Apie baudas, jeigu neįveikiama viso maisto, nekalbama. Kol kas bus apsiribojama agitacija, tačiau yra diskutuojama ir apie lėkščių sumažinimą.
Projektas „Oranžinė vėliava“ stengsis pakeisti tiek „viskas įskaičiuota“ viešbučių darbuotojų, tiek juose apsistojančių keliautojų įpročius. Projekto iniciatorius Ali Akgunas teigė, kad per savo atostogas Antalijos viešbutyje jį šokiravo vaizdas, kiek daug nesuvalgyto maisto turistai palieka savo lėkštėse.
Pasak jo, per metus Turkijoje išmetama 18 mln. tonų vaisių ir daržovių, 4,9 mln. duonos kepalų. Jo paskaičiavimais, iš viso šalyje išmetama maisto už 214 mlrd. Turkijos lirų (32 mlrd. Eur). Už kokią dalį išmetamo maisto atsakingi viešbučiai, A.Akgunas neįvardijo.
Projektas jau buvo pristatytas viešbučių atstovams, ir jau šiemet prie jo prisijungė apie 250 viešbučių.
„Oranžinės vėliavos“ tikslas – per 5 metus turistinių regionų viešbučiuose išmetamo maisto kiekį sumažinti 70 proc. Ketinama iniciatyvą apie atsakinga požiūrį į maistą skleisti ir mokyklose bei restoranuose.
Kaip tai bus įgyvendinama?
Dalyvavimas iniciatyvoje viešbučiams yra savanoriškas. Tačiau sutikdami su projekto sąlygomis, viešbučių atstovai įsipareigoja atlikti bent kelis veiksmus.
Visų pirma, mokyti savo darbuotojus (tuos, kurie atsakingi už maisto produktų pirkimą, maisto gamybą), kaip efektyviau suplanuoti produktų pirkimą ir naudojimą.
Antra, viešbučiai patys savo svečiams platins informaciją, kad maistas neturėtų būti išmetamas, ir kad šie turėtų suvalgyti viską, ką susideda į lėkštę. Tam raginama išleisti plakatus, lankstinukus, į švietėjišką procesą įtraukti ir animatorius. Yra iškelta ir mažesnių lėkščių idėja.