kaip suprantamai ir įdomiai pateikti informaciją“, – pasakojo E.Mongirdaitė.
Žavisi Kėdainių senamiesčiu
Editos teigimu, lankytojai labiausiai žavisi Kėdainių senamiesčiu.
„Mūsų senamiestis – labai dėkinga darbo vieta: reikia labai nedaug, kad žmogus juo susižavėtų – pastatai, visa aplinka kalba pati. O aš tik padedu jį atrasti, ,,atrakinti“. Sulaukiame daug šiltų žodžių apie savo miestą“, – teigė pašnekovė.
Mūsų senamiestis – labai dėkinga darbo vieta: reikia labai nedaug, kad žmogus juo susižavėtų – pastatai, visa aplinka kalba pati.
Darbo mažiau
Editos teigimu, visą šalį užklupusi pandemija, įvestas karantinas ir griežtesni reikalavimai gerokai sumažino gidų veiklą Kėdainiuose.
„Be abejo, ekskursijų šiemet mažiau. Pavasarį, paskelbus karantiną, visos buvo atšauktos. Vasarą užsakymų plūstelėjo, tačiau daugiau šeimomis, draugų grupėmis.
Nutraukus karantiną žmonės labai aktyviai keliavo po Lietuvą. Beveik visi buvo lietuviai, tik keli – Lietuvoje užstrigę užsieniečiai. Dabar ekskursijų nevedame, paskutinius svečius priėmėme lapkričio pradžioje.
Tiesa, kaip minėjau, gido kaip atskiros pareigybės tokio žmogaus, kuris tik sėdėtų ir lauktų ekskursijų, neturime, šiuo metu atliekami darbai, kaip ir kasmet, kai sumažėja turistų: atnaujinamas miesto ir rajono žemėlapis, kiti leidybos darbai, atnaujiname ir tiksliname informaciją savo svetainėje.
Tokiu metu ir įprastai grupių turėdavome nedaug. Tiesa, jau sulaukiame užklausimų 2021 m. vasarai“, – apie darbą karantino metu pasakojo E.Mongirdaitė.